Halka Arz

Bu yazımda sizlere halka arz a katılırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım. Öncelikle halka arzın bir tanımını yapalım.

Halka Arz: Hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması faaliyetidir. Halka arz yazımızı okumak için: https://www.bullekon.com/halka-arz-nedir/

Yazımıza geçmeden önce şirketler halka arz olurken orsansal veya eşit dağıtım şeklinde dağıtım yapabilirler.

Oransal dağıtım: Yatırımcının talep ettiği miktarın belli bir oran ile çarpılarak, çıkan sonuç kadar yatırımcıya lot verilmesidir.

Eşit Dağıtım: Her yatırımcıya aynı sayıda lot verilmesidir.

Halka arza katılmak için dikkat edilmesi gerekenleri sizler için 5 başlıkta topladık.

Araştırma

Halka arza katılmadan önce şirketi finansalları, değerlemesi, şirketin bulunduğu sektörün performansı mutlaka incelenmelidir. Aracı kurumlar genelde halka arzdan önce şirket ile ilgi yaptıkları değerlendirmeleri tahminlerini belirten raporları yayınlarlar. Bu raporları mutlaka okumalısınız.

Beklentiler

Halka arza katılmadan önce şirket ile ilgili bazı soruları sormanız  ve bu sorulara cevapları bulmanız gerekmektedir. Bu sorular;

-Potansiyel Risk Nedir?

-Getiri Beklentisi Nedir?

-Şirket Sağlanan Fon ile Ne Yapmayı Planlıyor? En önemli sorumuz bu sorudur. Şirketin halka arzdan elde edeceği fon ile ne yapacağına mutlaka bakmamız gerekiyor. Şirket sağladığı fon ile borç ödeyebilir, yeni yatırım mı yapabilir,  şirket alabilir veya başka şeylerde yapabilir. Bu sorunun cevabını öğrenmek için mutlaka izzahname de İlgili bölümü incelememiz gerekiyor.

Hedefleme

halka arz

Halka arza katılmadan önce mutlaka o şirket ile ilgili bir hedefleme yapmamız gerekiyor. Bu hedeflemeyi de yapabilmek için bazı noktalara dikkat etmeliyiz:

-Şirket halka arz olduktan sonra hisse değeri yükselir mi, yükselirse ne kadar yükselir, düşerse ne kadar düşer şeklinde bir hedefleme yapmamız gerekiyor.

-Şirket ne zamana kadar satış yapabilir, bu satışı yaparsa hissesi nasıl etkilenir.

-Önceki benzer halka arzlarda neler oldu

Duyarlılık

Bu kısım biraz karışık olsa da diğer yatırımcıların halka arza olan duyarlılığını ve şirketin açıklanan değeri hak edip etmediğini ölçmeniz gerekiyor.

-Şirkete diğer  yatırımcıların ilgi gösterip göstermeyeceğini düşünmeniz gerekmektedir. Bunun içinde önceki halka arzlara olan katılım sayılarına bakıp bir tahminde bulunabilirsiniz.

– Yatırımcıların  şirket hakkındaki düşünceleri nelerdir?

– Şirket açıklanan değeri hak ediyor mu?

Para Kaynağı

Bu kısımda ise şirketin finansal raporlarını incelemeniz gerekmektedir. Şirketin geliri nasıl, satışları nasıl gibi bir takım soruları cevaplamanız gerekiyor.

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/yurt-disi-hisse-senedi-nasil-alinir/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON101

Comments are closed.