Enflasyon nedir ve çeşitleri nelerdir ?

Enflasyon Nedir ?

Enflasyon nedir ? Ülkelerin en çok dert ettiği iktisat başlıklardan bir tanesidir. İnsanların cebindeki paranın alım gücünün azalmasının göstergesidir. Daha bir anlamlı anlatımı ise şöyledir ;

Dolanımda bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreç.

Geçen seneki 10 Liraya aldığınız malı bu sene 10.50 kuruşa alıyorsanız ortada %5’lik fiyat artışına enflasyon diyoruz. Cebinizdeki bulunan 1000 Liraya geçen sene bu maldan 100 tane alıyorken bu sene 95 tane alıyorsunuz demektir ve buda sizin 1000 liranızın alım gücünün düştüğü gösterir. Enflasyonu bir kaç örnekle açıkladık şimdide çeşitlerini inceleyelim.
Enflasyonun nedenlerine göre çeşitleri iki başlıkta açıklanır ve bunlar ;

Talep Enflasyonu

Ülkede toplam talep toplam arzdan fazlaysa bu enflasyon türüyle karşılaşırız. Küçük bir örnekle açıklayalım; Diyelim ki bir işletmeniz var ve siz burada masa üretiyorsunuz ve her gün 100 tane satıyorsunuz.

100 Tane sattığınıza göre 100 tane de müşteriniz var demektir günlük, ve bir gün 100 tane masa ürettiniz ama bu sefer müşteriniz 150 kişi oldu ama siz 100 tane ürettiniz ve fazlasını üretmek için yeterli teçhizatınız ve elemanınız yok.

O zaman sizin yapmanız gereken ürettiğiniz masanın fiyatını arttırmak ve olan talebi düşürmek olacaktır. Bu sayede talebi düşürmüş olursunuz ve talep enflasyonu oluşturmuş olursunuz.

Maliyet Enflasyonu

Üreticinin mal üretirken kullandığı malzemelerinin fiyatları artmasıyla ortaya çıkan enflasyondur. Buna da küçük bir örnekle devam edelim, Yukarıda ki örnekte masa üretiyordunuz ve fiyatlarını talep yüzünden yükseltmiştiniz. Bu seferde maliyetten dolayı fiyat yükselteceksiniz.

Masa üretirken kullandığınız tahtanın fiyatı artmış ve siz eskiden metresini 50 liraya alıyorken 55 lira olmuş. Sizde bu yüzden yaptığınız masanın satış fiyatına burada ki artışı eklersiniz ve fiyatları arttırmış olursunuz bu yüzdende maliyet enflasyonu oluşturmuş oldunuz.

Enflasyonun Nedenleri

Enflasyon genellikle nüfusu fazla olan ve kaynağı kıt olan ülkelerde baş gösterir. Enflasyonun nedenleri sıralamak gerekirse ;

 • Teknolojik yetersizlik ve yenilikler
 • Tedavüldeki para arzının artması
 • Üretimde ki fiyatların artışı
 • Tüketimin üretimden fazla olması
 • Toplam harcamaların, toplam gelirden fazla olması
 • Ülkeye giren karşılıksız döviz, altın ve para miktarının artması

Enflasyonun Sonuçları

 • Enflasyondaki hızlı yükselişler paranın alım gücünü azalttığı için hem üreticileri hemde tüketicileri ihtiyaçlarını karşılamada olumsuz etkilemektedir. Bunları da madde halinde sıralamak gerekirse ;
 • Üretim yapacak kişiler paralarını altın, döviz veya emlak gibi yatırım araçlarına bağlayarak piyasaların dalgalanmasına neden olurlar. Kısaca üretim cazibesini azaltır.
 • Refah seviyesi azalır.
 • Ülkenin giderleri artar ve ülke bunu kapatmak için dış borç yapar.
 • Gelir dağılım bozukluğu yaşanmaya başlar ve ayrımcılıklar yükselir.

Ülkeler bu sonuçlarla karşılaşmamak için en çok önem verdikleri konular arasında enflasyon vardır. Kontrol altına alınmazsa ülkeyi sıkıntılı günler karşılar.

Enflasyonun Yükselişine göre türleri nelerdir ?

 1. Sürünen (%3-8)
 2. Dört Nala (%25-80)
 3. Hiper (%50+aylık)

Türkiye’nin enflasyonu düşürme çabaları ne yazık ki karşılık bulamadı. Şuan enflasyon %19.58 seviyelerine kadar çıkmış durumda.

Verileri görselleştirdiğimiz instagram sayfamızı takip edin.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.