Dalgalı Piyasalar Yatırım

Bu yazımda size dalgalı piyasalar da yatırım yapmadan bahsedeceğim. Piyasalar doğası gereği düşer de yükselir de, yatırımcılar ise bu düşüş ve yükselişlerden kazanç sağlamaya çalışır. Bu ilk borsa kurulduğundan beri hep böyle olmuştur. Fakat artık dünyanın globalleşmesi ile dünyanın her yerine yatırım yapmak mümkündür. Profesyonel yatırımcılar getiri sağlama ihtimalleri daha yüksek olduğu için dalgalı piyasalarda yatırım yapmayı severler. Tabi ki bu yüksek getiri ihtimali de yüksek risk demektir. Riski sevmeyen yatırımcılar ise gelişmiş ülkelerde yatırım yapmayı tercih ederler. Bu demek değildir ki profesyoneller gelişmiş ülkelere yatırım yapmıyorlar tabi ki yapıyorlar. Fakat fırsatlar dalgalı piyasalarda daha çok olduğu için belli bir oranda yatırımlarını da oralarda değerlendiriyorlar. Ben kendim 11 yıllık profesyonel borsacılık hayatımın son 7 yılında dalgalı piyasalarda yatırım yapmaktayım. Burada size tamamıyla kendi tecrübelerim ile edindiğim bilgileri anlatacağım.

Dalgalı piyasalar nerelerdir?

Dalgalı Piyasalar gelişmekte olan ülkelerin piyasaları olarak düşünebilirsiniz. Bu ülkeler gelişmekte olduğu için ileride çok büyük olacak şirketleri bünyelerinde barındırabilmesidir. Bu tarz şirketleri hepimiz aldıkları milyar dolarlık yatırımları ile duyuyoruz.  

Yazımıza başlamadan önce YouTube kanalımıza abone olursanız çok sevinirim:)

Dalgalı Piyasalarda Yatırım

-Dalgalı piyasalarda yatırım yapmak istiyorsanız bir kere profesyoneller gibi düşünmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Yani bir fırsatın kokusunu nasıl alacağınızı öğrenmeniz lazım.Fırsatlar genelde kıyıda köşede bulunmaktadır ve gün yüzüne kolay kolay çıkmazlar. Eğer gün yüzüne çıkıyorsa fırsat demek değildir.

-Teknik ve temel analizi çok iyi bilmeniz gereklidir ve iki yöntemi çok iyi birleştirmeniz lazım. Dalgalı piyasalarda bir şirkete yatırım yapmadan önce şirketin uzun vadeli grafiğinin ne durumda olduğuna bakmanız lazım. Fiyat seviyelerinin ne kadar dipte olduğunu görmeniz lazım. Çizeceğiniz trend çizgileri ile de ne zaman kırılım yapacağını ölçmeniz gerekiyor. Tabi bu şirketi nasıl bulacaksınız?  Sonuçta piyasalarda halka açık yüzlerce şirket bulunmaktadır! Bunu da temel analiz ile detaylı bir araştırma yapacaksınız. Zaten bu tarz piyasalarda temel olarak güçlü şirketler tahmin edilen kadar çok değildir. Bu analizden sonrada yukarıda bahsettiğim gibi teknik çalışmalarını yapacaksınız. Unutmayın dalgalı piyasalarda güçlü direnç kırıldıktan sonra hissesinin fiyatı çok hızlı hareket eder. Siz o kırılım gerçekleşmeden orada olmalısınız. Teknik analiz eğitimimiz için buraya tıklayınız. Temel analiz eğitimimiz için buraya tıklayınız.

-Dalgaları piyasalarda hisseler haber etkisi ile çok hızlı hareket etmektedir. Olumlu veya olumsuz bir haber geldikten sonra fiyatlar aşağı/ yukarı öyle bir hareket eder ki yatırımcılara sadece arkasından bakmak kalır. O yüzden  şirketle ilgili olumlu/olumsuz her haber ihtimalini araştırmanız, bulmanız gerekiyor. Bu tarz piyasalarda davası olan şirket sayısı gelişmiş piyasalara göre fazla olur o yüzden bu dava süreçlerini çok iyi takip etmelisiniz. Sonucun olumlu olması ise şirketi çok farklı noktaya getirecektir.

Gelelim en kritik kısıma… Risk… Bu piyasalar aşırı riskli piyasalardır. Çok hızlı kazana da bilirsiniz kayıp de edebilirsiniz. İşte burada risk yönetimi devreye giriyor. Riskinizi çok çok iyi yönetmeniz gerekiyor. Hatta risk yönetimi konusunda profesyonel olmadan asla bu piyasalarda işlem yapmamalısınız. Risk yönetimini öğrenmek için buraya tıklayınız.  

Aşağıda size gelişmekte olan bir ülkeye ait borsa grafiğini bırakıyorum. Getirisi grafikten detaylı olarak görülmektedir. Unutmayın borsada asla fırsatlar bitmez….

Dalgalı Piyasalar
Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.