Dünya Borsaları ve Endeksleri – 2

Bu yazımda sizlere Dünya Borsaları ve Endekslerini anlatacağım. Dünya borsaları serimizin ikinci kısımda  Avrupa ve Asya kıtası borsalarının en önemlilerini tanıtacağım.

Öncelikle borsanın bir tanımını yapalım borsa, aracı kurumlar ve bankalar vasıtasıyla alıcı ve satıcıların karşılaştığı piyasa veya pazardır. Detaylı bilgi edinmek için ‘’ Borsa Nedir’’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Borsa Endeksi: Borsa endeksi, içerisinde belirli hisse senetlerini bulunduran, bu hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanması sonucu bulunan değerdir.

Hazırsanız Dünya borsaları hakkında bilgilenmeye başlayalım.

Avrupa Kıtası Borsaları -2

Portekiz Borsası

Portekiz Borsası 1769 yılında Lisbon Borsası olarak kurulmuştur. 2002 yılından beri Euronext Lisbon adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir ve baz alınan endeks PSI20 endeksidir. Aynı zamanda Lisbon borsasında işlem gören şirket sayısı 50 civarıdır.

Belçika Borsası

Belçika Borsası, 1801 yılında Brüksel Borsası olarak kurulmuştur. 2002 yılından beri Euronex Brüksel adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir ve baz alınan endeks BEL20 endeksidir. Aynı zamanda  Belçika Borsasında işlem gören şirket sayısı 200’ü geçmiştir.

Avusturya Borsası

Avusturya borsası, 1771 yılında Viyana Borsası olarak kurulmuştur ve baz alınan endeks ise ATX endeksidir. Aynı zamanda Viyana Borsasında işlem gören şirket sayısı 100’ü geçmiştir.

Danimarka Borsası

Danimarka Borsası, 1808 yılında Kopenhag Borsası olarak kurulmuştur ve baz alınan endeks C20 endeksidir. C20 endeksinde Danimarka’nın en büyük 20  şirketi işlem görmektedir. Aynı zamanda Danimarka Borsasında işlem gören şirket sayısı 200’ü geçmiştir.

Asya Kıtası Borsaları

Rusya Borsası

Rusya Borsası 19 Aralık 2011 yılında Moskova Interbank Para Borsası (MICEX) ile Rusya Ticaret Sistemi’nin birleşmesiyle kurulmuştur aynı zamanda baz alınan endeks Moex olup diğer endeksin adı RTSI’dır. Aynı zamanda Rusya Borsasında işlem gören şirket sayısı 200’ü geçmiştir.

İsrail Borsası

İsrail Borsası 1953 yılında, Tel Aviv Menkul Kıymetler Borsası (TASE) adıyla kurulmuştur ve baz alınan endeks TA 35 endeksidir ve İsrail Borsasında işlem gören şirket sayısı ise 450 yi geçmiştir.

Suudi Arabistan Borsası

Suudi Arabistan Borsası 2007 yılında  kurulmuştur ve baz alınan endeks ise TASI endeksidir ve Suudi Arabistan Borsasında işlem gören şirket sayısı ise 200’ü geçmiştir.

Japonya Borsası

Japonya Borsası 1878 yılında Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) olarak kurulmuştur ve Asya kıtasındaki en büyük işlem hacmine sahip borsa olup dünyada da ikinci sıradadır. Baz alınan endeks, Nikkei 225 endeksidir. Aynı zamanda Japonya Borsasında işlem gören şirket sayısı 2800’ü geçmiştir.

Avustralya Borsası

Avustralya Borsası 1987 yılında Avustralya Menkul Kıymetler Borsası olarak kurulmuştur ve baz alınan endeks ise ASX 200 endeksidir. Aynı zamanda Avustralya Borsasında işlem gören şirket sayısı 150’yi geçmiştir.

Çin Borsası

Çin Borsası 1990 yılında Şanghay Menkul Kıymetler Borsası ve Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası olarak kurulmuştur ve baz alınan endeks, Shanghai endeksidir. Diğer önemli endeksler ise SZSE, China A50. Çin borsasında işlem gören şirket sayısı 3500’ü geçmiştir.

Tayvan Borsası

Tavyan Borsası 1962 yılında Tavyan Menkul Kıymetler Borsası (TWSE) olarak kurulmuştur. Baz alınan endeks  TSEC Taiwan 50 endeksidir. Tayvan Borsasında işlem gören şirket saysı 700’ü geçmiştir.

Güney Kore Borsası

Güney Kore Borsası 2005 yılında kurulmuştur. Baz alınan endek KOSPİ’dir. KOSDAQ ve KRX100 de diğer endekslerine örnek verilebilir. Güney Kore Borsasında işlem gören şirket sayısı ise 2000’i geçmiştir.

Endonezya Borsası

Endonezya Borsası 2007 yılında Jakarta ve Surabaya borsalar birleştirilerek kuruluşmuştur. Baz alınan endeks IDX endeksidir ve Endonezya Borsasında işlem gören şirket sayısı 650’yi geçmiştir.

Hindistan Borsası

Hindistan Borsası 1875 yılında Bombay Borsası olarak kurulmuştur ve Hindistan Ulusal Borsası ise 1992 yılında kurulmuştur. Baz alınan endeks NIFTY50 endeksidir diğer endekslere ise BSE Sensex, NIFTY500 örnek olarak gösterilebilir. Hindistan Ulusal Borsası dünyanın en büyük 11. Borsası durumundayken, Bombay Borsası ise 10. Sırada yer almaktadır. Aynı zamanda Hindistan borsasında işlem gören şirket sayısı 4800’ü geçmiştir.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; Dünya Borsaları ve Endeksleri

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr

Teknik Analiz Eğitimi İçin; Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku