Acemi Borsacılar için 3 önemli ipucu

Hızlı ve kısa yoldan zengin olmak. Herkesin hayali olabilir. Nitekim işler bu kadar basit olmuyor. Borsa hızlı para kazandırıyor ve kısa sürede beni zengin ediyor hayalleri ile bu yazıyı okumaya başlıyorsanız.

Sizlere iyi bir haberim ve kötü bir haberim var. İlk iyi olanı söyleyeyim: Evet, para kazandırıyor ve zengin olabilirsiniz. Kötü haberim ise: Maalesef hızlı ve kısa sürede zengin olamayacaksınız.

Kimisi borsada yatırım yaparak bazı borçlarını kapatmaya çalışıyor, kimisi geleceği için yatırım yapıyor, kimisi bunu iş olarak yapıyor. Ama ne için olursa olsun herkesin tek bir hedefi var oda para kazanmak.

Borsaya yeni başlayan arkadaşlar bugün sizlere birkaç ipucu ve taktik vereceğim.

İpucu 1: Vadenizi Belirleyin ve uzun tutmaya çalışın

borsada vade-bullekon.com

Borsada yatırım yaparak kazandığınız parayı nerede kullanacaksınız? Ev almak mı istiyorsunuz, araba mı almak istiyorsunuz yoksa harçlığınızı mı çıkartmak istiyorsunuz? Bu hedefleriniz için süreniz ne kadar?

Araba almak için 5 yıl, ev almak için 10 yıl, çocuklarınıza bırakmak için 20 yıl ve harçlığınızı çıkartmak için 1 ay, böylece ne kadar süreye ihtiyacınız olduğunu belirleyebilir ve ona göre yatırım miktarınızı da ayarlayabilirsiniz.

Borsada sürekli ekrana bakmak (eğer ki iş olarak yapmıyorsanız) sizleri sürekli strese sokabilir. Daha çok kazanacağınız yere daha az kazanmanızı sağlayabilir. Kısa vadeli işlem yapan arkadaşların gözleri sürekli ekrandadır. Hiçbir şeyi kaçırmak istemezler her fiyat adımını görmek ve fırsat yakalamak isterler. Böylece akşama kadar stres ile dolup taşarlar.

Uzun vadeli yatırım stratejisini izleyenlerin tek zorluğu başta hisse seçimidir. Vadelerine göre hisse senetleri seçerler ve belirledikleri miktar kadar satın alırlar. Sonra ekranı kapatırlar ve dönemsel olarak inceleme yaparlar. Mesela ayda bir kez bakarak ne durumda olduğunu görürler. Stresleri minimumdur. Gün içinde işlerini hallederler.

Portföyünüz: yatırdığınız para, ana para üzerinden net kazancınız ve vadeniz olmak üzere üç etkene bağlıdır.

İpucu 2: Risk Kabul Oranınızı Ayarlayın

risk-yonetimi-bullekon.com

Risk almak için değecek mi yoksa değmeyecek mi? Borsa yatırımlarının diğer yatırıma araçlarında olduğu gibi riskleri mevcuttur. Bunlar: Küresel riskler, ulusal riskler, bölgesel riskler, sektör riskleri gibi başlı riskleri mevcuttur. Uzun vadeli yatırımcılar için bu ana başlıktaki riskler çok önemlidir. Çünkü genellikle temel analiz ile yatırım yapılır.

Kısa vadeli yatırımcılar ise eğer ki hızlı alıp-satıyorlar (trade) yapıyorlarsa teknik analizi kullanmaktadırlar. Bu arkadaşların işi fiyatlar ve grafiklerdir. Stres oranı ve risk oranı daha yüksektir.

Öncelikle İpucu1 başlığımızda anlattığımız gibi vadenizi belirlemelisiniz. Sonra paranızı ne kadar riske atabileceğinizi belirlemelisiniz. Kimisi 10 lira kazanmak için 100 lirasını riske atar kimisi 100 lira için 10 lirasını riske atabilir. Riskiniz arttıkça duygusal olarak baskı altında kalabilirsiniz. Riskiniz arttıkça hata yapma olasılığınız artabilir.

Ne kadar kazanmak istiyorsun ve bunun için ne kadar paranı riske atabilirsin? bu soruya cevap vererek ilk adımınızı tamamlayabilirsiniz. Sonra risk analizi ile yatırımlarınız üzerinde çalışmalısınız. Kesinlikle tek odaklı yatırım yapmamalısınız. Yatırımlarınızı çeşitlendirmelisiniz ve risk oranınızı düşürmelisiniz.

İpucu 3: Duygularınızı Kontrol Altında Tutun

duygular-bullekon.com

Borsa gibi bir yatırım aracında mantıklı kararlar vermek ve daha çok kazanmak istiyorsanız, duygularınızı kontrol altına almalısınız. Hisse senetleri kısa dönemlerde onu alıp-satan kişilerin duyguları ile fiyatlanır. Eğer hisse senedinde işlem yapan yatırımcılar, şirket hakkında olumlu düşünüyorsa fiyatları yükselmeye başlar. Aynı şekilde yatırımcılar endişelenmeye başladıysa fiyatları tam tersi olarak düşmeye başlamaktadır.

Biz burada oluşan yükselişlere (olumlu düşüncelere) BOĞA, düşüşlere (endişelenme) ise AYI piyasası olarak adlandırıyoruz.

Duygularınız tam böyle hareketli dönemlerde beyninizde savaş durumuna geçer. Hisse senedi biranda yükselişe geçti ve hızlıca yükseliyor. İşte böyle bir yükselişte yatırımcılar, daha fazla alıp miktar mı arttırmalıyım? yoksa kar cebe yakışır diyerek satış mı yapmalıyım?

Miktar attırdınız hisse direnç seviyesinden geriye hızlıca döndü ve zarardasınız. Kar cebe yakışır dediniz %5 karda sattınız ve hisse senedi gün içinde %19 yaptı. Gördüğünüz gibi birinde ana paradan zarar yaptınız diğerinde kardan zarar yaptınız. Karar verirken duygularınız ile vermemelisiniz. Teknik analiz biliyorsanız ki kısa süreli işlem yapıyorsanız bilmelisiniz. Hisse senedinin grafiğini açıp destek, direnç seviyelerini belirlemeli trendini belirlemelisiniz ve ona göre mantıklı kararlar almalısınız.

Uzun vadeli yatırım yapıyor iseniz bugün içinde ki veya kısa süreli hızlı yükseliş ve düşüşler sizler için çok bir etkiye sahip değildir. Tabi ki mantıklı bir neden ile hisse senedi seçimi yaptıysanız.

Comments are closed.