Ünlü Milyonerlerden Para Yönetimi Hakkında 9 Etkili Tavsiye

Parayı kazanmak kadar parayı yönetmekte zordur. Disiplinli olmak her zaman ki gibi parayı yönetmek içinde çok önemlidir. Dünyaca ünlü milyonerlerin en büyük ortak özellikleri disiplinli olmaları ve bu özelliklerini paralarını yönetmekte kullandıklarıdır. İstediğiniz kadar çok para kazanın eğer paranızı yönetemiyorsanız, ne kadar çok kazandığınızın bir önemi bulunmamaktadır. Parayı harcamak bir diğer tabiri ile yönetmekte bir sanattır. Diyelim ve ünlü milyonerlerin tavsiyelerine geçelim. Motivasyon niteliğinde olan 10 tavsiyeyi sizler için sıraladık.

Jackie Mason

İhtiyacınız olmadığı halde sırf beğendiniz diye veya canınız istedi diye ürünü almanız paranızı sorumsuzca harcadığınızı gösterir.  ABD’li komedyan Jackie Mason resimdeki sözüyle gereksiz harcadığı paraları kastetmek istemiştir. Gereksiz para harcamamak için kendinize bir bütçe planı hazırlayın.

Benjamin Franklin

Parayı kazanmak kadar biriktirmenin de önemli olduğunu söyleyen Doların sembolik yüzü hiçte yanılmıyor diyebiliriz. Paranızı sonuna kadar harcamak zorunda değilsiniz. Eğer önceden tasarruf yapacağınız parayı ayırırsanız sizler için daha iyi olacaktır. Tabi ki buda bütçe planı yapmakla olacaktır.

Peter Lynch

Amerikalı yatırımcı ve iş insanı Peter Lycnh, sahip olduğunuzun şeylerin değerini bilmeniz gerektiğine dikkat çekiyor. O şeye neden sahip olduğunuzu unutmazsanız değerini her zaman koruyacağına değiniyor. Para kazanmaya başladığınız zamanlarda, parasız olduğunuz zamanları unutursanız Peter Lynch’in sözleri belki de size bunu hatırlatacaktır.

Robert Arnott

Yatırımcı ve iş insanı olan Robert Arnott yatırım yapmanın zor olduğunu ve eğer rahat bir şekilde yatırım yapılıyorsa bunun kazandırmayacağını söylüyor. Kısacası çok kazanacağınızı ve rahat bir şekilde kazanacağınızı öne süren reklamlar sizleri kandırmaktadır. Çünkü yatırım yapmak sıkıcı ve zordur.

Robert Kiyosaki

Zengin baba, Yoksul baba kitabının yazarı olan Robert Kiyosaki, zengin olmanın büyük düşünmekten geçtiğini söylüyor. Küçük düşünenler ise zenginlerin ilerleyemeyeceğini ve küçük hayallerinde kaybolup gideceğini belirtiyor. Ufkunuzu geniş tutun ve büyük düşünün, eğer ki zengin olmak istiyorsanız.

Warren Buffett

Warren Buffet sıfırdan zengin olan nadir insanlardan bir tanesidir. Bizlere söylediği bu sözde ise sizleri teşvik ettiğimiz bütçe planlamasına atıfta bulunulmuş diyebiliriz. Bütçe planı yapılırken birikiminiz bütçenizden çıkarılır ve geri kalanı hesaplanmaya başlanır. Büyük hayaller bir adımla başlar, diğer adımlarda gerçeğe dönüşür. (Buda benden bir söz 🙂

Will Rogers

ABD’li sinema oyuncusu ve sanatçı Will Rogers, para yönetimini oldukça güzel bir sözle özetlemiş. Paranızı katlamak istiyorsanız harcamadan önce, katlamaya başlayın. Düzenli eklemeler ile paranızı üçe dörde katlayabilirsiniz.

Zig Ziglar

Yeniçağ düşünce adamı olarak görülen Zig Ziglar, önemli yazarlardan birisidir. Motivasyon eksikliği yaşayan kişileri gaza getirme konusunda usta olduğu da ortadadır. Bu sözü ise en bilindikleri arasındadır. Biraz düşündüğünüz zaman ne kadar doğru olduğunu da anlayabilirsiniz aslında.

F. Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald - Bullekon.com

Yaşadığı dönemin zengin simalarından biri olduğu da kendisi ile ilgili bilinen gerçeklerden. İnsanların yaşamlarını biraz incelediğiniz zaman, bu sözün ne kadar doğru olduğunu da görürsünüz.

Unutmayın parasını yöneten hayatınıda yönetir. Eğer finansal özgürlüğe hızlı kavuşmak ve rahat bir hayat yaşamak istiyorsan (maddi olarak) hemen kafanı çalıştırmaya çalışmalısın. Güzel fikirler ile girişimcide olabilirsin veya paranı güzelce yöneterek milyarderde. Seçim senin, ama ne olursa olsun hayallerin büyük adımların gerçekçi olsun. Hayatınızda iyi şanslar dilerim…

Comments are closed.