Kazandıran Portföy

Bu yazımda size kazandıran portföy nasıl oluşturulur onu anlatacağım. Yazımıza başlamadan önce borsa ile ilgileniyorsanız temel ve teknik analizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Bu konu cepte dursun. Şimdi size 3 adımda kazandıran portföy nasıl oluşturulur onu anlatacağım.  İyi çeşitlendirilmiş bir portföy, yatırımcının başarısı için büyük önem arz etmektedir. Portföyünüzü oluşturmaya başlamadan önce kişisel yatırım hedeflerinizi ve risk toleransınıza karşı varlık dağılımınız belirlemeniz gerekir.

Kazandıran Portföy Adımları

1- Yatırım Kişiliğinizi ve Varlık Durumunuzu Belirleyin!

Kazandıran Portföy

Bireysel finans durumunu tanımak ve bilmek portföy oluşturmanın ilk görevidir. Göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır. Bunlar yaşınız, sermayeniz, riske karşı direnciniz gibi örneklendirebiliriz. 24 yaşında bekar bir kişi ile 60 yaşındaki kişinin sermaye ve riske karşı direnci aynı olmamaktadır.  Bu iki kişininde yatırım stratejisi farklı olacaktır. Diğer bir husus da riske karşı tolerasınızdır. Bunu yatırım kişiliği olarak düşünebilirsiniz. Herkes çok fazla kazanç elde etmek ister fakat piyasalar düştüğü zaman herkes aynı tepkiyi veremez. Eğer piyasalar düştüğünde uyuyamıyorsanız, riske karşı toleransınız düşük demektir ve riskli yatırımlar yapmamanız anlamına gelir. Doğru çeşitlendirmenin nasıl yapıldığını bilmeniz lazım. Bunun için Doğru Çeşitlendirme Nasıl Yapılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Portföyün Oluşturulması

Yatırım kişiliğinizi, sermaye durumunuzu, riske karşı tolaransınızı ve doğru çeşitlendirmeyi öğrendikten sonra portföyünüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. Temel olarak bu kısım çok zor değildir çünkü alacağınız ürünler bellidir. Fakat hisse senedi alacaksanız şirketleri çok iyi analiz etmeniz gerekir. Temel ve teknik analizini iyi uygulamalı, vadenizi belirlemeniz gerekir. Bunun için eğitimlerimizden ve sitemizdeki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz. Tahvil seçimi yaparken  kupon, vade , tahvil türü ve kredi notunun yanı sıra genel faiz oranı ortamı dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birkaç faktörü göz önüne almanız gerekir. Yatırım fonları, ETF, emlak veya emtialar ile de portföyünüz dengelemeniz lazım. Hepsinin kendine ait seçim metotları vardır.

3- Portföy Ağırlıklarının Yeniden Değerlenmesi ve Dengelenmesi

Bir kez portföy oluşturduktan sonra, periyodik olarak kontrol etmeniz ve yeniden dengelemeniz gerekir, çünkü yaşınız, düşünceleriniz ve piyasa fiyatları değişecektir. Bunun da püf noktası yatırımlarınızı nicel olarak kategorilere ayırmanızdır. Zaman içinde değişmesi muhtemel faktörlere odaklanın ve periyodik kontrollerde bu faktörleri dikkate alın. Örnek olarak yaşınız arttı ve artık risk almak istemiyorsanız, riskli varlıklardan çıkıp daha risksiz varlıklardan alım yapabilirsiniz. Başka bir örnek ise aldığınız büyüme hissesinin artık fiyatının artmayacağını düşüyorsunuz. O zaman o hisseden çıkış yapıp başka bir ürün bulmanız gerekir. Böylece hem yeniden değerleme hem de dengeleme yapmış olursunuz.

Önemli Not: Tüm portföy oluşturma süreci boyunca, çeşitliliğinizi her şeyden önce korumanız önem taşımaktadır. Her varlık sınıfından menkul kıymetlere sahip olmak yeterli değildir; ayrıca her sınıf içinde çeşitlendirmeniz gerekir. Belirli bir varlık sınıfındaki varlıklarınızın bir dizi alt sınıfa ve endüstri sektörlerine yayıldığından emin olun.

YouTube Kanalımıza Abone Olmak İçin Buraya Tıklayın.

Comments are closed.