Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar – 15 İlke (2)

Bu yazımda sizlere , Philip A. Fisher’ın Sıradan Hisseler Sıradışı Kârlar kitabında yazdığı “Hisse Senetlerinde Aranacak 15 İlke” yi anlatcağım. Yazımızı ikinci kısmında son 8 maddeyi anlatacağım.

15 İlke-2.Kısım

Şirketin üst düzey yöneticileri ile ilişkisi mükemmel mi ?

İyi çalışan ilişkilerine sahip olmak önemli olduğu gibi, bir şirketin de yönetici takımında doğru atmosferi geliştirmesi gerekir. Fisher, kurucu ailenin kontrolü elinde bulundurduğu şirketlerde, aile üyelerinin daha yetenekli yöneticilerden önce terfi ettirilmemesi gerektiğini belirtti. Ek olarak, yönetici maaşları en azından endüstri normlarına uygun olmalıdır. Ayrıca, hak edilen ücret artışlarının talep edilmek zorunda kalmadan verilmesi için maaşlar da düzenli olarak gözden geçirilmelidir.

Şirket derinlikli bir yönetime sahip mi?

Bir şirket on yıllardır büyümeye devam ederken, derin bir yönetim yetenek havuzunun uygun şekilde geliştirilmesi hayati önem taşımaktadır. Fisher, üst yönetimin önemli yetkileri alt düzey yöneticilere devretmekte isteksiz olduğu şirketlerden kaçınmaları konusunda yatırımcıları uyardı.

Şirketin maliyet analizleri ve muhasebe denetimleri ne kadar iyi ?

Bir şirket, operasyonlarının her adımında maliyetleri yakından takip edemiyorsa, uzun vadede olağanüstü sonuçlar sağlayamaz. Fisher, bir şirketin maliyet analizini kesin olarak ele almanın zor olduğunu, ancak bir yatırımcının hangi şirketlerin istisnai olarak eksik olduğunu anlayabildiğini belirtti, bunlar kaçınılması gereken şirketler.

İşletmenin yatırımcıya şirketin rekabet açısından ne kadar mükemmel olabileceğine ilişkin önemli ipuçları verecek, bir anlamda ilgili sektöre özgü başka yönleri var mı ?

Fisher, “önemli ipuçları” sektörler arasında büyük farklılıklar göstereceği için bu noktayı bir özet olarak tanımladı. Wal-Mart veya Costco  gibi bir perakendecinin ticaretini ve envanterini yönetme becerisi çok önemlidir. Bununla birlikte, sigorta gibi bir sektörde, tamamen farklı bir dizi iş faktörü önemlidir. Bir yatırımcının, bir şirketin başarısını hangi sektör faktörlerinin belirlediğini ve bu şirketin rakiplerine göre nasıl yığıldığını anlaması çok önemlidir.

Şirketin kâr konusundaki yaklaşımı kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi?

Fisher, yatırımcıların uzun vadeli bir bakış açısına sahip olması gerektiğini ve bu nedenle kârlar konusunda uzun vadeli bir bakış açısına sahip şirketleri tercih etmeleri gerektiğini savundu. Ek olarak, Wall Street’in üç aylık kazanç tahminlerini karşılamaya odaklanan şirketler, kazançları kısa vadede etkilerse faydalı uzun vadeli eylemlerden vazgeçebilirler. Daha da kötüsü, yönetim, kabul edilebilir bir üç aylık kâr rakamı bildirmek için agresif muhasebe varsayımları yapma eğiliminde olabilir.

Şirketin büyümesi öngörülebilir bir gelecekte, halen satılmamış olan çoğunluk hisselerinin satılarak, mevcut hissedarların  beklenen büyümeden yararlanmalarını engellemesine neden olacak bir öz sermaye finansmanı gerektiriyor mu ?

Bir yatırımcı olarak, mevcut sahiplerinin çıkarlarını devam eden hisse senedi teklifleriyle sulandırmadan büyümeyi finanse etmek için yeterli nakit veya borçlanma kapasitesine sahip şirketleri aramalısınız.

Yönetim işler iyi giderken yapılanlar hakkında yatırımcılarla rahatça konuşuyor, ancak sorunlar ve hayal kırıklıkları olduğunda “sus-pus” mu oluyor ?

Her işletme, ne kadar harika olursa olsun, ara sıra hayal kırıklıklarıyla karşılaşacaktır. Yatırımcılar, hissedarlara işin iyi veya kötü tüm yönlerini samimi bir şekilde raporlayan bir yönetim aramalıdır.

Şirket tartışılmaz dürüstlükte bir yönetime sahip mi ?

Enron’un  iflasına yol açan muhasebe skandalları, yalnızca tartışılmaz dürüstlükteki yönetim ekiplerine yatırım yapmanın önemini vurgulamalıdır. Bir şirketin diğer 14 puandan ne kadar yüksek puan aldığına bakılmaksızın, “Hissedarlar için güçlü bir yönetim güven duygusunun eksikliği konusunda ciddi bir soru varsa, yatırımcı asla bu şirkete yatırım yapmamalıdır. ”

 

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Yazının 1.bölümünü okumak için; https://www.bullekon.com/siradan-hisseler-siradisi-karlar-15-ilke/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.