Yurt Dışı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Bu yazımda size, çok fazla sorduğunuz “Yurt dışı Hisse Senedi Nasıl Alınır ? “ konusunu anlatacağım.

Aracı Kurum Seçimi

Yatırım yapmak için öncelikle yatırım hesabı açmanız gerekir. Yatırım hesabınızı aracı kurumlardan açabilirsiniz. Aracı kurumunuzu nasıl seçeceğinizi detaylı bir şekilde öğrenmek için; https://www.bullekon.com/borsada-araci-kurum-secmek/ linke tıklayabilirsiniz.

Yurtdışı Hesabı Açmak İçin buraya tıklayınız.

Yurt Dışı Yatırım

Aracı kurumunuzda hesabı açtıktan sonra firmanızın yurt dışı hizmetleri var mı öğrenmeniz lazım. Eğer yurt dışı hizmetleri varsa, çerçeve sözleşmeleri imzalayarak Yurt dışı Yatırım Hesabınızı açabilirsiniz. Hesap açma işlemini kimi kurumlarda online olarak yapabileceğiniz gibi şubelere gidip ıslak imza ile de hesaplarınızı açabilirsiniz.  Hesabınızı açtıktan sonra dünyanın önde gelen borsalarına erişebileceksiniz ve yatırımlarınızı gerçekleştirebileceksiniz.

Hesap Açım Ücreti

Yurt dışı yatırımlarınız için  kurumlar genellikle hesap açma ücreti almamaktadır fakat bazı kurumlar yatırım yapabilmeniz için hesabınızda bir miktar bulunmasını isterler. Bu miktar kurumdan kuruma değişmektedir fakat hesabınız yurt dışı işlemi olduğu için döviz bazında olacaktır.

Yurt dışında hisse senedi alıp satabilmek için bilmeniz gereken önemli konular vardır. Bunlardan en önemlisi ise komisyon oranı ve saklama ücretidir

Komisyon Oranı ve Saklama Ücreti

Bu konuda ilk olarak bilmeniz gereken komisyon oranı ve saklama ücreti döviz olarak alınmaktadır. Tabii ki almak istediğiniz hisse senetlerini de döviz ile alacaksınız.

Yapacağınız işlemler farklı ülkelerin hisseleri olacağı için komisyon oranı ve saklama ücreti, yurt içi yatırım oranlarınızdan ve saklama ücretinizden daha yüksek olacaktır. Ek olarak bu oranı ve ücreti mutlaka aracı kurumunuza sormanız gerekmektedir. Size söyleyecekleri sayıya göre işlemlerinizi daha rahat planlayabilirsiniz. Hisse senedi yatırımı yaparken ödeyeceğiniz saklama ücreti ve komisyon sizin gerçek kazancınızı çok fazla belirleyecektir.

Yurtdışı Hesabı Açmak İçin buraya tıklayınız.

Yurt Dışı İşlemlerinin Güvencesi Nedir ?

Yurt dışı işlemlerinizin saklanması ve takası, işlem yapılan borsanın yerleşik olduğu ülkede yapılmaktadır. Aynı zamanda Teminatlarınız ve menkul kıymetleriniz ilgili takas kurumu güvencesindedir.

Takıldığınız veya sormak istediğiniz bir kısım olursa lütfen çekinmeyin.

Bir önceki yazımı okumak için; https://www.bullekon.com/basarili-trade-icin-6-ipucu/

Teknik Analiz Eğitimi İçin; https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.