Yatırım Mı Tasarruf Mu ?

Bu yazımda size yıllardır çok tartışılan konu olan yatırım mı tasarruf mu konusundan  bahsedeceğim. Öncelikle yatırımın ve tasarrufun artı ve eksilerini beraber inceleyelim. Sonrasında ne yapabiliriz ona bir bakalım.

Yatırımın artıları; uzun vadeli yatırım yaparak bileşik getiriden yararlanma.

Tasarruf artıları; Likit olduğu için hemen nakde çevirebilirsiniz, piyasa oynaklığı ile uğraşmazsınız.

Yatırımın eksileri;  riskten dolayı piyasalar düşebilir, paranızı erken çekerseniz fırsatları kaçırabilirsiniz.

Tasarrufun eksileri; bileşik getiriden yararlanamazsınız.

Yatırım genel olarak riskli olduğu için ve tasarruf da paranın zaman değerinden dolayı kayıp olabileceğini için insanlar tarafından olumlu bakılmamaktadır. Benim kendi düşüncem ise yatırım ve tasarruf aynı anda olmalıdır. Warren Buffett bile 50-30-20 kuralında yatırım ve tasarrufun beraber olmasını söylemektedir. 

Gelin bunu beraber aşama aşama inceleyelim.

Yatırım mı Tasarruf mu ?

İçindekiler

Aşama1

Yatırım yapmaya başlamadan önce ne olursa olsun 6 aylık giderlerinizi karşılayacak bir acil durum fonu olmalıdır. Bu fon nakit veya hızlıca bir nakitte dönüştürülebilecek varlıklardan olmalıdır. Çünkü aylık giderlerinizi karşılamak için nakit gerekecektir. Acil durum fonuna aslında ”tasarruf” diyebilirsiniz. Acil durum fonu oluşturmayı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Aşama2

Acil durum fonunuz olduğu için artık hayat olarak rahatlamış oluyorsunuz. Böylece diğer aşamaya geçebilirsiniz. O da tasarrufları yatırıma çevirme aşamasıdır. Tasarruflarınızı yatırıma çevirerek aslında nakit çıkışı olacakları nakit girdisi haline getirebilirsiniz. Yani hem tasarruf etmiş olursunuz, hem yatırım ile tasarruflarınızı değerlendirmiş olursunuz.  Tabi ki yatırım piyasaları kısa vade de dalgalı olabilir bu yüzden yapacağınız yatırımları mutlaka uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor. Kısa vadeli piyasa oynaklığı ile başa çıkmak hem sizi hem de yaşantınızı yoracaktır. Aslında yatırım mı tasarruf mu konusunu bu şekilde rahatlıkla birleştirebilirsiniz. Verdiğim eğitimlerde hep bu aşamaları anlatmaktayım ve öğrencilerimizden de çok güzel dönüşler aldık.

Aslında yatırım ve tasarruf işinin sırrı bu şekildedir. Önce acil durum fonu oluşturulur sonrasında da tasarruflar yatırıma ayrılır. Kısa vadeli planlar acil durum fonundan karşılanırken emeklilik vb. gibi uzun vadeli planlar da yatırımdan karşılanarak birbirini dengelemiş olur.  Yazımızı bitirmeden önce burada kritik olan kısım önce Acil Durumu Fonunuzu oluşturmanızdır….

Comments are closed.