Beyaz Perdenin Marka Aktörü: Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio

Her ne kadar uzun süre kendisini ‘Titanik’ filmindeki fedakarlığıyla bilsek de, Leonardo DiCaprio orada kalmadı. Başarılı oyunculuk kariyeri, toplumsal duruşu ve karizmasıyla her alanda kalıcı izler bırakıyor. Bu günlere gelişi, başarıları ve başarısızlıkları ile Leonardo DiCaprio!

Leonardo DiCaprio Aile Hayatı ve Gençliği

Leonardo DiCaprio

Leonardo Wilhelm DiCaprio, 11 Kasım 1974’te Los Angeles’ta doğdu. Annesi hukuk sekreteri, babası çizgi roman yazarı ve yayıncısıydı. Tek çocuktu. Babası İtalyan ve Alman asıllıdır ve Leonardo İtalyanca bilmektedir. İsmi de İtalyan bilge sanatçı Leonardo da Vinci’den gelmektedir. Leonardo’nun ailesi, o bir yaşındayken ayrılmıştı. Fakat çok küçük yaşta babasından mahrum kalmaması için bir süre daha birlikte yaşamayı sürdürdüler. Daha sonra oradan ayrıldılar ve annesi çeşitli işlerde çalışarak Leonardo ile yaşamaya  başladı.

Seeds İlkokulu ve Los Angeles Zenginleştirilmiş Çalışmalar Merkezi’nde eğitimini tamamladıktan sonra Marshall Lisesine gitti. Ama okulunu hiç sevmiyordu. Devlet okulunda okumak istemediğini, maddi durumlarını iyileştirmek istediğini annesine defalarca söyledi. Bunun için kendisini seçmelere götürmesini söylüyordu. Çok küçük yaşlardan beri sahnede olmak istiyordu. İnsanları, oyuncuları taklit ediyordu. Kazanç yönüyle de oyuncu olmak, sahneye çıkmak ona çok cazip geliyordu. Ve sonunda annesini ikna etti, ilk rolünü on dört yaşındayken bir reklam filminde kaptı. Ardından birkaç reklamda daha oynadı. 1989 yılında ‘The New Lassie’ adlı televizyon programının iki bölümünde Glen rolünü oynadı. Lisenin üçüncü yılında liseyi bıraktı. Daha sonra denklik belgesiyle lise eğitimini tamamladı. Ve yönünü tamamen oyunculuğa çevirdi.

Fakat onun karar vermesiyle iş bitmemişti. Ajans bulamıyordu. Bir ajans ismini değiştirmesi şartıyla onu kabul etti ama o bunu reddetti. Sayısız seçmeye gitti ama olumlu sonuç yoktu. 1.5 yıl işsiz kaldı. Oyunculuktan vazgeçmeye karar verdi. Ama babası onu ikna etti ve cesaretlendirdi. Annesinin maddi ve manevi desteği de onunlaydı.

Leonardo DiCaprio Oyunculuk Erken Kariyeri

 

Leonardo DiCaprio, 1990 yılında ‘Ebeveynlik’ dizisi ile ilk uzun süreli rolünü aldı. Buradaki performansıyla Genç Sanatçı Ödülleri’nde En İyi Genç Erkek Oyuncu kategorisinde aday oldu. Ardından birkaç dizide daha rol aldı. Şu an efsanelerinden olduğu beyaz perdeye ilk adımını Mahluklar 3 filmi ile attı. İlk çıkışını ise 1992’te ‘Bu Çocuğun Hayatı’ filminde başrol olarak yaptı. Bu rol için Robert De Niro onu, 400 genç oyuncu arasından seçti. 1993’te ‘Gilbert’in Hayalleri’ filminde zihinsel engelli bir çocuğu oynadı. Ve National Board of Review En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı. Ayrıca bu rol ona ilk Akademi Ödülleri (Oscar Ödülleri) ve Altın Küre adaylıklarını getirdi. 1995 yılında Hızlı ve Ölü filmi için görüşmeler sürerken yapımcı onun kadroda olmasından emin değildi. Ama sonuçta Sharon Stone DiCaprio’nun ödemesini kendisi yaptı ve kadroda yer almasını sağladı.

Genç yaşına rağmen iyi isimlerle çalışmıştı ve başarılı ilerliyordu. 1997’de belki de onu sinema dünyası dışında genel bir üne kavuşturan bir işle gelmişti. Başta reddettiği bir rol için yönetmen James Cameron onu ikna etmişti. Klasikler arasında yerini asla kaybetmeyen ‘Titanik’ filminin başrolüydü. Bu filmdeki başarısı oldukça dikkat çekti. İkinci kez Altın Küre’de aday oldu ama Akademi Ödülleri’nde aday olamadı. Bu durum izleyiciler için şaşırtıcıydı. Altın Küre’den de ödülsüz döndü.

Leonardo DiCaprio Kariyer Yükselişi

 

Leonardo DiCaprio

2002 yılında ‘Sıkıysa Yakala’ filmindeki rolü ile üçüncü Altın Küre adaylığı geldi fakat ödül yine gelmedi. 2004’te ‘Göklerin Hakimi’ ile sonunda ilk Altın Küre ödülünü kucakladı. Ve ikinci kez Akademi Ödülleri’ne aday oldu. Fakat buradan ödül gelmedi. 2006’da ‘Kanlı Elmas’ ile yine iki ödüle de aday oldu ama ne yazık ki ödül gelmedi. 2008’de ‘Hayallerin Peşinde’ , 2011’de ‘J. Edgar’ ve 2012’de Zincirsiz filmleri ile Altın Küre’de aday oldu. ‘Zincirsiz’ filminin çekimlerinde elini cam bardakla kesmiş olmasına rağmen oyuna devam etmesi ve ortaya çıkan doğaçlama sahne onun profesyonelliğinin kanıtıydı. Dokuz kere Altın Küre’de, üç kere Akademi’de aday olmuştu ama sadece bir kere ödül alabilmişti. Gişede iyi sonuçlar elde ediyordu ve marka bir isim olmuştu. Ama bunca başarısına rağmen Leonardo DiCaprio medyanın diline düşmüştü.

Neyse ki 2012’de ‘Para Avcısı’ filmindeki performansıyla ikinci Altın Küre ödülünü aldı. Leonardo DiCaprio’nun ödülsüzlük zincirini tamamen kırması 2015 yılındaki ‘Diriliş’ filmindeki performansıyla oldu. Üçüncü Altın Küre ödülünü, ilk Akademi ve BAFTA ödülünü aldı. 2019’da ‘Bir Zamanlar Hollywood’da’ filmi ile Altın Küre,Akademi ve BAFTA Ödüllerine aday oldu. Leonardo DiCaprio, şu anda COVID-19 nedeniyle ertelenmiş projelerini gerçekleştirmek için çalışıyor.

Leonardo DiCaprio Yatırımları

DiCaprio, oyunculuk kimliğinin yanında kendini adamış bir çevreci ve melek yatırımcıdır. LoveWildFish yönetim kurulu danışmanlığı,  Aspiration, Obvious Ventures ve Princeville Capital’de danışmanlık görevi aldı. Aspiration’daki görevine devam ediyor. Data Point Capital’de özel danışman, Powerhive’da yönetim kurulu üyesi ve stratejik danışman olarak görev alıyor. 2018’de bir güneş enerjisi şirketi olan Kingo’ya kurucu ortak oldu ve yönetim kurulu üyesi oldu.

Bunların yanında Diamond Foundry, Casper, MindMaze, Runa, Cue ve Mobli gibi birçok şirket ve girişimde yatırımı bulunuyor.

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/bitcoin-yukselisi-yakinda-sonecek-bir-balon-mu/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB2

Tek Yanıt