Borsa’da Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Eğer bir yatırımcı iseniz veya yeni başlamış biri iseniz mutlaka dikkat etmeniz ve uzak durmanız gereken belirli başlı maddeler vardır.

İnsanlar hayatı boyunca birçok kez hata yapar. Yaptığımız bu hatalar bazen yeni hataları meydana getirir. Bazıları düzeltilebilir bazıları ise kalıcı hasarlar bırakabilir. Önemli olan ise hatalarımızdan erken vazgeçmek veya onları bir daha tekrarlamamak.

Bu hataları normal hayatımızda yaptığımız gibi borsa gibi yatırım araçlarında da sık sık yapmaktayız. Sizler için birkaç maddeden oluşan yaygın hataları sıraladık. Eğer ki bu maddeler içinde yaptığınız hatalar var ise hemen düzeltin. Çünkü bu hatalar maddi ve manevi olarak sizlere büyük külfetler yükleyebilir.

Bildiğini al, bilmediğinden uzak dur!

Birçok yatırımcı hisse senedi alırken revaçta olan hisseleri seçmektedir. Evet bazı hisselerin popülerliği hiç bitmez veya öyle gözükür. Bunlara örnek vermek gerekirse, Türk Hava Yolları (THYAO), Aselsan (ASELS) gibi hisseler sürekli revaçtadır. Bunların bu tahtan indirmeyen durum ise köklerinin sağlam olması ve güven vermesidir.

Herkesin merak duyduğu bir sektör vardır. Kimisi petrol sektörünü kimisi inşaat sektörünü iyi bilir. Borsada yatırım yapmak istiyorsan ilgi duyduğun sektör alanındaki şirketleri araştırmalısın. Sektör hakkında ne kadar çok bilgin var ise alacağın hisse senedi sana o kadar güven verecektir. Bilmediğin bir sektörde işlem yapmak, yatırımcıların yaptığı en yaygın hatalardan bir tanesidir.

Kendi portföyünüzü oluşturmadan önce bir liste hazırlayın mesela. Öncelikle sevdiğiniz sektörden başlayın. İnşaat Malzemeleri endüstrisini seçelim, İnşaat malzemeleri endüstrisinde hizmet veren ve borsada halka açık olan şirketleri bulalım. ENKAİ, ADANA, AFYON, ASLAN vb. bunları listeledik. Bu hisseleri araştırmaya başlayın teknik analiz biliyorsanız grafiklerini inceleyin, temel analiz biliyorsanız ise sektörü, finansal tablolarını ve bilançolar gibi başlıklarını inceleyin. Size uygun olanları tekrardan ayrıştırın.

Geleceğin iş kolu olacağını düşündüğünüz hisseleri araştırın, bunları listeleyin. Bunun gibi araştırın bildiklerinize yatırım yapın bilmediklerinizden uzak durun veya araştırarak başlayın.

Bu hataya örnek vermek gerekirse ASELSAN şirketinin hisse senetlerini inceleyebiliriz. 2017 yılında revaçta olan bir hisseydi fiyatı 28 lirayı aşarak 47 liralara kadar hızlıca çıktı, bilinçsiz yatırımcılar ise revaçta olduğu için 35 liralardan 40 liralardan satın aldı. Para kazanma hırsından ve sırf yükseliyor diye aldıkları hisse 15 Kasım 2017 yılından beri düşüyor ve bugünkü ki fiyatı 23 lira seviyelerinde seyrediyor.

Ama fiyatı çok ucuz!

Borsada maalesef bazı yatırımcı arkadaşlar bir anda zengin olmak istiyor. Zengin olmayı kim istemez ki, ama üzücü bir haberimiz var hiçbir şey göründüğü kadar kolay değil. Bunun en güzel örneği ise düşük fiyatlı hisse senetleridir. Evet bazı hisseler dip seviyelerinde olabilir ve fırsat verebilir. Ama hepsi böyle olacak diye bir şart yok.

Demek istediğim şu ki hisse senetlerine büyük fiyat payları biçmeyin. Olmaz değil, birçok örnek mevcuttur. Hisse senedinin kuruşluk fiyatlardan çift haneli fiyatlara yükseldiği ama bu her hisse senedinde olacak diye kaide maalesef bulunmamaktadır. Böyle düşük fiyatlı hisse senetlerinin fiyatları niye bu kadar düşmüş önce bunu bulmalıyız, bunun içinde geçmiş potansiyeline bakılmalı güzelce incelenmeli. Hisse senedi bir fırsat mı verdi yoksa hisse senedinin ait olduğu şirket iflasa mı sürükleniyor. Dikkatli olmalıyız ve birçok yatırımcının düştüğü bu hataya düşmemeliyiz.

Borç aldım zengin olacağım

Borç para her zaman kendi başına bir risktir. Yatırım yaptığımız aracında hali hazırda riski var. İkisini birleştirdik mi riskimiz XXL. Borç parayla yatırım yapmak aşırı derecede riskli bir iştir. Yatırım yaparken duygularımız her zaman ön plandadır. Bu duygularımızı arka plana attığımızda kazanma oranımızda artacaktır.

Dayınızdan, amcanızdan veya bankadan borç para aldığınızda ve bununla yatırım yaptığınızda, gizli düşmanınız olan duygularınız sizleri boğmaya kalkacaktır. Ödeme günü yaklaştıkça kısa sürede prim yapacak hisse senetleri seçmeye çalışacaksınız ve bu hisseler oldu ya terse gitti. O zaman stresiniz ile kendinizi parçalayacaksınız. Bu yüzden riskinize risk katmayın, zaten yaptığımız iş riskli bir de dışarıdan fazla risk eklemeyin.

Yatırımınızı sizleri üzmeyecek miktarlarda hatta tasarruflarınızdan elde ettiğiniz paralar ile yapmalısınız. Aceleci davranmamalısınız. Duygularınızı arka planda tutmaya çalışmalısınız. Ve kesinlikle borç parayla yatırım yapmamalısınız.

Sabrın sonu selamettir.

Borsada aceleci davranmak daha çok kazanmanızı engelleyebilir hatta zararlar yaşatabilir. Borsada aldığımız hisse senetleri ile bir şirkete ortak olmuş oluyoruz. Bu sayede şirketin biranda kendisini ikiye katlaması zordur dimi. Bir günde sadece bir hisse senedinde paranızı ikiye katlayamazsınız, bunun nedeni ise devre kesicidir. 😊

Hedeflerinize ulaşmakta sabırsız olmayın, sakin ve sabırlı olarak yatırım yapın işin tadını çıkarın. Çok kazanma hırsına kapılmayın bunun yanında birde sabırsızlık yapmayın zaten kazanırsınız.

Komşumuz Ayşe teyzede o hisseyi almış

Bir hisse senedi herkesin ağzına düştüyse kaçmalısın. Medya sayesinde birçok hisse yüksek primler yapıyor ve sürü oluşturuluyor. Sürü psikolojisi dediğimiz bu durumda tüm insanlar medya sayesinde yükseltilmek istenen hisse senedinden almak için yarışır. Sonuç olarak ilk alanlar genellikle kazanırken son alanlar yatırımlarını uzun vadeye dönüştürmüş oluyor veya zararda satış yapıyorlar. Batmak üzere olan bir şirketin geleceği şekillendiren cümlesi teknoloji kelimesini firmanın sonuna ekleyerek bile prim yaptırmaktadır. Aman dikkat sürüye fazla yanaşma ileriden izle veya küçük denemeler yap.

Sepetini yumurtalar ile doldurma

Yatırımlarını tek odaklı yaparsan tek tekmede yıkılabilirsin. Yumurtalar ile doğdurduğun sepetini düşürürsen yumurtaların hepsini kırabilirsin.

Yani demek istediğim, yatırımlarınızı sınırlandırmayın. Hisse senetlerin yanına birazcık altın ekleyebilirsin. Eğer dünyada veya ülkende bir terslik olduğunda borsa çökmeye başlayabilir ve elinde bulunan hisse senetleri hızlıca değer kaybedebilir. Bu terslikten beslenen altın, petrol ise yükselecektir. Hisse senetlerindeki zararı, sepete eklediğin altın kurtaracaktır.

Küresel şiddetten beslenen altını sepetinden hiç çıkarmamalısın. Hisse senetleriniz arasında da şekillendirme yapabilirsiniz. Dünyada savaş çıktığında diğer hisseler değer kaybederken, savunma sanayisinde hizmet veren şirketlerin hisse senetleri yükselmeye başlayabilir.

Yazıyı çok uzatmayalım bir daha ki yazımda sizlere birkaç yaygın hatalardan daha bahsederim. Şimdilik önemli olan bu başlıkları dikkatlice okuyun ve hatalara düşmeyin. En önemlisi yaptığınız hataları tekrarlamayın. Sağlıcakla Kalın…  

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.