Temel Analiz Faydaları

Bu yazımda size birçok yatırımcının kullandığı, Temel Analiz in faydalarından bahsedeceğim. Öncelikle Temel Analizin bir tanımını yapalım.

Temel Analiz:  bir hisse senedinin gerçek fiyatını belirlemek amacıyla, genel ülke ekonomisini, para hareketlerini, şirketin bağlı bulunduğu sektörün durumunu ve sektörde bulunan şirketlerin incelenmesidir.

Ekonomiyi,  Sektörleri ve Firmaları  Detaylı  Olarak Bilmenizi Sağlar

Temel Analiz

Temel Analize başlamadan önce yatırım yapmayı düşündüğünüz ülkenin ekonomik koşullarını bilmeniz gerekir. Bunun içinde çok sıkı bir araştırma yapmanız gerekir. Araştırmanızın sonunda ise ülkenin ekonomisine çok hakim olmuş olursunuz. Temel analiz çalışmanızı yaparken hangi sektöre yatırım yapacağınıza karar vermek için sektör araştırması yapmalısınız. Bunun içinde bir çok sektörü incelemeniz gerekecektir. Araştırmanız sonucunda ise sektörlerin durumlarına,dinamiklerine hakim olacaksınız.

Finansal tablo analizleri ile beraber yapacağınız oran analizi ile şirket hissesinin ucuz mu yoksa pahalı mı olduğuna karar verirsiniz. Şirket değerleme yaklaşımları ile şirketin olması gereken değerini bulunursunuz.  Böylece şirket değerinin ucuz mu yoksa pahalı mı fiyatlandığını görürsünüz.

Araştırma

Analizlerinizi başarılı bir şekilde sonlandırmak için çok fazla araştırmanız ve bulabildiğiniz her bilgiyi kullanmanız gerekmektedir.Buda bizi  Temel analizin en önemli faydalarından biri olan araştırmacı yönünüzün gelişmesine götürür.

Zaman Yönetimi

Temel analiz çalışmalarınız için çok fazla zaman harcamanız gerekmektedir. Bu zamanı da belli kısımlara bölmeniz gerekmektedir. Buda size zaman yönetimini kazandıracaktır.

Uzun Vade

Temel Analizi kullanan yatırımcılar, yatırımlarını uzun vadede değerlendirirler. Buda onlara uzun vadeli düşünme, piyasaların volalitesinden uzak durma,  zamanını ailesine veya sevdiklerine ayırmasına imkan sağlar.

Okuma Alışkanlığı

Analizlerinizi yaparken ekonomi, sektör ile ilgili haberleri okumanız ve takip etmeniz gerekir. Bununla yanında şirketle ilgili haberleri, raporları, araştırmaları da okumanız gerekmektedir. Bu okuma çalışmalarınız ise size okuma alışkanlığı kazandıracaktır.

Temel analizin faydalarını yukarıdaki gibi sıraya bileceğimiz gibi birçok eklemede yapabiliriz. Fakat temel analizin en önemli faydalarından biri kuşkusuz bir şirketin bize ucuz mu yoksa pahalı mı olduğunu söylüyor olması ve araştırma yeteneği kazandırıyor olmasıdır.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir yer olursa çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/teknik-analiz/

Bullekon Temel Analiz Eğitimi:  https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Comments are closed.