Yok Artık LeBron James!

 

LeBron James Miami Heat Dönemi

LeBron James, bu yoğun, baskılı başlangıçla takımda yerini alırken, belki de sadece Heat fanatikleri tarafından seviliyordu. Medya genele yayılan eleştirilerden aldığı cesaretle onu kötü olarak göstermekten hiç çekinmiyordu. Aralık’ta eski takımı Cavaliers ile oynanan maça çıktığında, top her ona geçtiğinde sahada yer yerinden oynuyordu ama alıştığı gibi değil. Eski fanatikleri şimdi onu yuhalamakla meşguldü. Final serisinde normalinin çok çok altında bir sayı ortalaması tutturdu. Yine tarihe geçti ama bu sefer NBA tarihindeki en ciddi düşüşlerden biri olarak.

Baskı, eleştiriler, düşen motivasyon ve oyun ortalamaları… James’e sorular çalışmadığı yerlerden geliyordu. Alışkın olmadığı bu gidişata alışacak hali yoktu. Hırslandı ya da kendini hatırladı diyelim. Eski NBA efsanelerinden Hakeem Olajuwon’a ulaştı. Durmadan antrenman yapıyor, kendini geliştirmek için inanılmaz bir çaba sarf ediyordu. Bu  çalışma karşılıksız kalmadı. Heat, 2011-2012 sezonuna tarihinin en iyi sezon girişiyle başladı. Sezon sonunda ilk şampiyonluğuna erişen James, üçüncü kez MVP seçilmişti. 2012-2013 sezonunun Ocak ayında da 20.000 sayı barajını geçen en genç oyuncu olarak ilkler serisine bir madde daha ekledi. Play-offlarda finalde ilerleyen Heat, şampiyonluğu da göğüsledi. LeBron ikinci şampiyonluğu tadıp hedefini katlarken, finallerin MVP’si de seçilmişti. Hem medyadaki hem sahadaki düşüşünü toparlayan James, ‘Cavaliers formuna geri döndü!’ manşetleriyle birlikte üzerindeki kara bulutların yavaş yavaş dağıldığını fark ediyordu.

2013-2014 sezonunda Charlotte Bobcats ile karşı karşıya geldiği maçta 62 sayı ile Miami Heat tarihinde tekrar yerini aldı. Takım bu sezon dördüncü kez finale yükselerek ciddi bir başarı elde etse de şampiyonluğu elde edemedi. Haziran ayında LeBron, Miami Heat ile olan sözleşmesini daha 1 yılı olmasına rağmen feshetti ve serbest kaldığını duyurdu.

Kürkçü Dükkanına Dönüş

2014-2015 sezonunda LeBron James Cleveland Cavaliers’e geri döndü. Şahsi ve tarihi rekorlarına devam eden James takımıyla NBA finaline yükseldi. Fakat şampiyonluk kupasını kaldıramadılar. 2015-2016 sezonu finalinde önceki yılın şampiyonu Golden State Warriors’ı eleyen Cavaliers, şampiyon oldu ve James 3. şampiyonluk yüzüğünü taktı.

LeBron James Los Angeles Lakers

Temmuz 2018’de Los Angeles Lakers ile 4 yıllık 154 milyon dolar değerindeki sözleşmeyi imzaladı. Kariyerine halen orada devam eden James, 4. şampiyonluğu da takımıyla göğüsledi.

Kısa Kısa Milli Takım Serüveni

  • 2004 Yaz Olimpiyatları: LeBron James’in ilk milli takım serüveni 3.lükle son buldu. Olimpiyatlardan altın madalyasız dönen tek ABD milli takımı olarak tarihe geçmelerinden anlaşıldığı üzere, bronz madalya onlar için çok da iyi bir başarı sayılmadı.
  • 2006 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası: LeBron yardımcı kaptan olarak sahadaydı. Takım bronz madalyayla döndü.
  • 2008 Yaz Olimpiyatları: 2004 olimpiyatlarındaki hüsran tekrar yaşanmadı. James, takımıyla altın madalya alma zevkine erişti.
  • 2012 Yaz Olimpiyatları: Takım altın madalyayı kimseye kaptırmazken, James ilk maçta yaptığı triple-double ile bir ilki başararak ABD milli takım tarihine geçti. Aynı sezonda MVP ödülü, NBA şampiyonluğu ve olimpiyat madalyası alan 2. oyuncu oldu. İlki şüphesiz ki Michael Jordan’dı.

 

Yatırım Sahasında İsabetli Atışlar

Başarılarını ve şöhretini her geçen gün katlayan James, servetini katlarken de oldukça sağlam adımlar attı, atmaya da devam ediyor. 2011 yılında Liverpool ‘un %2 hissesini 6,5 milyona alması belki de kendisinin en gözde yatırım hamlesi. Şu an 43 milyondan fazla değere sahip olan hisse, James’i güldürmeye devam edecek gibi görünüyor. Çeşitli iş birlikleri ve sponsorluklarının arasında bulunan McDonalds ile olan sözleşmesini yenilemeyip 15 milyon doları geride bıraktı. Buna karşılık 2012 yılında ünlü pizza restoran zinciri Blaze Pizza’nın hisselerine ortak oldu. %10 luk payı 1 milyon dolardan daha az bir yatırımla elde etti. James’in ortaklığı Blaze Pizza’nın popülerliğini arttırdı ve 2012’de 800 bin dolar olan yıllık cirosu, 2019 yılında 400 milyon dolara çıktı.

Beats by Dre şirketinde küçük bir hisseye sahip olan James, 2014’te Apple ‘ın Beats’i satın almasıyla kazancını katladı. Bu sessiz yatırımın karşılığının 700 milyon dolara vardığı doğrulandı. İlk iş birliği ile onu milyoner yapan Nike ile 2015’te ömür boyu sponsorluk imzaladı. Yatırımlarını çeşitli alanlarda yapan James’in meditasyon uygulaması olan ‘Calm’ ile de bir ortaklığı var. 2018’de imzaladığı Los Angeles Lakers kontratı ile de NBA’de 300 milyon dolar kazanmış oyuncuların yanında yerini aldı. Listedeki diğer iki oyuncu Kobe Bryant ve Kevin Garnett ile 300 milyon kulübü bir kez daha göz kamaştırıyor.

Yıllık tahmini 86 milyon geliri ile en çok kazanan sporcu Cristiano Ronaldo’yu takip eden James’in tahmini serveti 480 milyon dolar değerinde ama onu biraz tanıyabildiysek serveti ne olursa olsun onun büyüme ve kazanma arzusu bitmeyecek. Yaşının dezavantaj olduğunun savunulduğu zamanlarda bile sahada kendisine hayran bırakması eskimeyecek ve Kral LeBron James, geçen her yılı avantaja çevirmeye devam edecek.

 

Bir önceki yazımı ve Yok Artık LeBron James Bölüm1 ‘i okumak için: https://www.bullekon.com/yok-artik-lebron-james/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi:  Buraya Tıklayınız.

2 Responses