Swift Nedir?

Bu yazımda size Swift konusunu anlatacağım. Swift Dünya ekonomisi ve ticaretinin en önemli noktalarından biridir diyebiliriz. Gelin tanımını yaparak yazımıza başlayalım.

Swift

Swift

Açılımı, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan Swift, yurt içi veya yurt dışı bankalar arası döviz transferi yapabilen sistemin adıdır. Türkçe karşılığı ise Dünya Bankalar Arası Telekomünikasyon olarak geçer.  Bankalar veya şubeler arası para transferi yapabilmek için bazı tanımlamalar gereklidir. Örneğin IBAN (yurtiçi para transferleri için gereklidir.) gibi. Swift sisteminde ise bu işlevi 11 haneli swift kodu yapar. Bu 11 haneli kodun, ilk 4 kodu bankayı tanımlar, sonraki 2 harf ise bankanın hangi ülkede bulunduğunu gösterirken sonrasında gelen 2 haneli ya da 4 haneli kod ise yerel kodu temsil eder (bazı ülkelerde 3 hane de olabiliyor.)

Swift Sistemi Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışması için 3 bankaya ihtiyaç duyulur. İlki parayı gönderen banka, ikincisi aracı banka ve  üçüncüsü de parayı alan bankadır. İlk olarak gönderici parayı aracı bankaya iletir, sonrasında aracı da parayı alıcı bankaya iletir. Tabi bu işlemlerin hepsi swift kodu ile olur.  Eğer bireysel kişi olarak yurtdışına para transfer etmek isterseniz, bankanızdan Swift işlemi yapmanız gerekir. Tabi ki bu işleminde belli bir ücreti vardır. Bu sistemin şuan için yaklaşın 11.000 üyesi bulunmaktadır ve her gün yaklaşık 33,5 milyon işlem yapılmaktadır.

Neden Önemlidir?

Şirketler başka bir ülkeye ihracat yapacakları veya başka bir ülkeden ithalat yapacakları zaman işlemlerini Swift Sistemi ile yapmak zorundadırlar. Yani birbirlerine döviz transferi yapacakları için bu sistemi kullanmaktan başka çareleri yoktur. Bu nedenle de sistemin ticarette önemli bir yeri vardır.

Kişiler yurtdışındaki ailelerine veya yurtdışında yaşayan kişiler yurtiçindeki ailelerini para göndermek için de Swift sistemini kullanmak zorundadır. Aksi halde paralarını gönderemezler.

Bu sistemi bankalar, menkul kıymet satıcıları, takas odaları, aracı kurumlar, varlık yönetim şirketleri, komisyoncular gibi kurumlar kullanır. Özetle farklı bir ülkeden farklı bir ülkeye para göndermek isteyen herkes bu sistemi kullanmaktadır.

Bu yazımda sizlere kısaca Swift sistemini anlatmaya çalıştım. Neden önemlidir kısmından zaten önemini detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz.

Bir Önceki ”En İyi 4 Yatırım Stratejisi” Yazımı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

Comments are closed.