Hikayeler İle Ekonomi-Borsa-Bileşik Faiz

Bu yazımda size kısa kısa hikayeler ile ekonomiyi, borsayı ve bileşik faizin gücünü anlatacağım. Bu yazım sizlerin  3 konuyu çok rahat bir şekilde anlamasını ve kavramasını sağlayacaktır.

Hikayeler-Ekonomi Nasıl İşler ?

Riviera kıyısında küçük bir kasabada yağmurlar nedeniyle sezon hareketlenmemiştir. Herkesin birilerine borcu vardır. Bir gün şans eseri zengin bir Rus otele gelir ve resepsiyona 100 dolar bırakıp odaya bakamaya çıkar. Otel sahibi parayı alıp kasaba olan borcunu öder. Kasap ise parayı alıp toptancıya  olan borcunu verir. Toplantıcı da sevinçle borcunu  lokantacıya öder. Lokantacı da aynı parayı alıp aynı otele gelir ve o da borcunu öder. O sırada Rus müşteri geri döner ve odayı beğenmediğini söyleyerek parasını geri alır. Bu olayda kimse para kazanmamıştır; ama herkes borcunu birbirine ödemiştir.

Hikayeler – Borsa Nedir?

Bir bullekon takipçisi düşünün ve bu arkadaşın elinde satmak için 5 adet elma var (Halka arz edilen pay). Elmalarını kurallar gereği pazarda satmak istemektedir. Bunun için belediyeden (SPK) izin almalı (Yasal Düzenlemeler) ve pazarda belirli kurallar gereği kendinisine ayrılan yerde satış yapmalıdır (Borsa Pazarlar). 5 Adet elmayı tezgaha koydu ve elmanın tanesini 1 liradan satmaya başladı (Birincil Piyasa). Tezgahın başına ise almak için 10 müşteri toplandı (Talep), 10 Müşterinin 3 tanesi 3 tane elma aldı. (Gerçekleşen Alım işlemi), geriye kalan 7 müşteri ise elma almak için sırada bekliyor (Alım Emiri verenler). Müşterilerin talebi çok olunca, elmanın fiyatı da 1.20 lira oldu çünkü yetmeyecek. Bunu gören ilk 3 alıcı takipçimize geri giderek elmalarını geri vermek istedi (Satış Emiri). Takipçimizde müşterilere alamayacağını söyledi ve diğer müşterilere sormasını istedi. 3 müşteri elmaları 1.19 liradan satacağını söyledi. 7 müşteriden 2 kişi bu arkadaşlardan 1.19 liraya satın aldı (Gerçekleşen satış işlemi).

Diğer müşterilerde satın almaya başlayınca fiyatlar artmaya başladı. Alan müşteriler fiyatın arttığını görünce kar etmek için tekrardan tezgaha geliyorlar ve diğer almak isteyen müşterilere satılan fiyatın biraz altında satarak kar ediyorlar (İkincil piyasa oldu). Size bir Pazar örneği ile borsanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini göstermiş olduk.

Hikayeler – Bileşik Faizin Gücü

Benjamin Franklin 1790 senesinde vefat etmeden önce ilginç bir vasiyet bırakmıştı. Bu vasiyete göre kişisel servetinin 2000 pound unun, 1000 poundunu Boston, geri kalan 1000 poundunu ise Philedelphia halkına tek bir şart ile bıraktı. O şartı ise bu paralara 100 yıl boyunca dokunulmaması ve bir fona yerleştirilmesiydu. 1990 yılına gelindiğinde bu iki fonun toplam değeri 6.5 milyon dolar olmuştu. İki şehirde bu fondan gelen paraları Franklin Institute( Philedelphia)ve Benjamin Franklin Institute of Technology’i (Boston) finanse etmek için kullandılar. Aynı zamanda ticaret(Business) okullarına giden öğrencilere bu fondan burs sağladılar. Bu olay bize Bileşik Faizin gücünü çok iyi gösteriyor.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/siradan-hisseler-siradisi-karlar-15-ilke-2/

Daha fazlası için; https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr 

Yoruma Kapalı