Starbucks : Kahve Kokan Üçüncü Durak

Starbucks

Bu haftanın hikayesi bir kişinin değil bir markanın hikayesi (Starbucks) olacak. Kimine göre basit kimine göre dahiyene bir sisteme sahip olan ‘ Starbucks ’ markasından bahsedeceğiz. Starbucks markası, kuruluşu ve yükselişi ile iki farklı başarıyı elinde tutuyor. Hem bu başarıları hem bu başarıların arkasındaki isimleri görelim.

Starbucks Kuruluşu ve Kurucuları

Starbucks

Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Siegl 1971 yılında Seattle’da Starbucks’ı kurdular. İlham kaynağı Baldwin’in eski çalıştığı yer olan ‘Peet’s Coffee & Tea’ idi. ‘Starbucks’ ismini de Herman Melville’in ‘Moby-Dick’ romanındaki bir karakterden ilhamla seçtiler. Baldwin’in eski patronu Alfred Peet, kurucu ekibe kahve çekirdeklerini kavurmanın sırlarını öğretti. Ve ilk yıl kahve çekirdeklerini Peet’ten alarak hizmete başladılar. İlk mağaza Seattle’daki Pike Palce Market içindeydi. Burası civardaki farklı işletmelerden insanların uğrak yeriydi. İlk amaçları diğer kahve dükkanlarında bulunmayan kaliteli kahve çekirdeklerini satmaktı. İkinci yıldan sonra kahve çekirdeklerini yetiştiricilerden almaya başladılar. 5 yıl aynı yerde hizmet verdiler. Daha sonra yine Pike Palace Market içinde başka bir dükkana geçerek hizmete devam ettiler.

1981’de Seattle’da beş şubeye ulaşmışlardı. Kahve için filtre satın aldıkları bir şirketin çalışanını ekiplerine katmak istediler. Bu adam Starbucks’ı bir marka haline getirecek Howard Schultz’du. O zaman olacaklardan habersiz olan Howard, 1982 yılında Starbucks’ta çalışmaya başladı.

Starbucks İflas ve El Değiştirme

Howard Schultz

Howard Schultz, 1953’te New York’ta doğdu. Maddi sıkıntıları olan bir ailenin çocuğuydu. Ama annesi ona hep bu şartlardan kurtulabileceğini söylüyor ve iyi bir hayat hayali kurması için ilham veriyordu. Howard eğitim masraflarını karşılamak için burs, öğrenci kredisi ve yarı zamanlı işler gibi birçok kapıyı zorladı. Okul hayatı bitip iş çalışmaya gelince kapı kapı gezerek ofis ekipmanları sattığı bir şirkette işe başladı. Ardından ev eşyaları üretip satan bir şirkete geçti. Burada çalışırken Starbucks mağazasına filtre satmak için gidip geldikçe oradakilerle iletişimi güçlendi. Karşılıklı anlaşma sonucu Starbucks’ta çalışmaya başladı.

1983’te kahve makineleri pazarını incelemek için İtalya’nın Milano şehrine gitti. Burada insanların halka açık yerlerde, meydanlarda kahve içtiklerini gördü. Bu keşif onu öyle heyecanlandırdı ki hemen dönüp bunu kurucularına söyledi. Fakat onun bu heyecanı karşılık bulmadı. Howard, ara ara fikrini dile getirip ikna etmeye çalışsa da olmadı. Ancak en son 1985’te Seattle’daki 6. dükkanda bu uygulamayı denemesine izin verdiler. Ve burada ilk Starbucks kahve fincanı servis edildi. Bu sırada Zev Siegl Starbucks’tan ayrıldı. Ve kahve üzerine birçok küçük işletme açarak aynı alanda çalışmaya devam etti. Howard ise altıncı dükkanda olumlu dönüşler almaya başladı. Ve bundan cesaretle aynı uygulamayı diğer dükkanlarda da yapmayı teklif etmeye devam etti. Fakat kurucular yönlerini değiştirmek istemiyorlardı. Bu girişim sonrası altıncı kahve dükkanı tek başına diğer beş şubenin gelirini elde ediyordu ama fikir her şeye rağmen reddediliyordu.

Bunun üzerine aynı yılın sonunda Howard istifa etti. Küçük fonlarla ‘II Giornale’ isimli kendi kahve dükkanını açtı. Ve kısa sürede üç şubeye ulaştı. Bu sırada Starbucks’ta işler iyi gitmedi. 1987’de iflas etti. Baldwin ve Bowker şirketi Howard’a teklif ettiler. Fakat Howard, tek başına satın alamazdı. Bazı yerel fonlar ile şirketi satın aldı. Artık burada tutkusunu gerçekleştirebilirdi.

Starbucks Howard Schultz Dokunuşu

Starbucks

Howard, bütün şubeleri kahve hizmeti verecek şekilde düzenledi. 17 şubeyle satın aldığı Starbucks 1 yılda 33 şubeye çıktı. İtalya’daki o kahve görüntüleri gözünün önünden gitmiyordu. Baristanın kahve hazırlık sürecini izlediğinde duyduğu heyecanı hala aynıydı. O, insanların ev ve işleri dışında bir ‘üçüncü durak’ yapmak istiyordu. Bunun için çok şube açmalı ve çok insanı memnun etmeliydi. 2000 yılında dünyanın çeşitli yerlerinde toplam 3501 şubeye ulaştığında şirketteki CEO görevinden ayrıldı. Şirkette başkan olarak çalışmaya devam etti.

2008’de dünya geneli toplam 16680 dükkana ulaşan Starbucks, aslında bir mali krizin eşiğine gelmişti. Howard duruma el attı ve tekrar CEO koltuğuna oturdu. Hisse senedi fiyatı önceki iki yıla göre %75 düşmüştü. Howard, sorunu kabul etti ve başarısızlıktan yönetici kadrosuyla birlikte sorumlu olduğunu ilan etti. Düşük performans gösteren tüm mağazaları kapattı ve eski liderlik ekibini işe aldı. Hem çalışanlara şirket deneyimini hatırlatmak hem müşterileri yoklamak adına tüm şubeleri 3,5 saatliğine kapattı. 10.000 mağaza yöneticisini toplayıp, onlara şirket kültürü hakkında eğitim verdi. Pes etmeden sürdürdüğü stratejisi başarılı oldu ve 2017’de Starbucks’ın piyasa değeri 85,3 milyar dolara ulaştı. Howard şirketi ve marka değerini tekrar iyi yerlerde görmesinin ardından CEO görevini bıraktı.

Starbucks, 2020’yi 31.000’in üzerinde şube ile kapattı. Bugün yaklaşık 87.000 kahve aroması karışımı sunuyor ve %57’nin üzerinde pazar payı ile kahve pazarında önemli bir yere sahip. Howard Schultz ise güncel Forbes verilerine göre 5.4 milyar dolar net serveti ile zenginler listesinde 574.sırada yer alıyor.

Önceki yazımı okumak için: https://bullekon.com/william-delbert-gann-borsaya-kendi-acilarindan-bakan-efsane/

Bullekon Teknik Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-teknik-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKONWEB3

Bullekon Temel Analiz Eğitimi: https://www.udemy.com/course/bullekon-temel-analiz-egitimi/?couponCode=BULLEKON102

Tags: No tags

Yoruma Kapalı