Yatırım Hedefleri Nasıl Belirlenir ?

Hedef belirleme, söz konusu yatırım olduğunda, finansal başarıya ulaşmak hayati bir adımdır. Hedefleriniz ile bir plan oluşturmanızı ve bu serüvende motive olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu kılavuz yazımda sizlere hedefin önemini, iyi bir yatırım hedefini neyin oluşturduğunu, bunları belirlerken hangi adımları takip etmeniz gerektiğini ve atılacak bir sonraki adımları öğrenmiş olacaksınız.

Hedeflerin Önemi

Küçük yaşlarımızdan beri büyüklerimiz, bizlere sürekli olarak bir hedefimizin olması gerektiğini söyleyip durdular. Çünkü hedefler bizleri disipline ve başarıya sevk eder. Bir örnek vererek anlaşılmasını kolaylaştıralım.

1979 MBA öğrencileri tarafından bir çalışma yapılıyor. Bu çalışmada mezun öğrenciler yer alıyor. Mezun olan öğrencilerin sadece %3’ünün yazılı hedefleri ve bunları başarmayı planladığı, %13’ünün yazılı olmayan hedeflerinin olduğu ve %84’ünün hiç hedefi olmadığı belirlendi.

10 yıl sonra, yazılı olmayan hedefleri olan öğrenciler, hiç hedefi olmayan öğrencilerin ortalama iki katı kadar kazanım sağladılar. Yazılı hedefi olan öğrencilerin küçük bir yüzdesi, diğer öğrencilerin toplamından 10 kat daha fazla kazanım sağladılar. [1]

Hedefler, ne istediğiniz konusunda sizlere netlik sağlar, motivasyon sağlar ve finansal bir başarıya sahip olmanıza yardımcı olur.

Bu yüzden hedefleriniz olmalı ve onları disiplinli bir şekilde yerine getirmelisiniz.

Bir hedef belirleyerek, paranızı nasıl, ne zaman ve nereye yatıracağınız ve ne kadar zamanınız olduğu veya neye ihtiyacınız olduğu da dahil olmak üzere bunu başarmak için hareket tarzını belirleyebilirsiniz.

SÖMAZ Hedef Kullanımı

Spesifik

Belirli bir finansal hedef belirleyin. Ne kadar tasarruf etmeyi planladığınızı ve amacınızı belirleyin.

Ölçülebilir

Finansal hedefleriniz için yatırımlarını ve tasarruflarınızı ölçülebilir bir şekilde kaydedin. Onları takip edin.

Mümkün

Çok büyük hedefler belirlemek bir sorun teşkil etmese de, motivasyonunuzu kaybetmemeniz için ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz.

Alakalı

Yaşam hayatınız ile ve daha geniş hedefleriniz ile senkronize olabilmelidir. Hedefleriniz ve değerleniriz uyumlu olmalıdır.

Zaman

Belirli bir zaman noktası ekleyin. Böylelikle neler yaptığınızı ve ne kadar sürede başardığınızı daha net görebilirsiniz. Hedeflerinizi zamanlara bölebilirsiniz. Uzun vadeli ve kısa vadeli yatırımları tercih edebilirsiniz.

Sormanız Gereken Sorular

Ne İçin Yatırım Yapıyorum Ne Planlıyorum ?

Finansal hedefleriniz hakkında net olmalı ve ne için yatırım yaptığınızı belirlemelisiniz.

Örneğin ; Bir araba satın almak, çocuklarım için, emeklilik için veya finansal özgürlük için bu yatırımı yapmalıyım.

Ne Kadar Zamanım Olacak ?

Finansal hedeflerinizi ne için belirlediyseniz şimdide onlara bir zaman vermeniz gerekecektir. Zaman algısı yatırımlarınızı belirlemenizde etkili olacaktır. Kısa bir süre ayarladığınızda yatırımlarınızı belirlemenizde agresif olacaktır.

Ne Kadar Risk Alabilirim ?

Genel riskler çoğu yatırımcı için geçerli olsa da, herkesin kendi risk toleransı vardır. Bu risk toleransı da yatırım araçlarını belirlemektedir. Piyasalar dalgalıdır ve her zaman kazanç ile sonuçlanmayabilir. Bu yüzden ne kadarlık bir kayba razı olabileceğinizi karar vermelisiniz.

Yatırımımı Adlandırabiliyor muyum ?

Yapmış olduğunuz yatırımı tanımalısınız. Neye yatırım yaptığınızı, nasıl yaptığınızı bilmelisiniz. Hisse senetlerine mi yatırım yaptınız, döviz yatırımımı yaptınız yoksa tahvil yatırımı mı yaptınız ? İşte böyle bir adlandırma yapmalısınız. Buna da portföy oluşturarak başlayabilirsiniz. Portföyünüzde birden fazla yatırım aracı bulunur. Buda riski dağıtmanızı sağlar. Hedefleriniz için daha başarılı sonuçlar almanızı sağlayabilir.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku