NFT Nedir?

Photo by Tezos on Unsplash

Bu yazımızda, NFT nedir, ve nerelerde kullanılır gibi konulara değineceğiz. Yazımıza katkılarından dolayı Sayın Can Kocagil’e teşekkür ederiz.

Non-Fungible Token olarak adlandırılan NFT’leri günlük hayatımızda sık sık duymaya başladık, örneğin haberlerde milyon dolarlara satılan bir görüntü görüyoruz. Peki ya bu NFT ler sadece bir görüntüden mi oluşuyor? Neden bu insanlar NFTlere çılgınlar kadar para veriyorlar? Örneğin aşağıdaki NFT ’nin 69 milyon dolar ettiğini biliyor muydunuz?

NFT
Everydays: the First 5000 Days

Başlamadan önce, Non-Fungible Türkçede ne anlama gelir, buraya değinerek giriş yapalım. Non olumsuzluk eki, Fungible değiştirilebilirlik, yani Non-Fungible değiştirilemez demek. Non-Fungible Token (NFT) ise değiştirilemez token anlamına gelir. Örneğin, siz bir Bitcoin’inizi başka bir Bitcoin ile değiştirebilir, takas edebilirsiniz değil mi? Cevap evet, çünkü hiçbir Bitcoin birbirinden ayırt edilemez. Fakat gel gelelim NFTlere, bu durum tam tersi. Yani siz bir NFT’yi direk başka bir NFT ile değiştiremezsiniz, çünkü herbir NFT eşşizdir. NFTler bölünemezler, enderdirler, türünün tek örneğidirler, kopyalanamazlar ve en yakınları bile aynı içsel değere sahip değildirler.

NFT ve Kripto Varlıklar

NFT, kripto para birimlerinin farklı bir varlık sınıfındadır. Nadir, değerli ve kıt varlıkların dijital temsilidir. Sanat eserlerini, resimleri, müziği ve hatta bir tweet kadar basit bir şeyi temsil edebilirler. Dijital bir varlığın orjinalliğini ve sahipliğini temsil ederler. Dijital olarak depolanabilen herhangi bir şey NFT olarak da depolanabilir, alıp satılabilir, ve sahiplik belirtilebilinir.

NFT’lerin dört ana özelliği vardır: benzersiz, bölünemez, aktarılabilir ve kıtlıklarını kanıtlayabilirler.

NFT ve Blokzinciri

NFT’lerin çoğunluğu blok zinciri üzerine ERC721 tokenları olarak inşa edilmiştir. ERC721 burda Ethereum blokzincirinin bir 721 numaralı standardını belirtmektedir. Diğer blokzincirleri, örneğin Solana, ve Cardano gibi, blokzincirleri üzerinde de üretilebilirler, fakat Ethereum günümüzde NFTler için en yaygın olarak kullanılan blokzinciri görevini görmektedir. 

NFT’ler Ethereum gibi blokzinciri üzerinde varolan ve korunan, eşşiz bir kod parçası, ve bir tokendir.

NFT’lerin Kullanım Alanları

NFTler eşşizdir, öyleyse dijital bir ortamda aidiyet belirtmek için kullanabilir. Örneğin, NFTler bir konser bileti olarak kullanılabilir. Katılan insanlar NFTlerini “ticket” olarak gösterip içeriye giriş yapabilirler. 

Ya da, satın aldığınız ürünün orijinal olduğundan emin olmak için NFT’ler kullanılabilir. Blok zinciri ürünle ilgili bilgileri kalıcı olarak depolayabildiğinden, nadirlik ve orijinallik kontrolünü sağlamak daha da kolaylaşacaktır. 

NFT’ler fikri mülkiyeti ve patentleri korumak için de kullanılabilir. Ayrıca, kullanıcıların ticari markalar ve telif hakları gibi geleneksel IP hakları araçlarıyla mümkün olmayan herhangi bir içerik parçasının sahipliğini kanıtlamalarına olanak tanır. NFT’ler, oyun geliştiricilerine markalarını genişletmeleri ve başka bir gelir akışı yaratmaları için yeni bir yol sunarken, oyunculara oyunu oynamaya devam etmeleri için daha fazla teşvik verir. Örneğin, sevdiğiniz bir oyunu oynarken, oyun içerisinde sahip olduğunuz bir eşyanın NFT olduğunu varsayın, siz bu NFT’yi oyun içerisinde bir hak belirtmek için kullanabilir, ya da oyunun dışındaki bir dünya, blokzinciri üzerinde satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Son Cümleler

NFT’lerin daha bir çok kullanım alanı vardır. Bu yazımızda, belki sadece 5% lik bir kullanım alanından bahsedebilmişizdir, bir sonraki yazılarımızda NFT’yi daha yakından tanıtacağız. Yakından tanıtmakla kalmayıp, nasıl kullanabileceğinizi, NFT sektöründeki insanların nasıl kullandıklarını ve daha bir çok şeye değineceğiz. 

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.