Futbolun Yaşayan Efsanesi: Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, Forbes 2020 verilerine göre bir yılda elde ettiği 105 milyon dolarlık kazanç ile en çok kazananlar listesinde 4. sıraya yerleşti. Lionel Messi’yi geçerek futbol dünyasında servet liderliğini elde ederken, resmi maçlarda kaydettiği 760 gol ile sahalarda da krallığını ilan etti.

Cristiano Ronaldo Çocukluğu

Cristiano Ronaldo, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz’e bağlı özerk bir ada olan Madeira’da dünyaya geldi. Aşçı bir anne ve bahçıvan bir babanın dördüncü çocuğu olan Cristiano, günlerini sokaklarda futbol oynayarak geçirirdi. Küçük bir çocukken bile fark edilecek bir yeteneği vardı. Bunun üzerine babası, yedi yaşındayken onu Andorinha adındaki amatör takıma götürdü. Cristiano burada diğer çocuklardan çabucak sıyrıldı. Çok azimli ve çalışkandı. En önemlisi iki ayağını da etkin kullanabiliyordu ve hızlıydı. O dönemki antrenörleri, antrenman disiplinini takdir ediyorlardı.

Madeira’nın en büyük takımı Nacional onu izlemeye başladı. Bu yeteneği duyurmak istedi ve Sporting’e bu küçük oyuncudan bahsetti. Onlar da aynı fikirdeydiler ve bu genç yetenekle hemen anlaşma yaptılar. Anlaşma detaylarından ve transfer ücretinden bahsetmiyorlardı. Çünkü aslında transfer Nacional’ın Sporting’e olan 25 bin euro borcun silinmesiyle gerçekleşmişti. Bu gerçek uzun bir süre gizli kalmıştı çünkü on bir yaşındaki bir çocuğun transferi için oldukça fazlaydı. Bir süre daha adada kalan Cristiano, 12 yaşına geldiğinde Lizbon’a gitti. Burada hem ailesini özlüyor hem aksanı nedeniyle alay konusu oluyordu. Fakat o sokaklarda büyümüş bir çocuktu. Zor olsa da savaşıyordu çünkü hedefleri vardı.

O hedeflerine gözünü dikmiş ilerliyordu ama 15 yaşında ciddi bir kalp çarpıntısı sorunu çıktı. Bu durum futbolu bırakmasını gerektirebilirdi. Hastanedeyken ailesinin de izniyle bu probleme neden olan bölgeye müdahelede bulunuldu ve tedavi olumlu sonuç verdi. Bir süre dinlenen Ronaldo sağlığına geri kavuştu.  16 yaşında Liverpool teknik direktörü tarafından keşfedilmesine rağmen henüz çok genç olduğunu düşünmeleri nedeniyle takım onu yeterli bulmadı. 18 yaşına geldiğinde Manchester United teknik direktörü Alex Ferguson’ın ilgisini çekmeyi başardı ve takım oyuncularının da isteğiyle transferi için konuşmalara başladılar.

Cristiano Ronaldo Manchester United Yılları

2003 yılında Cristiano Ronaldo, 12.24 milyon sterlinlik transfer ücretiyle Manchester United’ın ilk Portekizli oyuncusu oldu. 2003-2004 sezonunu, FIFPro Yılın Özel Genç Oyuncusu ödülü ile kapattı.

2006’da Portekiz milli takımında forma giyen Ronaldo, FIFA Dünya Kupası çeyrek finalinde İngiltere ile karşı karşıya geldi. İngiliz medyası, Ronaldo’nun bu maç esnasındaki davranışlarının hakemin kararlarını etkilediğini öne sürdü. Tepkiler Ronaldo’yu Manchester United’tan ayırma noktasına getirecek kadar büyüdü. Ronaldo takımından ayrılıp, Real Madrid’e geçmek istediğini bir röportajda açıkça belirtti. Fakat takımla yapılan görüşmeler sonucu 2007’de sözleşmesini uzattı ve takımda kaldı. Yarı final karşılaşmasından mağlubiyetle dönerken taraftar desteği de görmüyordu. Ama olay bununla sınırlı kalmadı. İngiliz taraftarlar tepkilerini bir kampanyaya çevirdiler ve Ronaldo’nun turnuvanın En İyi Genç Oyuncu ödülünü almasını engellediler. Aslında bu durum ödülü almasına tek başına engel olamazdı fakat FIFA Teknik Ekibi, Ronaldo’nun tutumunu göz önünde bulundurarak kararı verdi ve ödül Lukas Podolski’ye gitti.

2008’de ilk defa takım kaptanlığı yapan Ronaldo, aynı sezon Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü’nü aldı. Bu ödülü alan ilk kanat oyuncusuydu. 2007-2008 sezonunda attığı 42 gol ile bir rekora da imza atmıştı. 2008-2009 yılları Ronaldo için oldukça verimli geçti. FIFA Ballon d’Or ödülünü aldı. Takımıyla 2008 FIFA Kulüpler Dünya Kupasını kaldıran oyuncu, Silver Ball ödülünün de sahibi oldu. 2008 yılında ilk defa milli takım kaptanlığı yaptı. O zamandan beri de milli takım kaptanlığına devam ediyor. Ardından Ocak 2009’da FIFA Dünya Yılın Oyuncusu Ödülü’nü kazanan ilk Premier Lig futbolcusu oldu.

Cristiano Ronaldo Real Madrid Yılları

Ronaldo, 2008-2009 sezonunun bitişiyle Manchester United ile yollarını ayırdı. Temmuz 2009’da Real Madrid takımına  transferi 94 milyon euroluk rekor bir ücret ile gerçekleşti. Yıllık 13 milyon euro için anlaşan oyuncunun transfer töreninde de taraftar rekor kırdı. 1984’te Maradona için 75.000 taraftarın gelmesiyle kırılan rekoru geride bırakan bir katılım oldu. Dolayısıyla Ronaldo artık yıldız bir oyuncu olduğunu 80.000 taraftarın katılımı ile kanıtlamış oldu. Ronaldo, 2010-2011 sezonunda şu an kendisiyle özdeşlemiş olan 7 numaralı formayı giydi. Bu forma ona uğurlu geldi ve Real Madrid tarihinde ve lig tarihinde en çok gol atma rekorlarının sahibi oldu. Ayrıca bu sezon ikinci kez Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü aldı.

2012-2013 sezonunu ikinci kez FIFA Ballon d’Or ödülü alarak kapattı. 2014 sezonu sonunda bu ödülü tekrar alırken, UEFA tarafından Avrupa En İyi Oyuncusu seçildi. Sonrasında 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında art arda bu ünvana tekrar sahip oldu. Aynı zamanda bu iki sezonda yine art arda Dünya Yılın Oyuncusu oldu. Son olarak 2008 yılında ilk defa aldığı FIFA Ballon d’Or ödülünü 2016 ve 2017 yıllarında da alarak beşledi.

Cristiano Ronaldo Juventus Serüveni

Ronaldo, 10 Temmuz 2018’de Juventus ile 4 yıllık anlaşma imzaladı.

Cristiano Ronaldo Yatırımları

  • Cristiano Ronaldo’nun 2020 verilerine göre tahmini net serveti 460 milyon doları aştı.
  • Ronaldo, Juventus ile 117 milyon dolarlık transfer ücreti yanı sıra yıllık 64 milyon dolar üzerinden 4 yıllık anlaşma imzaladı.
  • Nike ile ömür boyu olan anlaşması 1 milyar dolar değerinde.
  • Tag Heuer, Clear, Herbalife gibi birçok markayla olan anlaşmalarından milyon dolarlık kazanç elde ediyor.
  • Forbes’a göre sosyal medyada en çok takipçisi olan sporcu Ronaldo ve bu durum dolayısıyla sosyal medya reklamlarındaki gelirini de katlıyor.
  • Kızkardeşiyle birlikte ‘’CR7’’ markasını kurdu. Bu marka altında giyim ürünleri satışı yapılıyor. Bunun dışında  ‘’CR7Fitness’’ adında spor salonlarına da sahip.
  • Birçok gayrimenkul ve otel yatırımı olan Ronaldo’nun Türkiye’de de bu konuda yatırımları var.

 

Bir önceki yazımı okumak için: https://www.bullekon.com/tasiyiciliktan-yatirim-zirvesine-peter-lynch/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi:  Buraya Tıklayınız.

 

2 Yanıtlar