Banka mı Aracı Kurum mu?

Borsaya yeni başlayacaksanız aklınıza gelen ilk soru bu olacaktır. Banka mı aracı kurum mu? Hatta mevcut yatırımcılarda bu konu hakkında yeni bilgilere ve yardıma ihtiyaç duymaktadır. Bu yazımızda bankaların ve aracı kurumların avantajlarını ve dezavantajlarını karşılaştıracağız. Böylece daha rahat karar verebileceksiniz.

Borsada alım satım yaparken bazı ücretler ödersiniz ve bunlara komisyon denir. Hesap açtığınız ve işlem yapmak istediğiniz aracı kurum veya banka sizden komisyon alır. Komisyon almasının sebebi ise sizlere sunduğu Borsa İstanbul ile size aracılık yapması (Emir iletimi) ve diğer hizmet kullanımları içindir.

Her aracı kurumun ve bankanın kendisine göre komisyon oranları ve ek ücretleri mevcuttur.  Genel olarak Bankaların komisyon oranları,  diğer özel aracı kurumların komisyon oranlarından fazladır. Burada tercih yapmak önemlidir.

Bu komisyonları en çok günlük olarak alım satım yapan kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Yani burada da hangi vadede yatırım yapacağınıza karar vermeniz ve ona göre bir kurum arayışına girmeniz lazımdır. Uzun vadeciler için komisyon oranları büyük sorun teşkil etmese de kısa vadeciler için en büyük sorun yüksek komisyonlar olacaktır. Bu yüzden komisyon oranları ilk dikkat edilmesi gereken başlıklardandır.

HANGİ ARACI KURUMU SEÇMELİYİM?

Bankaların özel aracı kurumların komisyon oranlarından fazla olduğu söylemiştik. Ama bu sadece seçim tercihi olmamalıdır. Bunun yanında bizleri ilgilendiren daha birçok konu mevcut.  Tercihinizi belirlerken aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

ÖZELLİKLER BANKA ARACI KURUM
Komisyon Oranları Yüksek Düşük*
Platform Kullanımı (Mobil-Web) Basittir Karışık*
Ek Hizmetler Kısmen Genellikle
Kampanyalar Yoktur Vardır
Hacim Sclası Vardır Vardır*
Güven Hissi Yüksektir Kuruma Bağlı*
Aylık İşletim Ücreti Düşük Yüksek
Havale ve EFT Ücreti Ücretsiz Ücretli*
Müşteri Hizmetlerine Ulaşım Yavaş Hızlı
Veri Aktarımları Anlık (Bist Karma1)* Paketli (Bist Karma 1)*
Diğer Platformlarda Kullanım (Matriks-İdeal v.b.) Mevcut Kuruma Bağlı*
Yasal İzinler Mevcut Araştırılmalı*
Ekstra Ücretler* Var (Min) Vardır

Açıklamalar

Komisyon oranları : Kurumların kendilerine ait komisyon oranları mevcuttur. Yaptığınız işleme göre bile değişiklik göstermektedir. Bunun için ilgili kurumun internet sitesini inceleyerek veya müşteri hizmetlerini arayarak ayrıntılı bilgi isteyebilirsiniz.

Platform Kullanımı (Mobil-Web) : Buradaki en büyük tercihiniz kullanımı basit olandan yana olmasıdır. Kullanımı basit olanda aracı kurumlar mevcuttur. Emir verdiğinizde iletilmemesi ve diğer bağlantı sorunları yaşamak istemiyorsanız ilgili kurumu arayın veya platformlarını güzelce inceleyin.

Hacim Skalası : Kurumlar hacim dengesi kurarak yaptığınız hacim miktarına göre sizlere komisyon sunabilmektedir. Bu nedenle incelemenizde fayda vardır. İlgili kurumların sitelerinden bu skalaya ulaşabilirsiniz.

Mesela, Günlük 500 liralık işlem yaparsanız binde 4 komisyon alınır. Ama 500.000 liralık işlem hacmi oluşturursanız binde 2 komisyon alınır. Sonuç olarak komisyon oranları hacim skalasına göre de değişiklik göstermektedir.

Örnek : Ziraat Yatırım Komisyon Scalası

Güven Hissi : Burada araştırma yapmak çok önemlidir. Çünkü Lisanlarına ve diğer izinlere sahip olan kurumlarda çalışmak elzemdir. Bankaların merdiven altı sayısı çok az olsa da aracı kurumlarda merdiven altı işletme çok olmaktadır. Bu yüzden lisanlarını incelemeniz ve araştırmanız daha iyi olacaktır.

Yasal İzni ve belgeleri olan şirketlerin listesi (SPK)

Veri Aktarımı : Borsada işlem yaparken fiyatları kimisi 15 dk gecikmeli kimisi anlık olarak izleyebilmektedir. Borsa İstanbul’un yeni çıkardığı Bist Karma Düzey 1 paketi ile şimdi tüm bankalar ve aracı kurumlar anlık olarak fiyat vermektedir. Lakin buna ek olarak da birçok paket satın alabilirsiniz. Bunlar derinlik, aracı kurulum dağılımı v.b. gibi ek hizmetlerdir. Bunları bankalar ücretsiz vermez ama aracı kurumların bazıları ücretsiz ulaşmanızı sağlayabilmektedir.

Sonuçta ücretsiz bir paket varken, ücret ödeyerek buna sahip olmanıza gerek yoktur.

Diğer Platform Kullanımları (Matriks-İdeal v.b.) : Bankaların hemen hemen hepsi bu platformlara entegrelidir ve rahatça kullanabilirsiniz. Aracı kurumlarında çoğu entegreli olsa da olmayanlarda mevcuttur. Araştırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Sonuçta bu programları da kullanmak ve buradan emir iletmek isteyebilirsiniz. Mesela matriks platformunda tarama yapmak ve direkt çıkan sonuçlardaki hisseleri anlık almak isteyebilirsiniz.

Ekstra Ücretler : Bankalarda bu ücretler genellikle vergi ve komisyon tutarlarının içerisinde alınmaktadır ve çok küçük fiyatlardır. Aracı kurumların bazılarında ise ekstra ücretler haddini aşmaktadır. Buna dikkat etmelisiniz ve önceden bilmelisiniz.

ÖZET

Kurum seçerken vadenize karar vermelisiniz. Kısa vadeli iseniz komisyonlara dikkat etmelisiniz. Sonuçta kazandığınızdan fazlasını komisyona ödemek istemezsiniz. Mesela uzun vadeli bir işlem yapacaksanız komisyon oranları sizin için fazla önem arz etmeyecektir.

En çok dikkat edilmesi gerekenler ise yasal izinlerdir. Çünkü SPK tarafından onaylanmamış bir aracı kurumda çalışmak tehlikelidir. Sonuçta yatırımlarınızı bir gecede kaybetmek istemessiniz.

Yukarıda gösterilen tablodan ve açıklamalardan yola çıkarak kendinize iyi bir kurum seçebilirsiniz. Tercih sizin 🙂

Borsa, Forex ve Kripto Paralarda Teknik Analiz Eğitimi. 

Okumanız Tavsiye Edilen Yazılar :

Borsada Aracı Kurum Seçme Kriterleri

9 Adımda Yatırıma Başlamak

Comments are closed.