Yatırım Hataları

Bu yazımızda size milyoner zenginlerin yapmadığı 6 yatırım hataları ndan bahsedeceğiz. Kaynaklarda milyoner zenginler 30 milyon dolar üstü net varlığı olarak kabul edilmektedir. Bu insanlar net değeri hisse senetleri, gayrimenkul, sanat eserleri, araba, arsa vb. ürünlerden oluşmaktadır. Bakıldığı zaman bu insanların yatırım stratejileri ile zengin olduğu u düşünülmektedir fakat durum öyle değildir. Aslında çok basit yatırım hatalarını yapmamaktadırlar.

1.Yerel Piyasalara Yatırım Yapmak

Yatırım anlayışı denildiği zaman insanlar genelde yerel piyasalara yatırım yapmaktadırlar. Fakat ultra zengin insanların yatırımları Dünya çapına yayılmış durumdadır. Onlar sınırların ötesinde de yatırım fırsatı aramakta ve gelişmekte olan ülkelere bakmaktadırlar. Aslında asıl fırsatlar oralardan çıkıyor. Örnek olarak vermek gerekirse, bu insanlar  Şili, Singapur vb. ülkelere yatırım yapıyorlar. Unutmayın buralara yatırım yapmak istiyorsanız çok detaylı bir araştırma yapmanız ve stratejinizi buna göre oluşturmanız gerekmektedir.

2. Tek Bir Varlığa Yatırım Yapmak

Genele bakıldığı zaman insanlar sadece hisse senetleri ve gayrimenkule yatırım yapılacağını düşünmektedir. Fakat ultra zenginler bu konuya çok farklı yaklaşıp varlık çeşitlendirmelerini çok detaylı olarak oluşturmaktadır.  Böylece portföylerini de dengelemiş olurlar. Örnek olarak altına, sanat eserlerine, arazilere ve bir sürü ürüne yatırım yaparlar.  Doğru portföy çeşitlendirmesini öğrenmek için buraya tıklayınız.

3. Yatırımlarını Belli Yere Ayırmak

Bu madde diğer madde ile benzer olsa da burada çok ayrı bir parantez açılıyor. Normal insanlar yatırımlarını belli yerlere ayırırken ultra zenginler daha yeni kurulmuş şirketlere, girişimcilere yatırım yapmaktadırlar. Şuan bu imkanı sağlayan birçok platform mevcuttur. Mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

4. Arkadaşlara İnanmak

İnsanlar genel olarak arkadaşlarının yaptıklarını yapma eğilimi sergilerler. Mesela bir arkadaşınız kripto paradan güzel kazanç sağlamışsa siz de sağlayabileceğinizi düşünürsünüz. Aslında işin aslı öyle değildir. O zamanki piyasa şartları ile şuan ki piyasa şartları aynı değildir. Ultra zenginler bunu bilirler ve yatırım kararlarını kendi stratejilerine göre oluştururlar. Başkalarının yaptıkları ile ilgilenmeyip kendi kararları ile ilgilenirler.

5.Portföylerini Yeniden Dengelememek

Piyasa şartları her zaman aynı değildir. 5 yıl güzel getiri sağlayan ürünler gelecek  5 yıl negatif getiri sağlayabilirler. Bu nedenle ultra zenginler her zaman portföylerini yeniden dengelerler. Yaşları arttıkça ve risk düzeyleri değiştikçe kullandıkları yatırım araçlarını değiştirirler. Bunu da genellikle %60 hisse senedi %40 tahvil kuralı ile yaparlar.

6.Tasarruf Yapmamak

Ultra zengin olmak istiyorsanız yatırım yapmanız şarttır ve bu yatırımı da tasarruflarınız ile yapmaktan başka şansınız yoktur.  Bu insanlar sadece nakit girdisine odaklanırlar ve nakit çıkışını tasarruf yöntemi ile keserler. Nakit çıkışı kesildiği için bu miktarı da yatırım ile nakit girdisine çevirirler. Böylece nakit girdileri biranda çok yükselmiş olur.  Birikim yapmayı öğrenmek için buraya tıklayınız.

YouTube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın:)

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Comments are closed.