Kripto Para Cüzdanları: Dijital Paraların Dijital Adresi

Kripto Cüzdan

Paranın ve paraya ait kavramların dijitale dönüştüğü kripto dünyasında, kripto para cüzdanları ciddi öneme sahipler. İşlev olarak para-cüzdan ilişkisinden yola çıkarak kripto para cüzdanlarının dijital paraları saklamaya ve korumaya yaradığını biliyoruz. Bu yazıda bu cüzdanların çeşitlerinden, tanımlarından ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Depolar?

Her ne kadar dijital cüzdanlar dijital paraları saklar desek de aslında klasik cüzdan anlayışından bu noktada ayrılıyorlar. Çünkü aslında kripto paralarınızı bu cüzdanlara direkt koyamıyorsunuz. Bu transfer işlemi, fiziki olarak en çok cüzdana benzeyen soğuk cüzdanlarda bile usb cihazına dosya atmak gibi bir durum değildir. Bu cüzdanlar, cüzdan adresi (wallet address) ve özel anahtar (private key) verilerini saklar. Yani kripto cüzdanlarında kripto paraları değil, bu anahtarları saklarsınız. Cüzdan adresi, cüzdana para transfer etmeye izin veren genel anahtardır. Özel anahtar ise fon harcamalarına erişim sağlayan anahtardır. Bu anahtar bilgileri, kripto para birimi için tüm işlemleri kaydeden ve halka açık olan blok zincirindeki paranızın konumunu gösterir. Bu bilgiler ile cüzdan size benzersiz ve tek bir kriptografik adres verir. Depolama güvenliğini cüzdanların bir kısmı şifre ile, bir kısmı da ikili doğrulama sistemleriyle sağlıyor.

Kripto para cüzdanları bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz uygulamalar, websitelerin sağladığı programlar olabilirler. Aynı zamanda kripto para borsalarının yine siteleri üzerindeki bir hizmet olabilir. Bunların dışında fiziksel bir cihaz veya kağıt olabilirler. Dijital varlığınızı korumak ve saklamak için kullandığınız bu cüzdanlar fiyat, kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından farklı özelliklere sahiptirler. Sıcak, soğuk ve kağıt cüzdan olmak üzere üç başlıkta toplanabilirler.

Kripto Para Cüzdanları Çeşitleri

Kripto Para Cüzdanları

Sıcak cüzdanlar genellikle ücretsiz olan sistemlerdir. Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza indireceğiniz cüzdan uygulamaları ya da websiteler üzerinden alacağınız hizmetler sıcak cüzdan örnekleridir.  Bu cüzdanların erişimi ve kullanımı daha kolaydır. Fakat bu kolaylıklar aksi bir durumda dezavantaj olabilirler. İnternete bağlı çalışan bu sistemler, aslında güvenlik önlemleriyle tasarlanırlar. Ama sistemin çevrimiçi olması nedeniyle yukarıda bahsettiğimiz anahtar ve kodlar hacker saldırılarına maruz kalabilir. Ya da bir dolandırıcılık girişimine karşı ciddi oranda savunmasız kalabilirsiniz. Yüksek profilli siteler ya da şirketler yüksek güvenlik önlemlerine sahip olabilirler. Ama yine de bu cüzdanlar tetikte olmayı gerektirir. Birikimlerinin tamamen yok olması riskiyle işlem yapabilmek her yatırımcının yapabileceği bir iş değildir. Aktif işlem yapan, dikkatli, risk ve psikoloji kontrolü yapabilen yatırımcılar sıcak cüzdanı tercih edebilirler.

Soğuk cüzdanlar ise ücretli, çevrimdışı cüzdanlardır. İnternetten bağımsız olması nedeniyle sıcak cüzdana göre daha güvenlidir. Soğuk cüzdanları ayrıntılı olarak buradan okuyabilirsiniz: https://www.bullekon.com/kripto-paralarin-guvenli-limani-soguk-cuzdan/

Sınıflandırmanın son parçası kağıt cüzdanlar. Kağıt cüzdanlar, kripto paraların atası bitcoinin ilk yıllarında popülerdi. Gerekli anahtarları ve QR kodu içeren bir kağıttır. Diğer cüzdanlar gibi transfer ve depolama için kullanılır. Aynı zamanda üzerindeki QR kod ile ödeme kabul eden yerlerde ödeme de yapabilirsiniz. İnternetten bağımsız, basılı bir kağıt olduğu için güvenlidir. Ama kağıdın kaybolması, zarara uğrayıp kodun okunamaması ya da yanlış okunması gibi riskler onun güvenlik avantajlarını geçebilir. Bu cüzdanlar kağıt aşamasına gelene kadar çok dikkatli olmak gerekir. QR kod ve anahtar üreten sitelerden oluşturulabilirler. Üretim anında internet bağlantısının kesilmesi ve işlem sonrası internet geçmişinin silinmesi önerilir. Üretim yaptığınız cihaz kadar baskıyı alacağınız cihazın güvenliği de oldukça önemlidir. Çoklu kullanıma açık cihazlarda hafızaya kaydolması halinde kötü niyetli kişilere tüm birikiminizi istemeden sunabilirsiniz. Diğer dikkat edilmesi gereken husus, çıkan baskıda mürekkep ya da basım hatası olmamasıdır. Güvenli üretim ve baskı aşamalarını geçen kağıt cüzdanınızın, birikiminizin anahtarlarının güvenliğinden de tamamen siz sorumlusunuz.

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi:  https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.