Net Değer Nedir ?

Bu yazımızda size Net Değer den bahsedeceğim. Net değer hem kendi durumumuzu anlamada hem de şirketlerin, ülkelerin  durumunu anlamada kritik bir noktadadır.  Özellikle kişisel bütçe oluşturma ve ev ekonomisi alanında aileler için çok büyük önem arz etmektedir.

Yazımızda başlamadan önce YouTube kanalımıza abone olursanız çok seviniriz.

Net Değer

Kişinin veya şirketin sahip olduğu varlıkların değerinden borçlarını çıkarılması ile bulunur. Aslında hesaplanması gördüğünüz gibi çok basittir.  Şirketlerde ise net değer bize şirketlerin mevcut finansal durumunu anlık olarak gösterir ve defter değeri, öz sermaye olarak da bilinmektedir. Kişilerde ise varlıklardan borçların çıkarılması ile buluruz.

Kişiler İçin Net Değer

Net değeri hesaplarken ilk başta tüm varlıklarınızı ele alıyorsunuz buna nakit varlıklarınız ve değeri olan mal varlıklarınız da dahil edilir. Sonrasında da borçlarınız, kredilerinizi, ipotekleriniz çıkarmanız gerekiyor. Çıkan sonuç size net değerinizi verecektir. Sonuç pozitif ise net değeriniz yani finansal sağlığını gayet iyi durumdadır. Fakat negatif ise bir şeyler ters gidiyor demektir. Sorunu kısa sürede çözmeniz gerekir. Varlıklarınız arttırdığınız sürece net değeriniz de yükselecektir. Birikim Nasıl Yapılır yazımızı okumayı unutmayın.

Şirketler İçin Net Değer

Net Değer

Şirket net değerini bulmak kişisel net değeri bulmaktan biraz daha kolaydır. Sadece biraz muhasebe bilgisi ve bilanço okuması bilmek gerekmektedir. Şirketlerde net değer defter değeri veya öz kaynak olarak da bilinmektedir. Bilanço üzerinden bu değerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tabi şirket halka açık ise… Burada unutmamanız gereken nokta şirketin bilançosundaki değerlerin mevcut piyasa değerleri ile değilde tarihi maliyetler ile değerlendirildiğidir. Şirketlerin sahibi olduğu varlıkların değeri, yeniden değerleme ile artmış olabilir bu durum özellikle arazilerde geçerli olmaktadır. Fakat bunu bilanço da göremeyebilirsiniz. Bilanço kalemlerini öğrenmek için buraya tıklayınız.

Örnek

Ahmet 1.000.000 luk evi olsun. Yatırım hesabında da 500.000 birimlik portföyü olsun. Arabası ve diğer varlıklarının değeri de 750.000 birim olsun diyelim. Borçları ise 750.000 lik ödenmemiş borcu ve 250.000 lik kredi olduğunu düşünelim. Ahmet’in şuan ki net değeri: 1.250.000’dir.

5 yıl sonrasında evinin değeri 900.000’e düştü, yatırım hesabı 750.000 oldu, araba ve diğer varlıkları da 600.000 oldu  ve kredisinin bittiğini düşünelim. Ödenmemiş borcu da 350.000’e geldi Ahmet’in 5 yıl sonraki net değeri: 1.900.000 oldu. Gördüğünüz gibi ev değeri, araba değeri düşse bile yatırımları arttığı ve borcu azaldığı için net değeri artmıştır.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.