Borsa İstanbul-Halka Arzı Beklenen Şirketler

Halka Arz Nedir ?

Halka Arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Halka Arz Olacak Şirketler yüzeysel olarak belli oldu, Bu şirketleri aşağıda görebilirsiniz.

Halka Arzı Beklenen Şirketler

İhlas Haber Ajansı

İhlas Yayın halka arz sürecini mart ayında yaptığı açıklamada belirtmişti. En son yapılan toplantıda, mevcut ortakların kabul etmesi durumunda öncelikle sermaye arttırımı kararı alacağını ve sonrasında ise halka arz başvurusu yapılacağı kararı alınmıştı. Böylece Borsa İstanbul’da halka arz olabilecek şirketler arasında yer aldı.

Çan Kömür ve İnşaat

Temmuz ayında KAP’a (Kamu Aydınlatma Platformu) yapılan duyuruda, halka arz çalışmalarına başlandığını ve çalışmalar için Vakıf Yatırımın yetkilendirildiği bildirildi. Çan Kömür ve İnşaat, Odaş Elektrik Üretim iştirakidir. Böylece yeni bir şirketin daha halka arz olması beklenmektedir.

Biotrend Enerji

Doğanlar Yatırım Holding, Biotrend Enerji’yi halka arz edeceğini duyurmuştu. Biotrend Enerji, 15 farklı bölgede atık gazından elektrik üretimi yapan ve katı atık bertaraf tesislerini işleten bir portföyde hizmet veriyor. Halka arzı beklenen şirketlerden bir diğeri Biotrend Enerjidir.

Başkent Doğalgaz

Torunlar GYO, mart ayında grup şirketi Başkent Doğalgaz’da halka arz planlarının sürdüğünü, piyasaların normalleşmesinin beklendiğini açıkladı. Çalışmaların başladığını ama piyasaların beklendiği belirtilen Başkent Doğalgaz’da halka arz bekleniyor.

Aydem Yenilenebilir Enerji

Aydem Enerji’nin iştiraki Aydem Yenilenebilir Enerji, ağustos ayı ortasında halka arz için SPK’ya başvurdu. Şirket; Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde toplamda 25 yenilenebilir enerji santrali işletiyor. Büyük bir portföye sahip olan Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bu yıl içinde halka arz olması beklenmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji

Bir diğer yenilenebilir enerji şirketi olan Akfen’in 1-2 yıl içerisinde halka arz olması beklenmektedir.

Botaş ve TPAO

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervi hakkında ,”Bu son süreç TPAO ve BOTAŞ’ı farklı bir lige çıkaracak. Bu keşiflerin gelişmesiyle TPAO ve BOTAŞ’ın halka arz sürecinin de önünü açacak” diye konuşmuştu. Böylece bu iki şirketinde halka arz olması beklenmektedir. Belirli bir zaman belirtilmediği gibi nasıl olacağı hakkında da tam bir aydınlatma metini mevcut değildir.

Limak Yatırım Holding

Limak Yatırım öncelikle enerji sektöründeki şirketini halka arz etmeyi ve sonrasında diğer sektörlerde bulunan şirketilerinide halka arz etmeyi planlamaktadır.

Metro Turizm

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding, KAP’a yaptığı açıklamada Metro Turizm’in halka arzı için 14 Haziran’da yönetim kurulu kararı alındığını duyurdu.

NaturelGaz

Global Yatırım Holding’in bağlı ortaklığı Naturelgaz, esas sözleşmesinde halka arza yönelik değişiklik yapmak için 20 Ocak’ta SPK’ya başvurdu. Bu yıl içerisinde halka arz edilmesi planlanmaktadır.

Selva Gıda

İttifak Holding’in bağlı ortaklığı Selva Gıda’nın halka arz edilmesine yönelik hazırlık çalışmalarının başladığı belirtildi. Ne zaman halka arz olacağı ise belirtilmedi.

Şeker GYO

Şekerbank, iştiraki Şeker GYO’nun halka arz başvurusunun, SPK’ya 27 Mart’ta yapıldığı bilgisini verdi. Ardından Şeker GYO’nun başvurusunun şirketin 30 Haziran 2020 tarihli finansal tablolarıyla yeniden yapılmasına ilişkin talebin SPK kararıyla uygun görüldüğü bildirildi.

Zorlu Yenilenebilir Enerji 

Zorlu Grubu; Zorlu Doğal, Zorlu Jeotermal ve Rotor şirketleri altında yer alan hidroelektrik, jeotermal ve rüzgâr yatırımlarının Zorlu Yenilenebilir Enerji olarak, tek bir şirket altında birleştirileceğini açıkladı. Kuruluşuyla ilgili gerekli onayların alındığı Zorlu Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının 2021’in ilk yarısında tamamlanması öngörülüyor.

Ayrıca N11, OMEGA ELEKTRİK PANO isimleri halka arz olacak şirket ve kurumlar arasında geçmektedir. N11 Şirketi eğer halka arz olursa Borsa İstanbul’un ilk e-ticaret hissesi olacaktır.

İsterseniz 2020 yılında sermaye artırımı yapan şirketler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca KAP sitesinden resmi duyuruları takip edebilirsiniz.

Comments are closed.