Mutlaka Okunması Gereken Finans ve Borsa Kitapları – 3

Mutlaka okunması gereken borsa kitapları yazı serimizini 3.kısmında size borsa,ekonomi ,finans ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken  yatırım klasiği kitaplarından bahsedeceğim. İlerleyen yazılarda ise kitap arşivimizi genişleteceğiz. 

Yazı serimizde bulanan kitapları satın almak isterseniz, Platin Dergisi tarafından 2021 yılının en iyi yayınevi seçilen Scala Yayıncılık’tan alabilirsiniz.

Scala Yayıncılık Websitesi: https://www.scalakitapci.com/

1.Paranın Psikolojisi – Morgan Housel

Dünya’da 1 milyon fazla satmış ve bestseller olmuş bu kitap dilimize Scala Yayıncılık tarafından kazandırılmıştır. Kitabın çevirisi Sayın Canan Feyyat tarafından yapılmıştır Bu kitapta para ile alınan kararların aslında nasıl, nerede alındığını , nelerle bağlantılı olarak alındığını 19 kısa hikaye ile anlatılmaktadır. Yatırım yapmadan önce ilk okunması gereken kitaptır.

2.Warren Buffett Ve Finansal Tabloların Yorumlanması – Marry Buffett & David Clark

Warren Buffett, hepimizin bildiği gibi tarihin en iyi yatırımcısı olarak kabul edilmektedir. Kitabın çevirisi Sayın Ergun Unutmaz tarafından yapılmıştır. Yatırım kararlarını alırken finansal tablolarda nelere, nasıl dikkat ettiği hepimizin kafasındaki soru işaretidir. Bu kitapta Warren Buffett finansal tabloları incelerken nelere dikkat ettiğinden  nasıl bir bakış açısı sergilediğine kadar birçok konuda bilgi sahibi olabileceksiniz.

Warren Buffett’ın hayatını ve yatırımlarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

3. Anlatılar Ve Sayılar – Aswath Damodaran

Aswath Damodaran, finans piyasasının en ünlü ve en başarılı değerleme uzmanı olarak geçmektedir. Kitabın çevirisi Sayın Ergun Unutmaz tarafından yapılmıştır. Bu kitapta ise yatırım ve değerleme yaparken, sayılar ile nasıl bir hikaye oluşturacağınızdan, şirketin arkasındaki hikayeyi bulmaya kadar birçok konuya, hikâye anlatıcıların sayıları nasıl daha iyi bir şekilde anlatılara dâhil edebileceğini ve benzer şekilde sayılarla uğraşmayı sevenlerin de detaylı incelemelerle baş edebilecek daha imgesel modelleri nasıl hesaplayabileceğini kadar yer vermektedir. Konuların analatımı ise  Alibaba, Uber gibi bütük şirketler ile yapılmıştır.

4. Parasal Konularda Yaptığımız Hatalar – Attila Köksal, CFA

Platin dergisi tarafından 2021 yılının en iyi finans ve ekonomi kitabı seçilmiş bu kitap Sayın Attila Köksal, CFA tarafından yazılmış. Davranışsal ekonomi kitapta detaylı olarak anlatılmış olup, özellikle kişilerin ve yatırımcıların parasal konularda, yatırımlarında vb. konularda yaptıkları hataları ve bu hataları yapmaması için neler yapılması gerektiği anılmaktadır.Yapılan hataların yer yer gerçek hikâyaler ile anlatılması ise hatalarda kendimizi görmemizi sağlamaktadır.

Sayın Attila Köksal, CFA ile 5 Soru 5 Cevap çalışmamızı okumak için buraya tıklayınız.

5.Değerleme İçin Küçük Kitap – Aswath Damodaran

Borsa kitapları-4

Aswath Damodaran, finans piyasasının en ünlü ve en başarılı değerleme uzmanı olarak geçmektedir. Kitabın çevirisi Sayın Ergun Unutmaz tarafından yapılmıştır. Bu kitapta bir şirketin değerlemesini nasıl yapacağınızdan, nelere dikkat etmeniz gerekir, şirketlerde değer yaratan etkileri, içsel değerlemeyi, göreceli analize kadar birçok konuyu en yalın hali ile anlatmıştır.

Bir önceki kitap önerilerimizi öğrenmek için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon
Etiketler: Etiket yok

Yorumlara Kapalıdır.