Yabancı Yatırımcı Ne Kadar Değerli ?

Yabancı Yatırımcı Neden Önemli ?

Borsa İstanbul’da işlem yapan yabancı yatırımcı sayılarını ve portföy değerlerini hiç merak ettiniz mi ? Borsa’da bir çok hisse senedinde yabancı yatırımcı kelimesini duyarız. Yabancı yatırımcı oranı artan, azalan hisseler, yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği hisse senetleri gibi birçok ibare mevcuttur.

Ülkemizde yabancı yatırımcıya dikkat edilmesinin en büyük sebebi dövizdir. Yabancı para bazında bakılan hisse senetlerinin grafikleri değerlerinden çok düşük kaldığını görebiliriz. Yabancı yatırımcı bu grafiklerde işlem yapıldığı varsayılırsa yeni kişilerin katılması beklenmektedir.

Dövizle ülkemize gelen yabancı yatırımcı sizin almak istediğiniz hisse senedinden en az 7 kat daha fazla almaktadır. Bundan dolayıdır ki yabancı yatırımcı verileri takip edilir. Bu piyasadaki en büyük yanlış anlayış ise yabancı yatırımcının olduğu hissenin çok iyi hisse olacağıdır.

Yabancı Yatırımcı Ne Kadar Değerli?

Ülkemizde yeni yatırım yapan yabancı yatırımcının 2020 Eylül ayının verilerine biraz göz gezdirelim;

Bu grafik Eylül ayında pay senedi yatırımı yapmış olan yeni gerçek kişilerin sayısıdır. Ülkemizde Eylül ayında yeni 1018 kişi Amerika Birleşik Devletlerinden, 327 kişi Birleşik Krallıktan, 225 kişi Lüksemburg’dan yatırım yaptı. Ayrıca Norveç 15, İspanya 7, Katar 6 kişi olarak gerçekleşti.

Bu yabancı yatırımcıların gelmesi güzel lakin oluşturdukları portföy değeri ise sayılarından daha önemlidir diyebiliriz. 1000 kişinin 1 milyon liralık portföy oluşturması çokta güzel değildir. Ama 100 kişinin 1 milyon liralık bir portföy oluşturması iyidir diyebiliriz.

Yukarıda anlatmak istediğimi aşağıdaki göstermiş olduğum veriler ile daha iyi anlatabilirim.

Verilerde gözüktüğü gibi gelen kişinin öneminden ziyade oluşturduğu portföy değeri daha önemlidir.

Amerika Birleşik Devletlerinden aramıza katılan 1.018 kişi sadece 57.580 Milyon TL’lik bir portföy oluşturabilmişler. Yani kişi başı ortalama 56 bin 561 liralık bir yatırım yapılmış, bu değeri birde döviz kuru (7,87) ile hesaplandığında ise 7 bin 186 dolarlık bir yatırım yapılmış.

Birleşik Krallık’tan katılan 327 yatırımcı ise sadece 28.244 Milyon TL’lik bir portföy oluşturmuştur. Aynı şekilde hesaplamalar yaparsak ise kişi başı 86 bin 373 liralık bir yatırım söz konusu iken dolar ile hesaplandığında kişi başı 10 bin 974 dolarlık bir yatırım yapılmıştır. Birleşik Krallıktan gelen yatırımcılar Amerika Birleşik Devletlerinden gelen yatırımcılara göre daha çok yatırım yapmıştır diyebiliriz.

Yukarıdaki verilerde en çok dikkat çeken ülke ise Katardır. Katar verilerini de hesaplayalım, Katar’dan gelen yatırımcı sayısı ise sadece 6’dır. Ama oluşturulan portföy değeri ise Amerika’dan gelen yatırımcıların portföy değerinin neredeyse 2 katıdır. Aynı hesaplamaları Katar içinde yapalım.

Katar’dan gelen yatırımcı sayısı 6 kişi ve oluşturulan portföy değeri ise 106.724 Milyon TL’dir. Böylece kişi başına 17 milyon 787 bin 333 liralık bir yatırım düşmektedir. Dolar bazında ise 2 milyon 260 bin 144 dolarlık bir yatırım düşmektedir.

Böylece Eylül ayında borsamıza yeni gelen yabancı yatırımcı sayısı en fazla Amerika Birleşik Devletlerinde iken en çok portföy değeri oluşturan ülke ise Katardır. En çok yatırımı Katarlı yatırımcı yaparken, borsamız en çok Amerika vatandaşının dikkatini çekmiştir diyebiliriz.

Diğer yazılarda görüşmek üzere sağlıkla kalın. Ayrıca aşağıdaki yazılarda dikkatinizi çekebilir.

Yatırımcı Psikolojisi

Borsa İstanbul Halka Arzı Beklenen Şirketler

2020 Sermaye Artırımı Yapan Şirketler

AÇIKLAMALAR:

  • Hesaplamalar sadece pay senetleri ve yabancı yatırımcılar üzerinden yapılmıştır, hesaplamada borsada işlem görebilir paylar (Halka açık yasaksız intifalı ektanımlar) kullanılmaktadır.​
  • Fon kırılımı “Fon” ve “Borsa Yatırım Fonu” kıymet sınıflarını içermektedir.
  • Yatırımcı ile eşleşmiş hesaplar kullanılmaktadır.
  • Portföy değerinin hesaplanmasında yatırımcıların dağıtılmış saklama bakiyesi kullanılmaktadır.
  • Verilerde Borsa İstanbul kapanış fiyatı kullanılmaktadır.
  • Veriler : (KAP Veri Platformu)
Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Bir Yanıt