Borsacılar İçin Film Listesi

Borsada yatırım yapan insanların çok farklı amaçları vardır. Kimisi kirasını ödemek için yatırım yapar, kimisi ek gelir elde etmek için, kimisi çocukları için, kimisi zengin olmak için kimisi de adrenalin hissi için…. Fakat bütün yatırımcıların ortak bir söylediği bir söz vardır ‘’ Borsada Yatırım Yapmak Bir Sanattır’’.  Evet borsada yatırım yapmak bir sanat peki  borsayı konu alan filmler yok mu ? Tabii ki var… İzlerken büyük keyif alacağınız, her yatırımcının izlemesi gereken filmleri sizlerle bu yazımda  paylaşmak istedim.

1.WALL STREET – BORSA

Wall Street

Gordon Gekko (Michael Dougles) efsanesinin doğduğu ve Michael Dougles’a oscarı  kazandıran film. Borsa ile ilgilenen, ilgilenmeyen herkesin beğenisi toplamış , drama türünde bir filmdir.  Ekonomi kitaparına konu olmuş ‘’Açgözlülük İyidir (Greed is Good) ‘’ sözü de bu filmde söylenmiştir.

Konusu: 1 980’lerin iş dünyasının perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir.

2.Wall Street: Money Never Sleep -Borsa:Para Asla Uyumaz

İlk filmde tanıdğımız Gordon Gekko 20 yıl sonra tekrar karşımıza çıkıyor. Bu sefer neler yapacağını ve ne düşünüdüğünü kestirmekte daha da zorlanacağız.

Konusu: Hapisaneden çıkan Gordon Gekko  damadı (Shia LaBeouf) ve kızı ile iletişime geçecektir. Genç bir yatırımcı olan damadı  akıl hocasının ölümünü çözmek ve gelmekte olan finansal çöküşü etrafı haberdar etmeye çalışacaktır. Peki 20 yıl sonra Gordon Gekko neden dönmüştü?

3.Wolf of Wall Street – Para Avcısı

Jordan Belfort’un gerçek hikayesinden esinlenen film  Jordan Belfort’u muhteşem oyunculuğu ile Leonardı DiCaprio canlandırmıştır. Herkesin beğenisini toplayan film borsa film efsaneler arasında yer almaktadır.

Konusu: Para Avcısı, gerçek bir yaşam öyküsünü konu ediyor. Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…

4.Rogue Trader – Büyük Kumar

Nick Leeson’ın gerçek hayatını anlatan film de Nick Lesson’ı Ewan McGregor canlandırmaktır. ‘’Finansal çöküşe nasıl sebep olunur?’’ sorusunu  bu filmde rahatlıkla öğrenebileceksiniz.

Konusu: Nick Leeson, Bearings Bankası’nda hesap uzmanıdır. Problemleri gidermek için Jakarta’ya gönderildiğinde orada iyi izlenimler bırakır ve Singapur da ticaret birim yöneticisi olur. İlk yılında, tüccarlarının birinden kaynaklanan kayıplarını kapatmak için kumar oynar ve işler iyi gider. Ne var ki sonraki yıllar da Nick başkalarının paraları ile kumar oynamaya devam eder ve kayıplarını gizlemeye çalışır ta ki meşhur finansal çöküşe neden olana kadar…

5.Boiler Room – Kazan Dairesi

Oyuncu kadrosunda Vin Diesel, Ben Affleck, Giovanni Ribisi gibi isimleri bulunduran ve Ben Affleck’in motivasyon konuşmaları ile damgasını vurduğu filmdir.

Konusu:  Seth Davis, kendine ait küçük çaplı bir kumarhane işleten bir gençtir. Bir takım adamlar ona, şehrin kural tanımayan yeni borsa şirketlerinden birinde çalışmasını teklif ederler. Seth kısa sürede çok para kazanır ve bu hızlı hayatın zevkine kapılır. Fakat Greg bu başarının ardında bilmediği korkunç bir gerçekle yüzleşmek ve tüm dünyası yıkılmak üzeredir…

6.Marjin Call – Oyunun Sonu

Lehman Brothers’a gönderme yapılan filmin oyuncu kadrosu ile de dikkat çekmektedir.

Konusu: Bir yatırım bankası, müşterilerine yüksek riskli yatırım araçları satarak milyon dolarlar kazanırken, bu satışları, piyasanın giderek kararsızlaşan durumdan haberdar etmeyerek yapmaktadır. Olayın patlak vereceği gün öncesi, 2 genç broker risk seviyesinin güvenlik bariyerini geçtiğini ve şirketin tüm mal varlığı portföyünün felakete doğru gittiğini fark eder. Durumdan haberdar olan firmanın üst yönetimi acilen gece yarısı toplantısı düzenler ve 2 ana seçenek üzerinde müzakereye başlar. Ya 107 yıllık firmanın Wall Street’in kalanıyla birlikte iflas etmesine göz yumacaklardır ya da durumdan ilk haberdar olan kişiler olmalarının avantajını kullanarak firmanın ayakta kalabilme şansının olduğu ancak müşterilerini kazıklayacakları bir planı uygulayacaklardır.

 7.The Big Short – Büyük Açık

Michael Lewis’ın  aynı isimli kitabından uyarlanan filmin kadrosunda Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi isimler bulunur. 2008 konut krizini anlatan film 2008 krizine bakış açınızı değiştirecek.

Konusu: Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürecek.

8.Too Big To Fail – Büyük Başarısızlık

2008 yılını konu alan başka bir film daha…

Konusu: 2008 yılında Amerika’da başlayan ve tüm dünyayı saran ekonomik krize sebep olan olayları, kriz sürecinde büyük şirketlerde yaşananları ve Amerikan Hükümeti’nin ekonomik sistemi ve kendisini kurtarmak için gösterdiği çabayı konu alan film, akıcı anlatımıyla dikkat çekiyor.

9.Other People’s Money – Başkalarının Parası

Danny DeVito’nun oynadığı film borsa başyapıtları arasında yer almaktadır.

Konusu: Kötü durumda bulunan şirketlerin üzerine konan şirket avcısı bir aile şirketini ele geçirmek istemektedir. Fakat aile şirketinin sahibinin kızı avukattır ve babası ondan yardım ister. Şirket avcısı hem kızın kalbini kazanmak hemde şirketi ele geçirmek istemektedir.

10.Arbitrage – Arbitraj

Rıchard Gere’ın başrolünü oynadığı film bir hedge fon yöneticisinin bir anda değişen hayatını anlatmaktadır.

Konusu: Hedge fon yöneticisi olan Robert Miller, fonu satıp servetine servet katmayı amaçlar ve planladığı gibi de satar. Atlanan nokta ise fonun muhasebesinde yapılan usulsüzlüklerdir. Miller’in metresinin kendi yaptığı bir kazada ölmesi sonucunda da işler çığırından çıkar ve çıkar yolu aramaya başlar. Bu yolu da hiç beklenmedik bir yerde aramaktadır.

11.Enron: The Smartest Guys in the Room – Enron: En Zeki Çocuklar

Büyük Enron krizini  bütün detayları ile belgesel olarak anlatmaktadır.

Konusu: Amerika’daki tüm şirketler dalgalı rejimin olumsuz sonuçlarından dolayı farklı kaynaklar arayışına girdiğinde Enron şirketi yöneticileri muhteşem bir fikir bulmuş; enerji piyasalarındaki ham maddelere dayalı futures işlemleri yapmaya başlamıştır. Kumardan farksız olan petrol piyasalarında şirketler her zaman kar edemezken, enron şirketi türlü hilelerle her çeyrek ciddi karlar kaydeder. Buralardan ciddi karlar elde eden Enron şirketi, zamanla sonucu kestirilemeyen zararlı birçok projeye daha imza atar.

12.Barbarians at the Gate – Barbarlar Kapıda

James Garner’ın oynadığı film R.J.R Nabisco’nun Wall Street’i ayağa kaldıran satış öyküsünü anlatıyor.

Konusu: 1980 lerdeki şirket satışlarını konu alan film Wall Street tarihinin en büyük şirket ele geçirme operasyonu olan ve devir işleminin gerçekleştiği gün ABD bankacılık sektöründe dakikalarca hayatı durduran R.J.R Nabisco anlaşması üzerine yoğunlaşıyor.

13.Inside Job – İç İşler

Belgesel türünde olan film birçok ödül almıştır.

Konusu: Charles Ferguson’ın 2008’deki ekonomik krize ve finansal erimeye yakın bir bakış attığı belgesel türündeki film politik tavrını da koruyan bir yapıya sahip. Terimlerle çok arası olmayan seyriciye de ekonomik krizi anlaşılır biçimde aktaran filmde Matt Damon da anlatıcı olarak yer alıyor.

14.Baazaar

Sait Ali Khan’ın oynadığı Hint yapımı olan film küçük bir kasabadan çıkan borsacının hayatını anlatıyor.

Konusu: Yeni mezun masum bir genç, idolü olarak gördüğü, Mumbai’nin acımasız borsa baronunun şaibeli iş faaliyetlerinin bir parçası olunca, hırsın çirkin yüzünü öğrenir.

15.A Beautiful Mind – Akıl Oyunları

John Nash’in hayatının anlatıldığı filmde Johne Nash’i Russell Crowe canlandırılmıştır. John Nash oyun teorisinin yaratıcısıdır ve bu teori kendisine Nobel Ekonomi ödülünü kazandırmıştır. Hayatımızın her anında  ve borsada da her an karşımıza çıkan oyun teorisinin yaratıcısının hayatını izleyebileceğimiz  başyapıt bir filmdir. Film 2002 yılında da birçok ödülün sahibi olmuştur.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.