Couch – Potato (Pasif) Stratejisi Nedir?

Bu yazımda size Couch – Potato ( pasif) yatırım stratejisinden bahsedeceğim. Dünya’da finans ve yatırım piyasalarının gelişmesi ile birçok yeni terim hayatımıza girmiştir. Bunlardan biri de 1991 yılından beri kullanılan Couch Potato Investing Strategy sidir.. Couch Potato yurt dışında miskin anlamında kullanıldığı için Bu stratejisi dilimize çevirdiğim zaman en uygun kelimenin pasif yatırım stratejisi olabileceğini söyleyebilirim. Peki bu strateji bize neler anlatır gelin bunlara bi bakalım.

Couch – Potato (Pasif) Stratejisi

Strateji aslında çok basittir, kişinin varlıklarını hisse senetleri ve borçlanma araçları (tahvil) arasında eşit olarak dağıtmasıdır. Varlıklar eşit olarak belirli aralıklar ile yatırımcılar yeniden dengeleme yaparlar. Örnek olarak o yıl içinde büyümesi daha çok lacağı şirketleri dolayısı ile de hisse senedi fiyatları daha çok artacak firmaları alırlar.

Tahviller ise 1 seneden fazla süreli borçlanma aracı olduğu için çok sık olarak değiştirilmezler.  Yatırımcı profiliniz olarak eğer riski sevmiyor iseniz ve yaşanacak zararlara karşı sabrınız yok ise bu strateji size uygun olabilir.  Aynı zamanda bu strateji yatırımcı için düşük maliyetli ve minimum çabayla bir portföyün oynaklığını azaltırken değer kazanmasını da sağlayacaktır.

Minimum çaba derken demek istediğim, yatırım yapacağınız hisse senetlerini veya fonu bir kere bulduktan sonra tekrardan aynı araştırmaları yapmanıza 1 sene boyunca gerek kalmamasıdır.  Pasif yatırım stratejisi dememin de en büyük sebebi aslında budur. Aktif yatırım stratejisi çok daha farklıdır ve maksimum efor gerektirir. Daha önceki yazılarımda bu konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatmıştım buradan yazıma  ulaşabilirsiniz.

ÖZET

Bu yatırım statejisi yalnızca yıllık izlenen ve yeniden dengeleme ile uzun vadede önemli getiriler sunan bir endeksleme strajisidir.  Aslında pasif yatırımcıların kullandığı bu strateji,  iki varlığa yani hisse senetleri ve tahvile %50 – %50 olarak eşit miktarda yatırım yapılması ile uygulanır.

Hisse senetlerine yatırım yapmaktaki amaç, büyümeler ile gelir sağlamak iken tahvil ile de piyasa oynaklığına karşı kendimizi korumuş oluruz.  Day traderlar ve riski seven yatırımcılar bu stratejiyi pek sevmezler bunun en büyük sebebi de piyasalar düşerken  portföyün piyasadan daha az düşmesi ve piyasa artarken de portföyün daha az artmasıdır.

Teknik Analiz Eğitimimiz

Temel Analiz Eğitimimiz

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Kabul Ediyorum. KVKK Oku