Finansal Özgürlük İçin 9 İpucu

Bu yazımda size Finansal Özgürlük için yapmanız gerekenleri  9 ipucunu anlatacağım. Tabi ki bu ipuçları bu işin basit kısmıdır. Asıl zor olan kısmı ise bu adımlara gerçekten uyabilmek ve disiplinli bir şekilde uygulayabilmektir.  Finansal özgürlük herkes için aynı şeyi ifade etmemektedir. Finansal Özgürlük sizin rahat yaşamanızı sağlayacak nakit akışınızın olmasıdır.

Finansal özgürlük

1-Hedef Belirleyin

Finansal özgür olabilmek için en önemli nokta hedef belirlemektir. Hedeflerinizde net ve kendinize dürüst olmanız gerekir. Hedef belirlerken de kendinize şu soruları sorabilirsiniz;

Finansal Özgürlük benim için ne demek?

Ne kadar param olursa Finansal Özgür olurum?

Hangi yaşta Finansal Özgür olmak istiyorum ?

2- Bütçe Yapın.

Bütçe yapmak Finansal Özgürlük yolunda ne önemli adımdır. ’’Kişisel Bütçe Nasıl Yapılır?’’ Yazımızdan yararlanabilirsiniz.

3- Kredi Kartlarına  ve Borçlara Dikkat Edin

Kredi kartları ve benzeri yüksek faiz içeren tüketici kredileri maalesef finansal özgürlük için sudaki kir gibidir. Kredi kartı harcamalarınıza dikkat edin, zamanında ödeyin ve çok yüksek kredi kartı borcunuz mevcut ise düzenli bir ödeme takvimi oluşturun. Özellikle kötü borç yapmaktan kaçının, kötü borçlar zamanla ödemesi yapılmadıkça yükselen borçlardır. Bu noktaya çok dikkat edin.

4- Birikim Yapın.

Birikim yapmak sizi finansal özgürlüğe ulaştıracak en önemli adımlardan biridir. ‘’Birikim Nasıl Yapılır?’’ adlı yazımızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

5-Yatırım Yapın.

Yatırım yapmadan maalesef finansal özgür olmak pek mümkün değildir. Yaptığınız yatırımlar ve bileşik getirinin gücü sizi finansal özgürlüğe ulaştıracak en önemli adımdır. ‘’9 Adımda Yatırıma Başlamak’’ adlı yazımızı mutlaka okumalısınız. Bir önceki madde de birikim yapın demiştik, yaptığınız birikimleri de mutlaka yatırımda değerlendirin.

6-  Gereksiz Harcamalardan Kaçının

İnsan yaşamı gereği birçok kez gereksiz harcama yapmaktadır. Bu bahsettiğim harcamalar kendinizi şımartacağınız veya ihtiyacınız olan harcamalar değildir. Gerçekten gereksiz olanlarıdır.

7- Acil Durum Fonu Oluşturun.

İşler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Her çıkışın bir inişi olduğunu unutmayın. Burada önemli olan nokta 6 aylık giderinizi karşılayacak bir acil durum fonu olmasıdır.

8- Sürekli Kendinizi Geliştirin

Yeni konular öğrenmekten çekinmeyin. Unutmayın bilgiye yapılan yatırım her zaman kazandırır.

9- Pasif Gelir Kaynakları Oluşturun

Birden fazla gelirinizin olması Finansal Özgürlük için büyük önem taşımaktadır. Mutlaka Pasif Gelir Kaynakları yaratın. Bunun için 12 Pasif Gelir Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı  Unutmayın…

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.