Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar – 15 İlke

Bu yazımda sizlere , Philip A. Fisher’ın Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar kitabında yazdığı “Hisse Senetlerinde Aranacak 15 İlke” yi anlatcağım. Yazımızı birinci kısmında ilk 7 maddeyi anlatacağım.

15 İlke-1.Kısım

Şirketin, hiç değilse birkaç yıl boyunca satışlarında oldukça büyük bir artış sağlamaya yetecek pazar potansiyeline sahip ürün ya da hizmetleri var mı?

Sürdürülebilir bir muhteşem büyüme dönemi arayan bir şirket, büyük ve genişleyen pazarlara hitap eden ürünlere sahip olmalıdır.

Yönetim, mevcut cazip ürün grubundaki büyüme potansiyeli büyük ölçüde tüketildiğinde, toplam satış potansiyelini daha da artıracak ürünler ya da süreçler geliştirmeye devam etmeye kararlı mı ?

Sonunda tüm pazarlar olgunlaşır ve on yıllar boyunca ortalamanın üzerinde büyümeyi sürdürmek için, bir şirketin ya mevcut pazarları genişletmek ya da yenilerini girmek için sürekli olarak yeni ürünler geliştirmesi gerekir.

3.Şirketin büyüklüğüne göre araştırma geliştirme faaliyetler ne kadar verimli ?

Yeni ürünler geliştirmek için, bir şirketin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çabaları hem verimli hem de etkili olmalıdır.

Şirketin, ortalamanın üzerinde bir satış organizasyonu var mı ?

Fisher, rekabetçi bir ortamda, az sayıda ürün veya hizmetin uzman ticareti olmadan maksimum potansiyellerine satılacak kadar cazip olduğunu yazdı.

Şirket kayda değer bir kâr marjına sahip mi ?

Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı Charlie Munger, bir şeyi yapmaya değmiyorsa, iyi yapmaya değmeyeceğini söylemekten hoşlanıyor. Benzer şekilde, bir şirket muazzam bir büyüme gösterebilir, ancak büyüme yatırımcıları ödüllendirmek için değerli kârlar getirmelidir.

Şirket kâr marjını artırmak veya korumak işin ne yapıyor ?

Fisher, “Yatırımcı için temelde önemli olan geçmişin değil, geleceğin kâr marjıdır” dedi. Enflasyon bir şirketin giderlerini artırdığı ve rakipler kâr marjlarını baskılayacağı için, bir şirketin uzun vadede maliyetleri düşürme ve kâr marjlarını iyileştirme stratejisine dikkat etmelisiniz.

Şirketin işçileri ve personeli ile ilişkileri mükemmel mi ?

Fisher’a göre, iyi iş ilişkileri olan bir şirket, vasat ilişkileri olan bir şirketten daha kârlı olma eğilimindedir, çünkü mutlu çalışanlar muhtemelen daha üretken olacaktır. Bir şirketin çalışma ilişkilerinin durumunu ölçmek için tek bir ölçüt yoktur, ancak yatırımcıların araştırması gereken birkaç nokta vardır. Birincisi, iyi iş ilişkileri olan şirketler genellikle çalışanların şikayetlerini hızlı bir şekilde çözmek için her türlü çabayı gösterirler. Buna ek olarak, çalışanlarına ortalamanın üzerinde ücretler öderken bile ortalamanın üzerinde kâr elde eden bir şirketin iyi iş ilişkileri olması muhtemeldir. Son olarak, yatırımcılar, üst yönetimin çalışanlara karşı tutumuna dikkat etmelidir.

 

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/dunya-borsalari-ve-endeksleri-2/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

Teknik Analiz Eğitimi İçin; Buraya Tıklayınız.

Yoruma Kapalı