Portföylerde Doğru Çeşitlendirme Nasıl Yapılır?

Bu yazımda size portföyünüzde doğru çeşitlendirme yi nasıl yaparsanız konusunu anlatacağım. Yazımıza başlamadan önce modern portföy teorisini kısaca anlatalım.

Modern Portföy Teorisi: Yatırımcıların belirli bir risk seviyesi için beklenen getiriyi en üst düzeye çıkaran bir VARLIK portföyü oluşturmasıdır. Bu teoriye göre yatırımcılar riskten kaçınarak, belirli bir getiri için daha az riski olan portföyü tercih edecektir. Modern portföy teorisi çeşitlendirme fikrini kullanır. Özetle farklı varlıklardan bir portföye sahip olmak, aynı varlıklardan oluşan portföyden daha az risklidir. Bu konuyu başka bir yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

Çeşitlendirme

Modern portföy yönetiminde çoğu yatırımcının gözden kaçırdığı ve tanımda da olan bir nokta vardır. O da portföylerdeki varlık çeşitlendirmesidir. Yatırımcıların çoğu hisse senetleri arasında çeşitlendirme yapmaktadır. Profesyoneller ise portföylerinde varlık çeşitlendirmesi yapmaktadır. Aslında doğru çeşitlendirmeyi yapmak için portföyümüzde varlık çeşitlendirmesi yapmalıyız. Çeşitlendirmeyi yapmadan önce de varlıkları riskleri ile öğrenmemiz gerekir.

Varlık Sınıfları Nelerdir?

Varlık sınıflarını nakit, emlak, sermaye araçları ve emtia olarak dörde ayırabiliriz.

Nakit kısım banka hesabınızda bulunan mevduat, vadeli mevduat, tasarruf hesaplarınızdır. Bu varlık sınıfı sizin nakit kısmınızdır ve her zaman nakite ihtiyaç vardır.

Emlak kısmını ise ev, arsa, gayrimenkuller olarak belirtebiliriz. Bu varlık sınıfı ise size nakit akışı, enflasyona karşı koruma sağlar. Unutmayın 2008 krizi zamanında yükselen ev fiyatları bir anda düşmüştür.

Sermaye araçlarını ise tahvil, bono, hisse senetleri, fonlar olarak sınıflayabiliriz. Bu araçların özellikleri ve detayları çok geniş kapsamlıdır. Başka bir yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

Emtia kısmı ise altın, gümüş, petrol, buğday, mısır, kahve gibi mallardan oluşmaktadır. Altın genelde enflasyona karşı koruma sağlama amacıyla alınmaktadır.

Gördüğünüz gibi varlık sınıfları kendi aralarında çok fazla çeşide ayrılmaktadır. Portföyünüzü bu varlık sınıflarına göre çeşitlendirmeniz en doğru çeşitleme olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta vardır. Bunlar; yatırım beklentiniz, yaşınız, portföy oluşturma amacınız ve riskinizdir.

Özetlemek gerekirse portföyünüzde tek bir varlık sınıfı olmamalı ve birden fazla varlık sınıfını portföyünüze eklemelisiniz. Bu eklediğiniz varlıklar birbiri ile korelasyon içinde olmamalıdır. Eğer korelasyon içinde olursa doğru çeşitlendirmeyi yapmamışsınız demektir.

Yumurtaları aynı sepete koymamalıyız.

Bir önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/temel-analiz-faydalari/

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.