Finansal Sağlık

Bu yazımdan size Finansal Sağlık konusundan bahsedeceğim. Vücudumuzun nasıl sağlıklı olması için çabalıyorsak Finansal Sağlığımızın da yerinde olması için çabalamamız lazım. Eğer finansal sağlığımız yerinde olmaz ise zamanla bu durum vücut sağlığımıza da yansıyacaktır.  Herkesin hedefleri farklı olduğu için finansal sağlıkları da farklı olmaktadır. Bu konuda genel geçer bir kural olmamak üzere belli ölçüm soruları ile kendi finansal sağlığınızı öğrenip, iyileştirebilirsiniz.

Finansal Sağlık Ölçüm Soruları

Düzenli gelir akışın var mı?

Bütçe yönetimi yapıyor musun?

Yatırım Yapıyor musun?

Beklenmedik olaylara hazır mısın?

6 aylık ihtiyacını karşılayacak Acil Durum Fonun Var mı ?

Varlıklarınızın net değeri nedir?

Hayatta ihtiyacın olan her şeye sahip misin? Örnek olarak ev, araba, aylık ev ihtiyaçları vb.

Yaşlılık zamanlarına yani emeklilik zamanların için tasarruf ve yatırımlarınız var mı ? %4 kuralını emekli olduğun zaman uygulayabilir misin? Hayat sigortan seni her duruma karşı koruyor mu?

Finansal Sağlık İçin İpuçları

Finansal sağlığın en önemli noktalarında biri  yatırım yapıp yapmadığınızdır. Güçlü bir finansal sağlığın  en önemli işaretlerinden biri de yapılan yatırımların güçlü ve büyüyen getirilerinin olmasıdır. Bileşik getirinin gücünden yararlanmaktır. Yatırıma ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar iyi olacak demektir.

Finansal sağlığınız için bütçe kuralını çok iyi uygulamanız lazım. Görünüş olarak kolay olsa da uygulamada belirli zorlukları vardır. Warren Buffett ve Bullekon’un önerdiği 50-30-20 kuralını çok iyi öğrenmeniz ve hayatınızda uygulamaya almanız gerekir. 50-30-20 kuralını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Fatura ödeminizi ve tasarruflarınızı otomatikleştirin.

Konut harcamalarınız gelirinizin %40’ını geçmemelidir.

Finansal Özgürlük İçin 9 İpucu Yazımızı Okumak İçin Buraya Tıklayınız.

Pasif Gelir oluşturmak için buraya tıklayınız.

Comments are closed.