Launchpad Nedir ve Örnekleri

Bu yazımızda kripto launchpad nedir, neden var, nasıl problemler barındırır, coinlerin/tokenların ön satışları nasıl gerçekleşiyor, ve bazı launchpad’lerden örnekler gibi konulara değineceğiz. Bir önceki yazımızda, token ön arz/satış modellerinden, örneğin Initial Coin Offering (ICO – İlk Coin Arzı), Initial Exchange Offering (IEO – İlk Borsa Arzı) ve Initial Dex Offering (IDO – İlk Merkeziyetsiz Borsa Arzı) bahsetmiştik. 

Blok zinciri ve kripto bazlı girişimler her geçen gün artıyor, ve her bir kripto projesi yatırımcılarını arıyor. Peki ya yatırımcılar? Onlar da proje arıyor. Peki öyleyse bu ikili nerede buluşmalı? Cevap kripto launchpad’i, kısaca launchpad.

Kripto Projelerinin ve Yatırımcıların Buluşma Noktası: Launchpad 

Kripto projelerinin kendi tokenlarının daha bir borsada listelenmeden, ön satışını gerçekleştirdikleri yere Launchpad ya da IDO platformu denir. Bu sayede, yatırımcılar da gelecek vaad ettiğini düşündükleri projeleri daha bir borsada listelenmeden satın alma imkanı bulurlar. Bu da onların, proje tokenlarını olabilecek en düşük fiyatlardan alabilmelerine imkan verir. Unutmayın, başarılı projelere erken katılanlar her zaman en çok faydayı sağlayanlardır, çünkü onlar ödülü paylaştıkları gibi riski de paylaşırlar. 

Bir Launchpad’in Hayat Döngüsü

Gelin bir launchpad’in hayat döngüsüne bakalım. Yeni doğan bir kripto projesi, arz edeceği tokenlarının ön satışını gerçekleştirmek için bir launchpad’a giriyor. Aynı zamanda, launchpad’in komitesinde olan yatırımcılar da bu projeleri kendi süzgeçlerinden geçirdikten sonra yatırım yapıp yapmama kararı alıyorlar. Launchpad platformları yatırımcıların yeni ve heyecan verici projelere yatırım yapabilmesi için bazı ön koşullar koyuyor. Bu koşullardan en temel olanı genellikle, platformun kendi tokenından belli bir miktar almak ve yine platform üstünde kilitlemek (stake etmek) olarak karşımıza çıkıyor.

Günün sonunda, projelerin başarısı arttıkça, bu başarı proje tokenlarının fiyatına yansıyor, ve yatırımcı kar elde ediyor. 

Launchpad’lerde Yatırımcıların Karşılaştığı Sorunlar

Fakat gel gelelim gerçeklere, çoğu launchpad, merkezi bir yönetim ve ekonomiye sahip ve yatırımcıya güven vermekte zorluk çekiyor. Bunların sebepleri arasında, rug pull (projeden kar alıp projeyi bırakmak) gibi problemlere çözüm getirememeleri yer alıyor. Ayrıca sermaye ve risk yönetimi konusunda başarısız yaklaşımlar, ve yatırımcılardan beklenen giriş sermaye beklentilerinin yüksek olması (örneğin 1000 dolar ve üstü) zayıf yönler olarak karşımıza çıkıyor.

Launchpad Örnekleri

Günümüzdeki kripto ekosisteminde birçok launchpad vardır; bazıları oyun sektörüne, bazıları metaverse gibi alanlara, bazıları ise finans & ekonomi ve bazıları ise sektör ayrımı yapmadan her çeşit projeye kucak açarlar. Örnekler ile devam edelim…

1.Türkiye’nin İlk Launchpad’i – OpenPad DAO

OpenPad DAO Türkiye’den genç kripto mühendislerin ve girişimcilerin kurduğu yenilikçi bir Launchpad platformu ve Web3 yatırım topluluğudur. Kendi geliştirdiği yeni çift-token merkeziyetsiz yönetim ve ekonomik modeli ile, launchpad dünyasındaki sorunları çözmeyi hedefliyor.

Bir DAO olarak yönetilmeyi hedefleyen OpenPad, sermaye verimsizliğinin önüne geçmek için yapay zeka ve büyük veri bazlı çözümler sunuyor. Aynı zamanda, OpenPad kendi ekonomisinde, iki tane token ile çalışıyor; OpenPad Citizens (OP Citizens) NFT ya da $OPN tokena sahip olanlar insanların, 1 dolar gibi çok düşük bedeller ile dahi yatırım yapabilmesini hedefliyor. Aynı zamanda, OpenPad geliştirdiği yatırım ve fon toplama modeli ile dünyada ilk, ve bir launchpad modeli olarak da Türkiye’de gerçekleştirilen ilk girişim olarak biliniyor.

2.DAO Maker

DAO Maker, kripto yatırımcılarının yeni şirketlere ve projelere erken aşamada yatırım yapmalarını sağlayan bir platformdur. Başka bir deyişle, DAO Maker, bir kripto launchpad’i yani kripto para projelerinin fon toplama sürecinde yatırımcılar ve projeler arasında aracı görevi gören bir kuluçka merkezidir.

DAO Maker Ethereum ağında olmasıyla beraber, ilk launchpad modellerinden biridir. Günümüz itibari ile (6 Mayıs 2022), 35 milyon dolardan fazla bir fon ile 100’den fazla projeye fon toplamış, ve total market değerlemesi 23 milyon doların üzerindedir

Son olarak, birçok launchpad gibi DAO Maker da projelere pazarlama, kominite oluşturma, ön satış ve token mimarisi dizayn’ı gibi birçok hizmet sunmaktadır.

3.BSCPAD

BSCPad platformu, kripto para projelerine token dağıtmak ve likiditeyi artırmak için bir aracı kurum olup, adil, merkezi olmayan token ön satışları için tasarlanmış bir IDO platformudur. Aynı zamanda, Binance Smart Chain (BSC) ağındaki ilk launchpad olması ile de bilinir.

BSCPad her refah seviyesinden token sahiplerini önemseyerek ve giriş bariyerlerini düşürerek kullanıcılarının fon toplama süreçlerine rahatlıkla katılmasını sağlıyor.

Aynı zamanda, BSCPad tier sistemi olarak geçen, rütbe sistemi ile çalışır; stake edilen kripto miktarına göre sizi bir sınıfa atar. Bulunduğunuz sınıf sizin IDO’lara katılıp katılamayacağınıza karar verir. Düşük rütbeler çekiliş usulü sanşa dayalı bir şekilde ve yüksek rütbeler ise garanti bir şekilde yatırım yapabilmenizi sağlar. 

Son olarak, yazının yazıldığı tarih itibari ile, BSCPad 60’dan fazla projeye 15.60 milyon dolardan fazla fon toplamış, ve total market değerlemesi 30 milyon dolar sularındadır

Launchpadlerin Kripto Camiyasındaki Yeri

Ethereum platformunun çıkışının ardından, özellikle 2016 ile 2018’in sonu arasında binlerce ICO girişimi gerçekleşti fakat bu girişimlerin çoğu arkalarında sadece bir toz bulutu bırakmıştı. ICO yapıları bu sürecin bir sonucu olarak IDO platformları yani Launchpad’lere dönüştü. Çeşitli halka arz fikirlerin yaygınlaşmasıyla birlikte Launchpad’lerin gelecekte yeni iş modellerine dönüşeceği aşikar. Gelecek iş modelleri arasında merkeziyetsiz yatırım bankacılığı ve yeni coin/token arz modellerini beklemekteyiz. Fakat nerdeyse her yeni doğan kripto projesinin tokenlarını satma ihtiyacı olması, launchpad’lerin geleceğinin parlak olacağı düşüncesini uyandırmaktadır.

Coin ve Token Arz Modellerini Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.