George Soros Kimdir ?

GEORGE SOROS 12 ağustos 1930 tarihinde MACARİSTAN’ın BUDAPEŞTE şehrinde yahudi asıllı bir ailenin oğlu olarak doğmuştur.İlköğretimini BUDAPEŞTE de tamamladıktan sonra ülkesinin 2.Dünya savaşına katılmasıyla uzun süre hayati tehlikeler yaşamıştır.Hayatta kalabilmek için stratejiler geliştirmek zorunda kalmış ve soğukkanlı stratejist karakterinin o zamanlardan oluşmaya başladığını belirtmiştir.

1943 yılında ALMANYA’nın MACARİSTAN’ı işgal etmesi üzerine GEORGE SOROS henüz 13 yaşındayken kayıtlarda Kültür Bakanlığında çalışan bir akrabasının torunu olarak gösterilerek İNGİLTERE’ye göç etmiş ve bu yıllar da öğlenleri demir yolu görevlisi geceleri gece kulübü garsonluğu yaparak geçimini sağlamaya çalışmıştır
SOROS 1947 yılında 17 yaşındayken LONDRA EKONOMİ OKULU felsefe eğitimi almaya başlamıştır.
Hocası KARL POPPER’ın AÇIK TOPLUM felsefesinden çok etkilenmiştir.Hocası POPPER’e şu cümleyle atıfta bulunmuştur;

”Okul da onun kitaplarının ve açık toplum felsefesinin etkisine girdim,bu felsefe başarıma büyük katkı yaptı,
işin komiği felsefesinden hem para kazanmakta hem de kazandığımı harcamakta yararlandım”.

Finans alanında ilk adım

1952 yılında LONDRA EKONOMİ OKULU’ndan felsefe mezunu olan GEORGE SOROS filozof olma hayallerini bir köşeye bırakmış ve LONDRA TİCARET BANKASI SİNGER&FRİEDLANDER’e katılmıştır.1956 yılında NEW YORK’a taşınarak AVRUPA MENKUL KIYMETLER’in analisti olarak çalışmaya başlamış,arbitraj işlemleri yapmış, bu yıllar da ROTHSCHİLD ailesiyle tanışmış ve ortak çalışmalar yürütmüştür.1961 yılında multispekülatörlüğünü başarıyla yürütecekolduğu borsaya ilk yatırımını yapmış ve bu yıl A.B.D vatandaşı olmuştur.

Açık Toplum Enstitüleri

1979 yılında ilk şubesini A.B.D de kurduğu AÇIK TOPLUM ENSTİTÜLERİ isimli fon günümüz itibariyle  120 farklı ülkede faaliyet göstermeye başlamıştır.GEORGE SOROS’un bu enstitü vasıtasıyla diğer ülkelerde ifade özgürlüğü,adalet,liberal demokrasi gibi amaçlarla kurmuş,anti-komünist parti ve hareketleri finanse ettiği iddia edilmiştir.

1986 yılında ÇİN de – 1987 yılında SOVYETLER BİRLĞİ’nde AÇIK TOPLUM ENSTİTÜLERİfonunu kurmuştur, bu yıllar da BUDAPEŞTE ORTA AVRUPA ÜNİVERSİTESİ’nikurmuş ve halen üniversitenin finansörlüğünü üstlenmektedir.

2014 yılında GEORGE SOROS şöyle söylemiştir,

”Finansal piyasalarda ki başarım bana diğer insanlardan daha fazla bir bağımsızlık kazandırdı” GEORGE SOROS’un bu bağımsızlığı AÇIK TOPLUM ENSTİTÜLERİ aracılığıyla toplumun dışlanmış kesimleri için bir eşitlik ve daha adil bir dünya oluşturmak amacıyla kurduğu tahmin edilmektedir.

Kaleme aldığı kitaplar

1987 yılında FİNANS SİMYASI ismiyle ünlenen ilk kitabını yazmıştır.

1998 yılında KÜRESEL KAPİTALİZMİN KRİZDE NESLİ TÜKENMEKTE OLAN AÇIK TOPLUM ismiyle ünlenen ikinci kitabını yazmıştır.

2008 yılında FİNANSAL PİYASALAR İÇİN YENİ PARADİGMA:2008’in KREDİ KRİZİ NE İFADE EDİYOR? ismiyle ünlenen üçüncü kitabını yazmıştır.

Quantum Hedge Fund

1973 yılında,sonraları QUANTUM fonu(HEDGE FUND*)ismini alacak olan SOROS fonunu 10.000$ sermaye ile kurmuştur.

*Hedge Fund:Riskten korunma fonları anlamına gelmektedir.Yüksek getiri elde etmek amacıyla kurulmuş olan fonlara verilen isimdir.Yatırım fonlarından ayrılan kısmı daha az düzenleme ve daha fazla esnekliğe sahip olmasıdır.Fon yöneticisine fonun karı üzerinden bir performans ücreti verilir,bu fon sınırlı sayı da yatırımcının yatırım yapmasına izin verir.Yatırımcılar akredite olmalıdır.Bu fon yatırım türüne göre kendi yatırım stratejisine sahiptir.

1990 yılı itibariyle fon olarak faaliyet hayatına başlayan QUANTUM fon sonraları şirket halini almış ve %34,5 büyütmüştür.

16.09.1992 de İNGİLTERE tarihine ismini kara çarşamba olarak yazdırmış, finans krizini önceden öngörerek

QUANTUM fonu aracılığıyla 10.000.000.000$ değerinde sterlin borçlanmış ve alman mark’ına çevirmiş, finans krizi sonrası çok sert bir şekilde alman mark’ı karşısında değer kaybeden sterlinden 1.000.000.000$ değerinde kazanç sağlamıştır.

2000 yılı itibariyle QUANTUM yatırım fonunun sermaye değeri 4.000.000.000$ ulaşmıştır.

Şimdilerdeyse şirketin varlıklarıyla beraber parasal değeri 26.000.000.000$ değerinde tahmin  edilmektedir.
GEORGE SOROS temmuz 2011 de QUANTUM BAĞIŞ FONU’nun artık dış yatırımcıya kapalı olduğunu yalnızca SOROS ailesinin varlıklarını yöneteceğini duyurdu.  Şimdiler de borsada 100.000.000$ değerinde işlem hacmi mevcut.

GEORGE SOROS’un araştırmalar dahilinde elinde tuttuğu bazı kağıtlar;
Spotify, Pandora, Amazon, Facebook, Apple, Liberty Broadboand,Vıcı Properties,NXP Semiconductors.
2019 yılı itibariyle GEORGE SOROS 200’ü aşkın firmanın yöneticisi veya ortağı durumundadır.

Firmalar birbirinden farklı sektörlerde olmakla birlikte bulundukları sektörlerde pazarın lideri konumundadırlar. SOROS’un şahsi serveti yaklaşık 8.000.000.000$ değerindedir.

Yatırım Tavsiye Ve Tecrübeleri

SOROS ŞÖYLE DİYOR,

Yatırımlarını düşünmek ve zaman harcamak istemeyen birçok insan var,kariyerlerine odaklanmak istiyorlar bu harika bir fikir fakat bir engelle karşılaşıyor;

Yatırım fonları ve aktif yönetilen yatırım hesapları için ödenmesi gereken ücretler var öte yandan araştırmaları maliyetsiz yapan kimseler de var,parayı fona koyup fon yöneticisine ücret ödemek ve zamanla büyümesini beklemek yerine dip değerlerdeki hisseleri satın alıp iyileşmesini bekleyecek ve satmak zorunda kalacaklardır.

GEORGE SOROS yatırım yaparken şu şekilde önerilerde bulunmuştur, kendi ağzından tavsiyeler;

 • Satın almak için acele etmeyin diğerlerinin öncelikli alım yaptıklarını inceleyin ve tavsiye almaktan çekinmeyin.
 • İyi yatırım sıkıcıdır size sıkıcı gelmiyorsa fazla para kazanmıyorsunuz demektir.
 • Zengin olmamın nedeni yanlış kararlarımın erken farkına varmamdır.
  Piyasa gelişmelerini tahmin etmek imkansızdır,gelişmeleri tahmin etmek benim piyasa görüşüme aykırıdır.
 • Piyasa hep bir belirsizlik ve sürekli hareket halindedir,para kazanmanın yolu planlanmamış ve beklenmedik işlere adım atmaktan ibarettir.
 • Piyasanın durumu her ne kadar kötüyse yatırım o kadar avantajlı hale gelir.
 • Finansal marketler gerçekleri yansıtmıyor,hep bir çarpıtma söz konusu,bu çarpıtma fiyatlara yansır.
 • Yatırım stratejisi ne kadar karmaşıksa yanlış o kadar yüksek ihtimallidir.
 • Yatırımla alakalı bir karar almak bilimsel bir hipotezi formüle etmek gibidir,aradaki fark yatırımla alakalı hipotezin para kazanmak için yapılmasıdır.
 • Trendler her zaman kötü değildir,bunlar çoğunluğun eğilimini gösterir,eğilimleri öngörmek finansal yükselişinizden önce keşif etmenizi sağlar.

*Eğilimlerin sebebini araştır,her kabarcık gerçekte öngörülebilen bir eğilimden ve bu eğilime ilişkin bir yanlış anlaşılmadan ibarettir,bu iki unsur refleksif şekil de birbirleriyle etkileşime girer.

*Siyasetin piyasaya nüfuzunu önceden okuyup doğru çıkarımı yapmaya çalışın.

*GEORGE SOROS teknik,temel ve nicel analiz yaparak yatırım kararı verdiğini açıklamıştır;

 • GEORGE SOROS’un Teknik Analizi:Stoklardan hangilerinin değer düşüklüğüne uğradığını araştır ve belirlemeye çalış.
 • GEORGE SOROS’un Temel Analizi:Mali tabloya bakarak hangi hisselerin bilinçli değer kaybettirildiğini görmeye çalış.
 • GEORGE SOROS’un Nicel Analizi:Hangi hisselerin ne sebeple değer kazanıp,kaybettiğini anlamaya çalış.

Başarılı bir yatırımcı olmak istiyorsanız mantıkla adımlar atmalı ve bunları yaparken disiplini elden bırakmamalısınız, aşırı hırs, aceleci tavır, sabırsızlık, manipüle edilmek yatırımlarda yapacağınız en büyük yanlıştır.

Rahat bir şekilde yatırım yapıyorsanız, bu yatırımdan keyif alıyorsanız burada bir terslik vardır çünkü yatırım yapmak disiplin ve organize olmayı gerektirir bu nedenle de sıkıcıdır diyen GEORGE SOROS başarılı yatırımı bu şekilde açıklamıştır.

Daha Fazlası için;  https://www.instagram.com/bullekon/?hl=tr ve https://www.instagram.com/butceci/?hl=tr

Yoruma Kapalı