Kripto Paralar Neden Varlar? (İnfografik)

Kripto Paralar neden var ? peki varlar neden üretildiler?

Piyasada birçok hatta binlerce kripto paralar bulunmakta. Kimisi sağlık sektöründe kullanılmak için kimisi banka transferlerinde kullanılmak için üretildiler. Kripto paralar arasında en çok bilinen bitcoin, ethereum, ripple ve dash ise banka transferleri için kullanılmakta.

En eski bilinen Bitcoin ise tüm kripto paraların babası olarak geçmektedir. İlk üretilme sebebi ise manidardır. Asıl amaç krizlerin yarasını sarmak ve kimsenin yönetemeyeceği daha güvenilir bir para birimi olarak üretilmesidir.

Kripto Paralarda mining (madencilik) nasıl yapılır ?

Kriptopara madenciliği, en temel tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, karmaşık problemleri çözerek kriptopara transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kriptopara ile ödüllendirilmesidir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Cüzdanlar arasında yapılan transferler, çoğu blokzincirinde onaylanmadan önce bir işlem havuzuna (mempool) aktarılır. Ardından bu işlemler bir araya getirilerek bir blok oluşturulur. Bu bloklar, ağa bağlı cihazlar tarafından doğrulanarak onaylandıktan sonra blokzincirine yazılır.

Bu madencilikler 4 farklı şekilde yapılabilir.

Kriptopara madenciliği yapmanın günümüzde pek çok yöntemi vardır. Kârlılık, maliyet ve zorluk bakımından bu yöntemleri ayırmak mümkündür.

-ASIC Madenciliği

-GPU Madenciliği

-CPU Madenciliği

-BULUT Madenciliği

Kripto Para en çok güvenen kuşaklar için : Buraya tıklayınız.

Kripto para birimlerinde yanlış bilinenler : Buraya tıklayınız.

Kripto para piyasalarında analiz yapabilmek için : Buraya Tıklayınız.

Yoruma Kapalı