Dünya Borsaları ve Endeksleri

Bu yazıda sizlere Dünya Borsaları ve Endekslerini anlatacağım. Dünya borsaları ve endeksleri serimiz 2 kısımdan oluşacaktır.

İlk kısmında Türkiye borsasını, Amerika borsalarını ve Avrupa borsalarının en önemlilerini tanıtacağım.  Öncelikle borsanın bir tanımını yapalım.Borsa, aracı kurumlar ve bankalar vasıtasıyla alıcı ve satıcıların karşılaştığı piyasa veya pazardır. Detaylı bilgi edinmek için ‘’ Borsa Nedir’’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz. https://www.bullekon.com/borsa-nedir/

Borsa Endeksi: Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran ve bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanması sonucu bulunan değerdir.

Hazırsanız Dünya borsaları hakkında bilgilenmeye başlayalım.

Türkiye Borsası

Borsa İstanbul kısa ismi ile BİST ilk işlemlerine 3 Ocak 1986 tarihinde 19 hisse senedi ile başlamıştır. Şuan için BİST’te işlem gören şirket sayısı 480’i geçmiştir. Baz alınan endeks BİST100’dür ve diğer endeksler ise;  BİST30, BİST50, XUTUM…

Amerika Kıtası Borsaları

ABD Borsası

ABD’de New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE) 8 Mart 1817 yılında kurulmuştur. En önemli 3 endeksi NASDAQ, S&P500 ve Dow Jones’dur ve Dow Jones endeksi ise ilk defa 20 hisse ile Wall Street Journal’da yayınlanmıştır. Bunlar dışında en önemli borsaları ve endeksleri; CBOT, Russel 2000 ve S&P100…

ABD borsalarında işlem gören şirket sayısı 3671’i geçmiştir.

Kanada Borsası

Kanada borsası 25 Ekim 1861 yılında Toronto Menkul Kıymetler Borsası (TSX) olarak kurulmuştur ve diğer önemli endeksi ise TSXV’dir.  Şu an için TSX’de 1561 şirket işlem görürken, TSXV’de 2424  şirket işlem görmektedir.

Latin Amerika Borsaları

Brezilya Borsası

23 Ağustos 1980 tarihinde “Bolsa de Valores de São Paulo” (Bovespa) olarak kurulmuştur. Şu an için Bovespa’da işlem gören şirket sayısı 320’yi geçmiştir.

Meksika Borsası

Bovespa’dan sonra Latin Amerika’nın en büyük borsasına sahiptir. Aynı zamanda tüm Amerika kıtasındaki en büyük 5. borsadır. Meksika borsası 1933 yılında “Bolsa Mexicana de Valores’’ ( BMV IPC)   olarak kurulmuştur. BMV IPC’de işlem gören şirket sayısı 135’i geçmiştir.

Avrupa Kıtası Borsaları-1

İngiltere Borsası

Avrupa’nın en büyük işlem hacmine sahip borsası 1801 yılında Londra Borsası olarak kurulmuştur aynı zamanda Londra Borsası dünyanın en büyük 3. Borsası durumundadır. Şu an için işlem gören şirket sayısı ise 1000’i geçmiştir. Londra borsasının baz alınan endeksi ise 1984 yılında kurulmuş ve borsada işlem gören en yüksek piyasa değerindeki 100 hisseye sahip olan FTSE100 endeksidir.

Almanya Borsası

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası (FWB), 9 Eylül 1585 yılında kurulmuştur. Dünyanın en büyük borsalarından biri olup, Avrupa’nın 2. en büyük borsasıdır. Hepimizin duyduğu DAX ise Franfurkt borsasında işlem gören bir endekstir ve burada başlıca 30 Alman şirketin hisseleri işlem görür. Alman borsalarında işlem gören şirket sayısı 465’i geçmiştir. Diğer önemli endeksler; CDAX, DAX30 ve SDAX…

Fransa Borsası

Paris Borsası 1808 yılında kurulmuştur. Tarihsel olarak Paris Bourse olarak bilinen Paris borsası 2000 yılında, diğer üç ülkedeki( Belçika, İspanya ve Hollanda)  borsalarla ittifak anlaşmasının bir parçası olarak ismi Euronext Paris olarak değiştirildi.

Fransa borsasında işlem gören şirket sayısı 450’yi geçmiştir ve baz alınan endeks ise Cac40’dır.

Cac40: Euronext Paris’teki en büyük 100 piyasa değeri şirket arasından en önemli 40 şirketin hisse senedinin kapitalizasyon ağırlıklı ölçümünü temsil etmektedir.

Hollanda Borsası

Hollanda borsası 1602 yılında Amsterdam borsası olarak kurulmuştur. 1600’lü yıllarda başlayan hisse senedi çılgınlığı sırasında Doğu Hindistan Şirketi bu borsada işlem görmüştür ve sonrasında ise bu şirket  büyük bir balona neden olup iflas etmiştir. Finans Balonları infografiğimizi incelemek için: https://www.bullekon.com/tarihin-finansal-balonlari-infografik/

2000 yılında Amsterdam borsası Euronext çatısı altına girerek ismi Euronext Amsterdam olmuştur ve Amsterdam borsasının kısa kodu ise AEX’dir. AEX’de işlem gören şirket sayısı 200’ü geçmiştir.

İspanya Borsası

İspanya borsası (SMSI) 1831 yılında Madrid’de kurulmuştur ve baz alınan endeks IBEC35’dir. IBEC35’de İspanya’nın en büyük 35 şirketinin hisseleri işlem görmektedir. İspanya borsasında işlem gören şirket sayısı ise 300’ü geçmiştir.

İtalya Borsası

İtalya borsası 1808 yılında kurulmuştur. 2007 yılında birleşme sonucu İtalya borsası, Londra borsası çatısı altına girmiştir ve burada baz alınan endeks ise FTSE MIB’dir.  FTSE eklemesi, Londra borsası çatısı altına girdiği için vardır. İtalya borsasında işlem gören şirket sayısı ise 300’ü geçmiştir.

İsviçre Borsası

1850 yılında Cenevre’de kurulmuştur aynı zamanda İsviçre borsası şu anda Zürih’de yer almaktadır. Baz alınan endeks SWX’dir. SWX’de İsviçre borsasında işlem gören en büyük 20 şirketin hisseleri işlem görmektedir ve diğer endeksler ise; Swiss Market Index, Swiss Performance Index, Swiss Leader Index, SBI ve SARON…

İsviçre borsasında işlem gören şirket sayısı ise 300’ü geçmiştir.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/9-zararli-trade-aliskanligi/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.