Testere Piyasası

Bu yazımda size yatırımcıların çok sık şikayet ettiği Testere Piyasası ndan bahsedeceğim. Borsada işlem yapan herkesin hiç sevmediği tek piyasa türüdür. Nedeni ise çok basit, Ayı piyasasında düşüşlerden para kazanabiliriz boğa piyasasından da yükselişlerden… Ama testere piyasasında ikisi de pek mümkün olmaz. Gelin önce testere piyasasını tanımlayalım. Sonrada nasıl ilken yapabiliriz ona bakalım..

Testere Piyasası

Testere Piyasası

Yatırımcıların yatırım yaptığı hisse de ani fiyat değişikliği olmasına yani terse dönmesine testere piyasası deriz. Testere piyasası nın diğer özelliği de özellikle fiyat dalgalanmalarının öngörülemez olduğu değişirken piyasalarda ve hisselerde görülmesidir. Bir nevi oynaklığın fazla olduğu ürünlerde diyebiliriz. Özetlemek gerekirse 2 tür testere piyasası vardır. İlki, bir hisse fiyatında yukarı yönlü bir hareketi içerir, ardından hisse fiyatının orijinal konumuna göre düşmesine neden olan sert bir aşağı hareket izler. İkinci tip, bir hisse fiyatının kısa bir süreliğine değer kaybetmesi ve ardından hisse senedinin orijinal pozisyonuna göre pozitif bir kazanç için aniden yukarı doğru yükselmesi durumunda ortaya çıkar.

Testere Piyasası İşlem Stratejisi

Karşımıza hep yatay piyasa esnasında çıktığı için yatay trend kanalını çok iyi çizmeliyiz. En ufak yanlış çizim bize büyük kayıplar sağlar. Yatay trendi çizdikten sonra da Dirence geldi mi aşağı gider desteğe geldi mi yukarı gider mantığını uygularım. Tabi ki Trendleri güzel çizebilirseniz, günlük işlem ile de çok rahat kazançlar sağlayabilirsiniz. Peki trendleri nasıl güzel çizeceğiz? Teknik analizi çok iyi öğrenerek çizimlerimizi güzelleştirebiliriz.

Testere piyasası İle hiç ilgilenmek istemiyorsanız da, Al ve Tut stratejisini uygulamanız ve oynaklıktan kaçınmanız gerekiyor. Aynı zamanda oynaklığın az olduğu sağlık, ilaç , gıda gibi sektörlere de yatırım yapılabilir. Bu sektörlere her zaman ihtiyaç olduğu için çok fazla testere piyasası İle karşılamazlar. Genelde uzun vadeli yatırımcıların tercihi olurlar.

Günlük işlem yapıyorsanız testere piyasasının heyecanı da ayrıdır…

Eğitimlerimizden yararlanmak için buraya tıklayınız.

Borsa Anılarımı Öğrenmek için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.