Yatırım DAO’ları ve Örnekleri

Bu yazımızda Yatırım DAO’ları (Decentralized Autonomous Organization – Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) nedir, ve nasıl çalışır gibi konulara ve bazı örneklerine değineceğiz. Bir önceki yazımızda, genel bağlamda DAO’lar nedir, neden var, ve çalışma mekanizmalarından bahsetmiştik.

Hatırlatmak gerekirse, Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) bir blok zincirinde yazılım kuralları tarafından yönetilen bir organizasyondur. En genel anlamda, bir DAO, insanların üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan para, hizmet veya mülk alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir dizi akıllı sözleşmedir.

Şeffaflık, ölçeklenebilirlik, verimlilik, güvenlik ve gizlilik, DAO’ların Finans ve Ekonomi dünyasına getirebileceği inovasyonlardan sadece birkaç birkaçıdır.

Merkezi bir liderliği olmayan bir DAO’nun, birçok kullanım alanı vardır. Aracıların katılımı olmaksızın yatırım yapmak, bir proje yürütmek, hayır kurumu, bağış toplamak, ödünç almak ve NFT satın almak DAO’ların kullanım alanlarından sadece birkaçıdır. Örneğin, bir DAO dünyadaki herhangi birinden bağış alabilir ve üyeleri paranın nasıl harcanacağına karar verebilir. Bir dizi koşul yerine getirildiğinde otomatik olarak çalışan kod parçaları olan akıllı sözleşmeler, DAO’lar tarafından ekonomisini ve yönetimi organize etmek kullanılır. Bu akıllı sözleşmeler, DAO’nun düzenlemelerini oluşturur. DAO’ya katılan sahipler, DAO’yu yöneten akıllı sözleşmenin koşullarına uymak zorundadırlar.

DAO kendisini NFT’ler veya tokenlar kullanarak koordine eder. Bu yapılar nihayetinde sahiplerine oy verme gücü sağlar.

Yatırım DAO’ları

Yatırım DAO’ları yatırımcıların alım güçlerini bir DAO (Merkeziyetsiz Otonom Kuruluş) mekanizması ile birleştirip, normalde bireysel şekilde ulaşamayacakları varlıkların alıp satılabilmesini sağlayan bir organizasyon modelidir. Birbirini tanımayan insanların akıllı sözleşmeler ile koordine olup yönettiği kolektif bir banka hesabı ve sahibiyet olarak düşünülebilir. Oluşturulmuş kolektif kripto varlık hesabının sahibi, varlıklarını oraya kilitleyen insanlardır. Bu hazine ile neye sermaye yatırımı yapacaklarına karar verirler, ve karar bir uzlaşmadan geçerse yatırım yapılır.

Yatırım Dao'ları

Yatırım DAO Örnekleri

Yatırım DAO modeli dünya çapında çok yeni bir model olmakla beraber, örnekleri çok sınırlıdır ve aşağıda 3 tanesini inceliyoruz.

1.Türkiye’den Çıkan Bir Yatırım DAO: OpenPad

OpenPad Türkiye’den genç kripto mühendislerin ve girişimcilerin kurduğu yenilikçi bir Web3 Launchpad platformu ve Yatırım DAO projesidir. Citizen (Vatandaş) olarak adlandırdıkları kripto hesap adresleri sermayelerini birleştirerek kripto varlıklara kolektif bir şekilde yatırım yapabiliyorlar.

Bir dizi akıllı kontrat tarafından organize edilen sermaye yatırımları, yatırıma ortak olan vatandaşların birbirine güven ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bir Web3 yatırım klübü olarak işlev gören OpenPad, 1 dolardan başlayan sermayeler ile düşük hacimdeki yatırımcılara kucak açıyor. Yatırımcılar $OPN veya OpenPad Citizens NFT tokenlarına sahip olarak yapılan yatırımlara katılabiliyorlar. Diğer Web3 Yatırım DAO’larının aksine, OpenPad giriş sermaye bariyerlerini 1 dolara kadar düşürüp, her refah seviyesinden yatırımcının gelecek vaat eden Web3 varlıklarına sahip olabilmesini sağlıyor.

2.Syndicate

İkinci örneğimiz Syndicate, merkezi olmayan bir yatırım protokolü ve sosyal ağdır.

“Önümüzdeki on yıl içinde, yatırım merkezi olmayacak, demokratikleşecek ve toplum tarafından yönlendirilecek” politikası ile hareket geçen Syndicate, toplulukları sermaye artırma, koordine etme ve yatırım yapma konusunda güçlendirecek altyapı inşa ediyor. Aynı zamanda, oyun sektöründen sosyal medyalara, yaratıcılar, fenomenler ve bireysellerden oluşan toplulukları dünyayı değiştirecek teknolojilere yatırım yapmaları için güçlendirecek yeni yatırım modelleri sunmayı planlıyor. Syndicate, Yatırım DAO’ları oluşturmak ve yönetmek için Web3 dünyasına özgü altyapılar geliştiriyor.

3.DAO Invest

DAO Invest, topluluğundaki insanlara daha üstün bir refah seviyesi yaratmak amacıyla kurulmuş, merkezi olmayan bir kripto portföy yönetimi ekosistemidir. Ethereum, Binance Smart Chain (BSC) ve Polygon blockchain ağında çalışan DAO Invest, yapılan yatırımları $VEST token’ı ile koordinate ediyor. Kendilerini deneysel bir proje olarak adlandıran DAO Invest anonim bir takım tarafından yönetiliyor.

Yatırım DAO’ları Hakkında Son Sözler

Yatırım DAO’lar blok zinciri ve finans alanının yeni ve gelişmekte olan bir alanıdır ve birçok riski barındırmaktadır. Regülator ve finansal market risklerinin haricinde, teknolojik altyapıdan kaynaklanabilecek riskler Yatırım DAO’ların geleceği için çok büyük önem taşımaktadır. Dünyada çok sınırlı sayıda var olması bu alandaki girişimcilere açık bir market imkanı sunsa bile, kullanıcıların Yatırım DAO’larını kullanırken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Önümüzdeki yıllarda birçok örneğini göreceğimiz gibi, Yatırım DAO’ları gelecek kripto ekonomisinin önemli bir yapı taşını oluşturmaktadır.

DAO Nedir öğrenmek için buraya tıklayınız.

Yoruma Kapalı