En Yaygın Finansal Hatalar

Finansal özgürlük için yapmamanız gereken bazı hatalar vardır. Bu hatalardan bir kaçını yapmış olabilirsiniz. Lakin süreklilik haline gelmemesi gerekmektedir. Bu hatalar insanları genellikle büyük ekonomik zorluklara götürmektedir. Şuan bile finansal zorluklar ile karşı karşıya olsanız bile, aşağıda listelenmiş olan hatalardan uzak durmanız gerekiyor.

Bütçe Planının Yapılmaması

Kesinlikle ilk madde bu olması gerekiyor. Çünkü plansız bir şekilde para harcamak büyük servetlerin bile kaybına yol açmaktadır. Planlı para harcamak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Yapanlarda zaten finansal özgürlüğüne kavuşmuş ve rahat olanlardır.

Gelen ve giden paralarınızı bilmeniz gerekiyor, borçlarınızı, gelirlerinizi hesaplayabiliyor ve onları düzene koyuyor olmanız gerekiyor. Düzenli bir şekilde gelir, gider takibi yapılmalı ve para planlı olarak harcanmalıdır.

Okumak isteyebilirsin :

Kişisel Bütçe Nasıl Hazırlanır ?

Aşırı ve Anlamsız Harcama Yapmak

İlk maddenin alt başlığı olarak algılayabilirsiniz. Çünkü planlı harcanmayan para aşırı ve anlamsız harcanın para olacaktır. Bugün dışarıda yemek yersin, yarın dışarıda kahve içersin ve bunu ayda 10 kez tekrarlarsın. Aralarına zaman girdiği için gözüne batmıyor olabilir.

 Lakin bu aşırı ve anlamsız harcamalar bir kar topu gibi birikiyor ve finansal hayatında külfet oluşturuyor. İllaki yenilebilir eşiniz ile güzel bir akşam yemeği yemek isteyebilirsiniz ama bu ayda bir kez olmalı her iki üç güne olması ilerleyen zamanlara sırtınıza yük olacaktır.

Okumak isteyebilirsin:

Finansal sağlık ölçümü

Gereksiz Borçlanmak ve Bitmeyen Ödemeler

Borçlanma mantıklı ve mantıksız olarak ikiye ayrılır. Mantıklı olan borçlanmayı açıklamak gerekirse, yapmış olduğunuz borçlanma ileride size yatırım geliri olarak geri dönmelidir. Kendisini amorti edebilecek bir borç olmalıdır. Mantıksız borçlanma ise tam tersidir.

Keyfi olarak yapılan borçlanmadır. Canınız istedi diye yeni bir eşya almak ve bunun için borçlanmak mantıksız borçlanmadır. Arabanız var iken modelini yükseltmek ve bunu borç ile yapmak mantıksız borçlanmadır.

Eğer finansal durumunuzun iyi olmasını istiyorsanız mantıksız borçlanmaktan kaçının.

Okumak isteyebilirsin;

Finansal Özgürlük İçin 9 İpucu

Yatırım / Tasarruf Yapmamak

Arkadaş biz bu parayı harcamak için kazanmıyor muyuz ? Maalesef böyle düşünce yapısına sahip olan binlerce hatta milyonlarca insan mevcut. Ülkemizin bitki örtüsü olarak adlandırmak bile yanlış olmayacaktır.

Eğer sen bugün kazandığını bugün yersen, yarın almak istediğin için borçlanmak zorunda kalacaksın. Borçlanınca 3. maddeye döneceksin ve gereksiz bir borçlanma ile karşı karşıya kalacaksın.

Kazandığınızın belli bir miktarını yatırıma çevirmeniz en kötü ihtimalde biriktirmeniz (pek önermem) gerekmektedir. Geleceğiniz için, daha rahat bir finansal yaşama sahip olmanız için yatırım yapmanız gerekiyor.

1 madde de bütçe planlamasını söylemiştim. Bu bütçe planını yaparken ilk önce yatırıma dönüştüreceğiniz paranızı ayırın daha sonra kalanını hesaplayın.

Okumak isteyebilirsin:

Yatırım mı Tasarruf mu ?

Çocuklarınız için yatırım taktikleri

Özet

Kendinizi sineye çekin ve başlayın. Küçük harcamalarınızı takip edin bunları not alın ve nasıl bir külfet oluşturduklarını görün. Bütçenizi hazırlayın, gereksiz borçlanma ve harcamalar yapmayın ve en önemlisi yatırım yapın.

Youtube kanalımızda buna benzer videoları izleyebilirsiniz.

Bullekon posterlerimiz ile grafiklerdeki posterleri kaçırmayın.

Bullekon Teknik ve Temel Analiz Eğitimlerimi İnceleyin.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku