87 Çöküşünün Kazananı: Paul Tudor Jones

Paul Tudor Jones, yatırım dünyasıyla gerçekten ilgilenenlerin aşina olduğu bir isim. Forbes 2020 verilerine göre 5.1 Milyar dolar serveti olan Jones, farklı yatırımlar yapmaya devam ediyor. Sahibi olduğu, adının baş harfleri olan P T J şeklindeki üç ada* ve 3000 dönümlük vahşi yaşam koruma alanı olan Tudor Çiftlikleri, onu diğer yatırımcılardan ayırıyor.

Paul Tudor Jones Gençliği, Eğitimi, İlk Kariyer Adımları

Paul Tudor Jones, 28 Eylül 1954’te Tennessee ‘de doğdu. İlkokulu Presbiteryen Gündüz Okulu’nda bitirdi. Bu okul özel bir Hristiyan okuluydu ve sadece erkek öğrenci kabul ediyordu. Sonrasında lise eğitimini Memphis Üniversite Okulu’nda tamamladı. Virginia Üniversitesi’nde Ekonomi bölümü okumaya başladı. Üniversite  için paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde ticaret/yatırım konulu bir gazetede ‘Eagle Jones’ adıyla yazılar yazıyordu. İlginç olan, Jones’un babasının bu gazetenin sahibi olmasıydı.

Üniversiteden 1976 yılında mezun olduktan sonra pamuk ticareti yapan kuzeni ile görüştü. Kuzeni büyük bir şirketin genel müdürüydü. Jones’un New Orleans’ta emtia komisyoncusu olan Eli Tullis ile görüşmesini sağladı. Bu görüşme sonucunda Tullis, Jones’u işe aldı ve Jones, Tullis danışmanlığında New York Pamuk Borsasında vadeli işlem ticareti konusunda çalıştı. Fakat bu çalışma çok uzun sürmedi. Tullis, Jones’un çalışma disiplinini yeterli bulmadı ve onu kovdu.

Bu kötü biten deneyimin ardından Jones vakit kaybetmeden yeni iş arayışına girdi. Ve bir süre sonra E.F. Hutton’da emtia komisyoncusu olarak çalışmaya başladı. Burada dört yıl çalışmasının ardından devam etmek istemediğine karar verdi. Kendi işiyle ilgilenmek istiyordu ve kişisel yatırımına yöneldi. Yaklaşık iki sene kadar bu sistemle çalışmaya devam etti. Büyük karlar elde ediyordu ama artık yalnız çalışmak istemiyordu. Bu dönemde Harvard İşletme Okulu’na başvurdu ve kabul aldı. Rotasını oraya çevirip, gitmeye hazırlanırken bu okulun ona bir şey katmayacağına karar verdi ve vazgeçti. Artık karar vermişti. Kendi şirketini kuracaktı.

Paul Tudor Jones – Tudor Yatırım Şirketi

Paul Tudor Jones, 1980 yılında Tudor Yatırım Şirketini kurdu. Bu kuruluş bir varlık yönetim şirketiydi. İlk müşterileri kuzeni William Dunavant Jr. ve eski patronu Eli Tullis’ti. Jones, pamuk borsasında edindiği deneyimi borsa endeksi sözleşmeleri ve vadeli döviz işlemleri gibi diğer emtialar ve finansal araçlar için kullandı.

Jones’un borsada adını markalaştıran en önemli başarısı, 1987 Kara Pazartesi çöküşünden  kazançla çıkmasıydı. Jones, Amerika Birleşik Devletleri borsasında yaşanan bu ciddi çöküşü önceden tahmin etti. Ve bu süreçte attığı adımlarla tahmini 100 milyon dolar kazanç elde etti.

Kara Pazartesi başarısından sonra PBS, Paul Tudor Jones’un faaliyetlerini konu alan bir belgesel çekti. ‘Trader’ isimli bu belgesel televizyonda yayınlanmış olmasına rağmen kopyasına rastlamak oldukça zor. Çünkü çıkan her kopyayı Jones satın alıp, ortadan kaldırıyor. Yönetmen Michael Glyn, 90’lı yıllarda Jones’un belgeselin dolaşımdan kaldırılmasını istediğini belirtiyor. Belgesel, çeşitli dönemlerde ulaşılabilir hale geliyor ama Jones bir şekilde kaldırılması için uğraşmaya devam ediyor. Onun bu tutumu, hem Jones’un kişisel hayatından parçaları göstermek istememesine hem de ticari sırları açık edebileceğini düşünüyor olmasına bağlanıyor.

Jones, kendi şirketinin yanı sıra 1992-1995 yılları arasında New York Pamuk Borsası başkanlığı yaptı. Bugün, 7.8 milyar doları (2019) yöneten firmasında çalışmaya devam ediyor. Jones, farkli ve çeşitli yatırım yeteneklerine ve stratejilerine yer vermeye dikkat ediyor.

Paul Tudor Jones Yatırım Felsefesi Hakkında Kısa Kısa

  • Fikrini tamamen değiştirene kadar aynı işlem sistemini izlemeye devam ediyor.
  • Aklında belirlediği çıkış noktaları var. O sayıya ulaştığında, ne olursa olsun dışarıda duruyor.
  • Geçmiş hatalarına takılmıyor ama sonraki atacağı her adımı ciddiye alıyor.
  • Egoya yenilmeyi tehlikeli buluyor, her zaman kendini ve yeteneğini sorgulayarak işlem yapmayı tavsiye ediyor.

Paul Tudor Jones Hayırseverliği ve Ödülleri

Paul Tudor Jones, 1998 yılında New York’te yoksulluk sorunlarına çözüm getirebilmek amacıyla Robin Hood Vakfı’nı kurdu.

Mezun olduğu Virgina Üniversitesi’ne büyük bağışlar yaptı. Babasının adına yaptırdığı John Paul Jones Arena için bağışladığı 44 milyon dolar da bu bağışlardan biriydi.

2012 yılında eşi Sonia ile Çağdaş Bilimler Merkezi kurdu. Aynı zamanda kârının çoğunu dezavantajlı çocuklara yardım etmeye ayıran Bire Bir Hayır Fonu oluşturdu.

Şirketler hakkında bilgi edinilmesini sağlamak için kar amacı gütmeyen Just Capital’i kurdu.

Yine 2012 yılında Louis Dreyfus Highbridge Energy’yi satın alan bir grup yatırımcının arasında yer aldı. Şirketin yeni ismi Castleton Uluslararası Emtia Şirketi  oldu

1987’deki Kara Pazartesi çöküşünden kazançla çıkan Jones, 1988 yılında ‘Wall Street’in en çok izlenen ve konuşulan adamı’ olarak The Wall Street Journal’ın ilk sayfasında yer aldı. 2008 yılında Institutional Investor’s Alpha  dergisinin Serbest Fon Yöneticileri Onur Listesi’ne girdi. 2019 yılında Reuters, Jones’un devlerin arasına girdiğini belirtti. Aynı yıl Jones, Amerikan Başarı Akademisi’nin Altın Tabak Ödülü’nü aldı.

P T J Adaları*: Adaların şekillerinin doğal yolla oluşup oluşmadığına dair kesin bir bilgi bulunmuyor.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/futbolun-yasayan-efsanesi-cristiano-ronaldo/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: Buraya Tıklayınız.

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

2 Responses