%4 Kuralı Nedir?

Bu yazımda size %4 kuralından bahsedeceğim. %4 Kuralı, emekliler tarafından her yıl emeklilik fonlarından ne kadar para çekmeleri gerektiğine karar vermek için kullanılabilecek pratik bir kuraldır. Ülkemizde yaygın olmasa da Finansal okuryazarlığın en temelini oluşturmaktadır. Özetle, Emekli olduktan sonra yatırımlarınızdan ilk yıl %4 oranında çekilmesi ve ilerleyen dönemlerde enflasyon oranını da hesaba katarak çekilmesidir.

Bu kural bize, emeklinin mevcut ve gelecekteki finansal ihtiyaçlarını karşılayacak istikrarlı ve güvenli bir gelir akışı  oluşturmasını amaçlar. Tabi ki bu kuralı uygulamak için öncelikle bir emeklilik fonunuz olmalıdır. Bu fonu ülkemizde Bes veya kendi portföyleriniz ile oluştabilirsiniz. Peki ne kadarlık bir yatırıma ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayacaksınız?

%4 Kuralı

%4 Kuralı Püf Noktaları

Emeklilik İçin Gereken Miktar = Yıllık Giderler *25 olarak hesaplanır. Burada kritik olan kısım miktarı biriktirmenizdir. Bunun için öncelikle birikim yapmalı ve biriktirdiğiniz parayı yıllık enflasyonu geçecek şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bu da tamamıyla sizin yatırım başarınıza kalıyor. Tabi ki bunu sizin için yapan fon yöneticilerine de birikimlerinizi verebilirsiniz. Yatırım Fonu Nedir yazımızı okumayı unutmayın.

%4 Kuralı nın Avantajları ve Dezavantajları

%4 kuralını takip etmek, emeklilik tasarruflarınızın hayatınızın geri kalanında sürmesini daha olası kılarken, bunu garanti etmez. Kural, piyasaların geçmiş performansına dayanmaktadır, bu nedenle mutlaka geleceği öngörmemektedir. Geçmişte güvenli bir yatırım stratejisi olarak görülen şey, piyasa koşulları değişirse gelecekte güvenli bir yatırım stratejisi olmayabilir.

Bir emekli için %4 kuralının çalışmayabileceği birkaç senaryo vardır. Şiddetli veya uzun süreli bir piyasa gerilemesi, yüksek riskli bir yatırım aracının değerini, tipik bir emeklilik portföyünden çok daha hızlı aşındırabilir.

Ayrıca, bir emekli her yıl ona sadık kalmadıkça, %4 Kuralı çalışmaz. Büyük bir satın alma için bir yıl kuralı ihlal etmek, emeklinin sürdürülebilirlik için bağlı olduğu bileşik faizi doğrudan etkileyen anaparayı azalttığı için yolda ciddi sonuçlara yol açabilir.

Ancak, %4 Kuralının bariz faydaları vardır. Takip etmesi kolaydır ve öngörülebilir, sabit bir gelir sağlar. Ve eğer başarılı olursa, %4 Kuralı sizi emeklilikte para sıkıntısı çekmekten koruyacaktır.

Temettü Emekliliği için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.