Borsa nedir ve kazandırır mı ?

Borsa Nedir ?

Borsa nedir ? İnsanların en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Yatırım yapmak risklidir ve herkes bu riski almak istemez. Fakat paralarını değerlendirecek pazarlar veya piyasalar ararlar ve bu piyasaların başını BORSA çeker. Borsayı da öğrenmeden ve tekniklerini bilmeden girmek riski artırır ve paranızı kaybetmenize sebebiyet verebilir.

Borsa aracı kurumlar ve bankalar vasıtasıyla alıcı ve satıcıların karşılaştığı piyasa veya pazardır. Alıcı ve satıcılar bu piyasada hisse senetleri, tahviller, bonolar gibi araçları alıp satarlar. Borsa da alıcı ve satıcılar bir birini görmeden sanal ortamdan alışveriş yaptıkları ortamdır.
Bu piyasalar alıcı ve satıcılardan oluştuğu için arz ve talebe göre fiyatlandığını söyleyebiliriz.

Borsa Nasıl İşler ?

Borsa arz ve talebe göre şekillendiği için  bir tarafta alıcı bir tarafta da satıcının olması gerekir. Yani, bir hisse almak istiyorsanız onun bir satıcısı olmalıdır ki sizde alın. İsterseniz açıklayıcı bir örnekle devam edelim.
Örnek : A şirketinin hisselerinden almak istiyorsunuz diyelim. A şirketinin bir hisse fiyatı 4 Lira olsun ve siz bunu 3.90 liradan almak istiyorsunuz. O zaman 3.90 fiyatına emir girersiniz ve ne kadar almak istediğinizi belirtirsiniz. Eğer hisse 3.90 liralara gerilediyse ve karşı tarafta da 3.90 dan satıcı varsa sizin emriniz gerçekleşir ve portföyünüze eklenir. Aynı şekilde 4.10 Liradan satmak istiyorsanız da bu sefer o fiyata sat emri verirsiniz ve o fiyattan alıcı varsa işleminiz gerçekleşir. 

Borsada Ne Alınır ve Satılır ?

Tahviller, Hisse senetleri, Bonolar, Dövizler, Emtialar ve Endeksler gibi yatırım araçları vardır. Ve siz bunların hepsinde paranızı değerlendirebilirsiniz. Ama yatırımcıların en çok tercih ettikleri araç Hisse senetleridir.

Borsa Kazandırır Mı ?

Sanırım borsaya merak salmış ve öğrenmek isteyen kişilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesidir. Çünkü insanlar kazandırmayacak bir piyasa paralarını yatırmak istemezler. Zaten çokta mantıklı gelmiyor sonuçta kimse parasını yolda bulmuyor. O zaman sizleri bu konu hakkında da aydınlatalım kısa bir cevap isterseniz EVET olacaktır bizlerin cevabı.
Eğer borsa gibi riskli piyasalarda yatırım yapmak istiyorsanız belirli başlı konulara hakim olmalısınız, soğuk kanlı olmalısınız ve kesinlikle bir stratejiniz olmalıdır. Eğer doğru bir yol izlediğinizde kazanmaya başlayacaksınızdır. Lakin herkesin dediğini yapar ve kendinize bir strateji belirlemezseniz bir yere kadar kazanacaksınızdır. O yüzden doğru stratejiler sizlere kazandıracaktır.

Borsada kazanmak için teknik analiz veya temel analiz bilmeniz elzemdir. Bunun için Bullekon Akademiyi ziyaret edin. Grafikleri daha iyi öğrenmek için instagram sayfamızı da takip edebilirsiniz.

Yoruma Kapalı