Bitcoin, Yükselişi Yakında Sönecek Bir Balon mu?

Önemli Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Yatırım tavsiyesi değildir ve bu hususta sorumluluk kabul edilmez.

10 yaşını deviren kripto para kavramının Türkiye’deki ilk yükselişi 2017 yılını gösteriyor. Öncesinde alan vardı elbette. Ama Bitcoin, düşüş ve yükselişleriyle bu denli fark yaratacak bir değere sahip değildi. Covid-19 pandemisi ile başlayan ciddi yükseliş (3. halving ile), ekonomideki negatif yönlü hareketlerle birleşti. Ve Türkiye’deki işlemci sayısı ciddi oranda arttı. Ocak 2021 itibariyle grafik belirgin bir yükselişte. Peki bu yükseliş ani bir düşüşün habercisi mi? Geçmiş hareketler bakın ne söylüyor.

İlk Spekülatif Hareket 2013 Sonunda Oldu

2012 başlarında 6.81 $ olan Bitcoin yıl sonuna kadar küçük iniş-çıkışlarla geldi. Kasım ayında 12 $ civarına gelerek ilk yarılanma ile (halving) belirgin yükselişini yaptı. 2013 başlarında buradan uzaklaşmazken Nisan ayında 100 $ üzerine çıktı ve tırmanış başladı. Ekim ayına kadar düzenli seyrederken spekülatif bir hareket oldu ve yıl sonuna fiyat 1100 $ ı buldu. Fakat, işte bu hızlı ve yatırımcısını mutlu eden yükseliş çok geçmeden son buldu. 2014 Nisan’ına kadar devam eden düşüş ile Bitcoin fiyatı 360 $ a indi.

Fakat 2013’ün ilk aylarındaki inanılmaz fiyat artışı, birkaç ayda on katı bile aşan, bir balon olmadı. Çünkü o andan itibaren fiyat bir daha bu sayının altına düşmedi. Ama yılın sonundaki artışın sonucu farklıydı. Bu yükseliş, gerçek bir spekülatif balonuydu.

İkinci Spekülatif Hareket 2017 Sonunda Yakaladı

2016 ortalarında ikinci yarılanma (halving) oldu ve fiyat toparladı. Bitcoin, 2017 yılının başında, o zamana kadarki en yüksek seviyesi olan 1100 $ a tekrar ulaştı. İniş-çıkışlarla Eylül ayında 5000 $ civarında gezdi. Ama Ekim ayında yükseliş normal seyrinden çıktı. Aralık ayında fiyat 20.000 $ ı buldu fakat uzun sürmedi. Bitcoin fiyatı, 2018’in Şubat ayında 7000 $ civarına geri düşmüştü bile.

2020’de gerçekleşen üçüncü halving sonrası, fiyatta Aralık ayında yeni zirvelere çıkmasına neden olacak gerçek bir yükseliş oldu. Ve 2021’in başında Bitcoin, önceki döngüleri ikiye katlayacak kadar ileri gitti.

2020 Yükselişi Üçüncü Spekülatif Hareket mi?

Mevcut yükseliş, önceki spekülatif hareketlere henüz benzemiyor. Hatta daha çok, 2013 ve 2017 yıllarının son çeyreklerine kadarki sürece benziyor. Bitcoin, ilk spekülatif balonda bir yılda yaklaşık yüz kat ve ikincisinde neredeyse yirmi kat arttı. Fakat 2021’de fiyat 2020’nin sonundan bu yana iki katına yeni ulaştı. Ama bu gidişe göre kesin bir yorum yapmak doğru olmaz. Tarih tekerrür edecek mi yoksa bitcoin için bu geçerli değil mi bunu bize zaman gösterecek gibi görünüyor.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/uzun-vadeli-yatirimin-ustasi-philip-arthur-fisher/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Kripto Paralar neden üretildi: https://www.bullekon.com/kripto-paralar-neden-uretildi/

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.