Haber Analizi Nasıl Yapılır?

Bu yazımda size borsada işlem yaparken haber analiz ini nasıl kullanmanız gerekir onu anlatacağım. Yazımıza başlamadan önce bilmeniz gereken bir nokta var. Borsaya açık şirketler şeffaf olmalarından dolayı yaptıkları iş anlaşmalarını, teşvikleri, birleşmeleri, temettü ödemelerini, arazi alım-satımlarını, patron satışları, dava konuları, yeni bir patent alımı, şirket yönetimi değişimi  vb. konularda aklınıza gelebilecek her şeyi KAP(Kamuoyu Aydınlatma Platformu)’da yayınlamak zorundadırlar. Borsamızda günlük olarak 250 hatta daha fazla sayıda şirketler KAP’a bildirim yaparlar. Biz piyasada buna ‘’KAP atmak’’ deriz.  Tabi ki bu haberlerin hepsi hatta %90’ı önemli olmaz. Mesela şirketin ani bir fiyat hareketi olduktan sonra SPK şirketler bir açıklama ister. Bu fiyat hareketinin bir açıklaması var mı diye… Genel olarak şirketlerde herhangi bir özel durum yoktur diye açıklama yaparlar. Eğer açıklama yapılması istendiği halde açıklama yapılmaz ise ceza alırlar. Ara sıra bu tarz durumlar ile borsada karşılaşabiliyoruz.  Şimdi gelin konumuza dönelim….

Haber Analizi Püf Noktaları

Haber Analizi

İyi bir haber analisti olmanız için  KAP sitesi bir ekranınızda mutlaka açık olmalıdır. Bunun yanında haberlerin ne anlama geldiğini veya gelebileceğini çok iyi sezmeniz lazım. Örnek olarak bir şirket yeni bir iş almış olsun, aldığı bu işi KAP aracılığı ile size bildirecektir. Peki bu önemli bir iş mi yoksa sıradan bir iş mi? Şirketler her zaman yeni işler alır, bunların kimileri küçüktür kimileri büyüktür. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şirketin  aldığı işten kazandığı para, yıllık kazancından ne kadar büyük olduğudur. Gözle görülen bir büyüklük var ise bu yatırımcılar tarafından olumlu yorumlanır ve hisse fiyatı biranda etkilenmeye başlar.

Başka bir örnek verelim size, şirketler borsadaki hisselerini bazen geri alırlar. Biz buna geri alım programı deriz. Yatırımcılar açısından genellikle bu durum olumlu yorumlansa da nedenini mutlaka araştırmanız gerekir. Bunun için yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Bazı şirketlerde yaptığı işlerden dolayı teşvik almaya hak kazanırlar. Teşvik alımları kesinleştiği zamanda bizler bu durumu KAP’tan öğreniriz. Bunun bize anlattığı ise şirketin bulunduğu sektörün büyümesi isteniyor ve büyüyeceği anlamına gelmektedir. Bu sebeple yatırımcıların ilgisini çeker.

Yukarıda verilen örnekler fazlaca çoğaltılabilir. Tabi ki şimdi sizlerin aklından geçen bir soru var… Biz bu haberlerin hepsini nasıl yakalayacağız. Şuan borsamızda 500’ün üzerinde şirket var ve daha birçok şirket halka açılmak için başvurularını gerçekleştirdi. Bu yüzden bütün şirketlerin haberlerini takip edemezsiniz. Yapmanız gereken yakından takip ettiğiniz 10 tane şirketin haber bildirimlerini açmanız ve sadece onlara odaklanmanızdır.

Büyüyecek sektörleri bulmak için Dünya’da teşvik verilen veya çok fazla yatırım yapılan alanları bulmanızdır. Dünya bir yere gidiyor ise mutlaka şirketler de o durumla ilgili çalışmalar yapacak demektir. Bu da size primlenmesi muhtemel şirketleri bulmanızı sağlayacaktır…. Bunu da Dünya’daki haberleri ve gelişmeleri takip ederek bulabilirsiniz.

Bullekon posterlerimiz ile grafiklerdeki posterleri kaçırmayın.

Borsada yatırım yapmak için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.