Likidite Riski Nedir?

Bu yazımda size  piyasada çok duyduğunuz Likidite riskinden bahsedeceğim. Profesyonel yatırımcıların özellikle dikkat ettiğini likidite riskinden bahsedeceğim.  Likidite riski hayatımızın her yerinde olduğunu unutmayın.  Fakat bu yazımızda size kısa tanımından sona borsada olan likidite riskini anlatacağım.

Likidite Riski

Likidite, bir varlığın veya bir menkul kıymetin piyasada ne kadar kolay alınıp satılabileceğini ve nakde çevirebilmesidir. Tanımdan da anlaşıldığı gibi ticaret ve borsa ile uğraşanlar likidite ile her zaman baş başa kalırlar. Satmak için aldığınız bir ürünü kolay bir şekilde satamazsanız veya menkul kıymeti borsada satamazsanız likidite riski ile baş başa kalırsınız.

Mesela Ahmet’in ticaret yapmak için bardak aldığını düşünün bardağın alıcısı çok olduğu için kısa sürece belli bir kazanç ile satabilecektir. Fakat Ahmet bardak yerine alıcısı az olan ürünün ticaretini yapmak isterse, maalesef ürün elinde kalacak veya satmak çok zorlanacaktır. Tanımımızı yaptıktan sonra iki tür likidite riski vardır. Bunlar Fon likidite riski ve piyasa likidite riski’dir.

Fonlama Likidite Riski: Firmanın yükümlüşüklerini finanse edip edemeyeceğini bilmek isteyeb yatırımcıların veya firmaya kredi vermek için araştırma yapan bankların başlıca baktığı noktadır. Fonlama likiditesini temek analiz oranlarından cari oran bakabilirsiniz size ufak da olsa bilgi verecektir.

Piyasa Likidite Riski:  Bir varlığın likit olup olmaması ile ilgilidir. Mesela bir pozisyondan kolayca çıkamama durumudur diyebiliriz.

Borsada işlem yaparkan bazı hisse senetlerinin makas aralığının (alış-satış farkı) çok olduğunu görürsünüz. Bu siz o anda veya genelde o senedin likit olmadığını gösterir. Hissenin derinliğine baktığınız zamanda alış ve satış kısımlarında çok fazla adet göremeyeceksiniz. İşte bu tarz senetlerde işlem yapmak zordur. Tamamıyla likidite riski ile baş başa kalırsınız.

Biranda hisse %5 yapabilecekken bir anda -%5 yapabilir. Aslında bu hisse senedinde olan özel bir durumu göstermezken ise sadece likit olmadığı için fiyatlarının hassas olduğunu bize gösterir. Bu riskin önemli bir özelliği de zaman ufku kısmıdır.

Yani bir yatırımcının hissede ne kadar kalabileceğinin yani sabrının göstergesidir. Satıcının aciliyeti varsa, bu likidite riskini artırma eğilimindedir. Bir satıcı sabırlıysa, likidite riski daha az tehdit oluşturur.

Bir diğer noktada işlem hacmi’dir. İşlem hacmi likidite ölçüsü olarak genelde kullanılır ama bu konuda kusurlu bir gösterge olabilir. Yüksek işlem hacminin olması yüksek likidite anlamına hiçbir zaman gelmez. Aynı kademelerde sürekli işlem yapanlar olabilir. Bunu çok iyi yakalamak lazım.

Günümüzde algoritmik işlemler çok fazla olduğu için belli yerlerde karşılıklı robot çalıştırılması veya bir kriz esnasında çok hızlı satışa geçerek işlem hacmini çok gösterebiliyorlar. Burada ürün ne kadar likit olduğu önemli olmuyor tabi ki…

İlerleyen yazılarımda likidite riskini nasıl değerlemeye uyarlayacağınızı anlatacağım. Yazılarımızdan haberdar olmak için sitemize abone olmayı unutmayın…

Bullekon posterlerimiz ile grafiklerdeki posterleri kaçırmayın.

Borsada yatırım yapmak için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku