Warren Buffett Hisse Senetlerini Nasıl Seçiyor?

Piyasalar ile ilgilenen kişilerin çoğu bu kişiyi tanır. Tanınmasının sebebi ise hisse senetleri sayesinde dünyanın zenginler listesinde yer alıyor olmasıdır. En önemli dikkat çeken özelliği ise sadece değer yatırımcılığı yapıyor olmasıdır diyebiliriz.

Warren Buffett hakkında daha fazla bilgi almak istersen ;

Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett : Omaha Kahini, Doğuştan Yatırımcı

Ünlü Milyonerlerden Para Yönetimi Hakkında 9 Etkili Tavsiye

Yatırımcıların birçoğu Buffett’in nasıl hisse seçtiğini merak ediyor. Herkes onun gibi yatırım yapmak ve kazanmak istiyor. Bu yazıda da sizlere Warren Buffett amcamızın hisse senetlerini seçerken hangi kriterlere dikkat ettiğini anlatmış olacağım.

Berkshire Hathaway Felsefesi

Warren Buffett Hisse Seçimi
Warren Buffett Hisse Seçimi

W.Buffett’in hisse senetlerini nasıl seçtiğini anlamak, ona ait olan Berkshire Hathaway şirketinin yatırım felsefesini anlamak ile başlar. Berkshire şirketine göre bir şirket tutarlı bir kazanç gücüne, iyi bir yönetime, iyi bir özkaynak getirisine ve makul bir şekilde fiyatlandırılması gerektiğini savunuyor.

Değer yatırımı yapan kişiler, hareketli ortalamar, momentum, hacim ve diğer göstergeleri önemsemezler. Bunların yerine hissenin içsel değerine bakarlar. Yani şirketin finansallarını, kazançlarını ve gelir tabloları gibi resmi verilerini incelerler.

Buffett, kararlarında ona rehberlik etmek için, olası bir yatırımın çekiciliğini değerlendirmek için birkaç önemli husus kullanır.

Şirket Nasıl Performans Gösteriyor ?

W.Buffett hisse senedi seçmeden önce ilk olarak şirketin performansına bakıyor. Bunun içinde Ösermaye karlılığına (ROE) bakıyor. Kısa süreli değil uzun süreli yatırımlara odaklanan Buffett, ROE içinde en az 5 en fazla 10 yıllık performansını inceliyor. Tarih ne kadar uzun olursa performansını ölçmek o kadar doğru olacaktır.

Not : Bir şirketin özsermaye karlılığını inceliyorsanız, o sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerin özsermaye karlılıkları ile karşılaştırmanız daha iyi olacaktır.

Şirketin Borcu Ne Kadar ?

İncelenen şirketin borcu özkaynağın büyük bir miktarını kaplamamalıdır. Çünkü şirket büyümesini borca dayandırıyorsa, yani şirket borç ekleyerek büyüyorsa, zamanla insanlara hizmet etmekten daha çok borca hizmet etmeye başlayacaktır.

Bundan dolayı W.Buffett şirketlerin kazanç artışının hissedarların özkaynaklarından gelmesini tercih ediyor.

Pozitif hissedarların özkaynaklarına sahip bir şirket, şirketin yükümlülüklerini karşılamak için yeterli nakit akışı ürettiği ve ayakta tutmak için borca güvenmediği anlamına gelir. Buffett için, düşük borç ve güçlü hissedarların özkaynakları, başarılı hisse senedi toplamak için iki temel bileşendir.

Kar Marjları Artıyor mu ?

Buffett, özellikle kar marjlarını büyüten şirketleri çok seviyor. Uzun vadeli kar marjı verilerini inceler ve yıldan yıla nasıl değiştiklerine bakar. Onun için kar marjını büyüten bir şirket maliyetlerini kontrol altında tutabiliyor demektir. Şirketin Kar marjlarını yıldan yıla büyütmesi gerekiyor.

Hisse Senedi Ne Kadar İskontolu ?

“Çorap da olsa, hisse senedi de olsa fiyatı düşerken satın alırım”

Warren Buffett

Yukarıdaki yaptığı analizler sonucunda eğer hangisi değerinin altında işlem görüyorsa seçimini o yönde yapıyor. Onun için içsel değerlerine kıyasla düşük değerli olan şirketler, lezzetli bir tatlı. 

İskonto ne kadar büyük olursa, karlılık da o kadar büyük olur.

Şirketin Ürünleri Herkes Tarafından Kullanılabilir mi ?

W.Buffett hisse senedi seçimi yaparken şirketin ürettiği ürünlerinin ne kadar piyasa hakimiyeti olduğunu da inceliyor. Şirketin uzun ömürlü olması ve kazançlarını arttırması sattığı ürün ile paralel hareket etmektedir. Şirket çok kaliteli bir ürün üretiyor olabilir ama halkın sadece belirli bir kısmı bu ürünü kullanabiliyorsa geleceği için sıkıntı olabilir.

Bunun için W.Buffet şirketlerin ürettiklerini ürünlere ve ürünlerinin benzersizliğine bakıyor.  Traş bıçağını birçok şirket üretiyor ama aralarında en iyisi olan sadece bir iki marka var. Yani adı çok duyulmuş marka bunlar. Bunun sebebi ürünlerini benzersiz bir şekilde lanse ediyorlar ve pazarlıyorlar.

Uzun Lafın Kısası

W.Buffett, Sermaye kazancı elde etmek için yakın vadede hisse senedi satmakla ilgilenmiyor; bunun yerine, uzun vadeli büyüme için iyi beklentiler sunduğuna inandığı hisse senetlerini seçiyor. Bu, odağını başkalarının yaptıklarından uzaklaştırmasına neden olur.

Bunun yerine, bir şirketin ileriye dönük para kazanmak için sağlam bir konumda olup olmadığına ve hisse senetlerinin makul bir şekilde fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığına bakıyor.

Yukarıda verilerin incelenmesi temel analiz yöntemi ile yapılmaktadır. Temel analiz yöntemini daha iyi öğrenmek için buradan eğitimlerimize katılabilirsiniz.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku