Halka Arz Nedir ve Faydaları ?

Halka Arz Nedir?

Gün geçtikçe şirketler büyümelerine devam etmektedir. Büyüdükçe yeni yatırımlara ve tanınırlıklarını arttırmak için bazı adımlar atmaktadır. Bu adımlardan bir tanesi de halka arzdır.

Belirli bir seviyeye ulaşan şirketler tüm ülkelerde olduğu gibi ulusal pazarlarında halka arz olmaktadırlar. Ülkemizde ise belirli seviyeye ulaşmış şirketler Borsa İstanbul aracılığında halka arz olurlar. Böylece şirketler Borsa İstanbul (BİST) sayesinde kendilerine yeni yatırımcı bulurlar.

Yatırımcılar Borsa İstanbul aracılığında bu şirketlerden belirli ücretler karşılığında ortak olurlar. Gelişen teknoloji sayesinde yatırımcılar bu ortaklıkları online olarak yapmaktadır ve pratiklik kazanmaktadır. Normal şartlarda şirketlere ortak olmak istediğinizde yüksek miktarlarda para vermeniz gerekmektedir.

Yatırımcılar bu sayede bir adet hisse senedi alarak bile şirkete ortak olmuş olurlar. Borsa İstanbul (BİST) aracılığında çok düşük tutarlarda hisse senetlerine bölmektedir ve bu sayede birçok yatırımcı şirkete ortak olmaktadır.

Halka Arz Nedir?

Halka Arz Nedir
Halka Arz Nedir

Üst bilgi bölümünde anlattığımız gibi şirketler Borsa İstanbul (BİST) aracılığı ile şirketlerinin hisselerini küçük paylar ile halka sunar. Bu sayede yatırımcılar hisse senetlerini alarak şirkete ortak olmuş olurlar.

Borsa İstanbul’da yer alan şirketler önceden Halka arz olmuş şirketlerdir. Bu şirketler ise bir piyasa değerine ulaşmış veya üstünde olanlardır.

Şirketler bu piyasa değerine ulaştıklarında halka çağrı yapmaktadır. Bu çağrıyı Borsa İstanbul üzerinden yaparlar. Böylece şirketlerinin belirli seviyede hisselerini halka sunmuş olurlar.

Hangi Şirketler Halka Arz Olabilir?

Her şirket halka arz yapamaz. Halka arz olmak isteyen şirketler Anonim Şirket (A.Ş) olmak zorundadır.

Halka Arzın Şirketlere Faydası Nelerdir?

Halka Arz

Halka ArzŞirketler sahip oldukları bütün varlıklarını küçük parçalara (hisselere) bölerek satışa çıkarırlar. Bu sayede şirketler yeni yatırımlar yapabilmekte veya borçlarını ödemek için kendilerine nakit para sağlamış olurlar.

-Kaynak sorununa çözüm bulurlar

-Üretim ve İstihdam sağlarlar

-Sermayelerini taban yaymış olurlar

-Kurumsallaşma yönünden itibar kazancı

-Kredibilite

-Uluslararası pazarlarda rekabet edebilir hale gelirler. Şekilde şirketler için halka arz önemli rol oynamaktadır.

Birincil Halka Arz ve İkincil Halka Arz

Halka arz yapılma durumunda şirketler için iki çeşit vardır. Bunlar birincil halka arz ve ikincil halka arzdır. Birincil halka arzda şirketler paylarını ilk kez halka arz yaparlar. Halka arz olmayan şirketler, halka kapalı şirketler olarak adlandırılır.

İkincil halka arzda ise, daha önce halka arz olmuş şirketin tekrardan halka arz olmasıdır. İkincil halka arzın sebebi ise birincil halka arzda, halka açıklık oranın düşük olmasıdır. Başlangıçta %30 halka arz olan şirket, ikincil halka arzda %10 daha halka açarak toplamda şirketin %40’ını halka arz etmiş olur. Buna da ikincil halka arz denir.

Halka Arzın Yatırımcılara Faydası Nelerdir?

Yatırımcılar halka arz olan şirketlere küçük miktarlarda ortak olabilmekte gelişmelerine yardımcı olabilmekte ve bu gelişmeler sayesinde para kazanmaktadır. Maddeler halinde sıralamak gerekirse:

-Fiyat Avantajı = Ucuz maliyetlerde şirket ortağı olmuş olurlar.

-Güven Unsuru = Ortak oldukları şirkete güvenirler ve şirkete güven sağlarlar

-Getiri = Yatırımcılar alım ve satım yaparak kazanç sağlarlar.

-Çeşitlilik = Yatırımcılar, yatırımlarını hisse senetleri ile çeşitlendirebilirler. Bu sayede Portföylerini genişletebilirler.

-Devamlı ve Sürekli Bilgilenme = Şirket hakkında devamlı ve sürekli olarak bilgiye erişim sağlarlar.

-Gözetim, Denetim ve İzleme ortamında likidite sağlarlar.

Halka Arz Olmuş Şirketler

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.