Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bu yazımızda size kredi notu nasıl yükseltilir ondan bahsedeceğim. Ev, araba, almak veya bir iş kurmak için hepimiz hayatımızda bir kere kredi almışızdır. Fakat bazen kredi notumuz düşük olduğu için bankalar bize kredi vermemektedir. Bu tarz durumlar ile karşılaştığımızda da kredi notumuzu nasıl yükseltebiliriz sorusu aklımıza gelmektedir. Kredi notunuz düşükse bu notu yükseltmek aslında o kadar da zor bir durum değildir.  İlk bilmemiz gereken nokta kredi notunun nasıl belirlendiğidir. Belirlenme kriterleri, kredilerinizi zamanında ödenmesi, kredi kullanım yoğunluğunuz, mevcut hesap bakiyeniz, borcunuz gibi çok etkeni vardır.  Kredi notunuz belirlendikten sonra sizi risk grubuna ayırır. Bu risk grubu 1-1900 arasında değişen 5 gruptur. Bu rakamların anlamları ise;

  1-699: En Riskli

  700-1099: Orta Riskli

  1100-1499: Az Riskli

  1500-1699: İyi

  1700-1900: Çok İyi

Eğer en riskli grupta iseniz maalesef kredi ve kredi kartı başvurunuz reddedilecektir. Orta riskte iseniz, reddedilme ihtimaliniz çok yüksektir. Az riskli grubunun başvurusunun kabul edilme olasılığı ise yüksektir. İyi grubundaysanız başvurunu kabul edilecek olup çok iyi grubundaysanız en hızlı şekilde kabul edilecektir.

Şimdi gelin kredi notumuzu yükseltmek için neler yapabiliriz ona bakalım.

1- Borç Ödeme

Bankalara olan borçlarınızı zamanında ödeyin. Bu sizi borçlarınıza sadık olduğunuzu gösterecektir.

2- Kredi Kartı

Alışverişlerinde insanlar genellikle kredi kartı kullanmaktadır. Bankaların ise en dikkat ettiği konulardan biri kredi kartı kullanımıdır. Bankalar üzerinden yapılan her işlem sizin kredi notunuzu etkiler. Kredi kartınızı kullanırken ödemelerin gününü asla aksatmayın. Tam gününde ödeyin. Asgari tutarı değil borcun tamamını ödeyin. Bu gene sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Eğer kredi kartı kullanmıyorsanız, düşük limitli bir kart açabilirsiniz. Ufak harcamalarınızı buradan yapabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanırken ödemelerin gününü asla aksatmayın. Tam gününde ödeyin. Asgari tutarı değil borcun tamamını ödeyin. Bu gene sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi kartı limitlerinizi çok yüsek tutmayın. Yüksek Limitli kartların genelde harcaması da yüksek olur borcuda… Eğer borcu ödeyemezseniz kredi notunuz düşecektir.

Unutmayın bankacılık ürünleri kullanmıyorsanız bir kredi notunuz olmaaycaktır.

3- Hesaplarınız

Vadesiz hesabınızda mutlaka aktif para girişi çıkışı olmalı ve hesabınızda toplu bir para olmalıdır.

4- Kredi Çekme

Çok sık kredi çekmeyin. Çok sık kredi çekmeniz sizin kredi notunuzu düşürecektir. Fakat çok düşük miktarlı kredi çekip, zamanında borcunu kapatmanız sizin kredi notunuzu yükseltecektir.

Bir önceki yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

YouTubu Kanalımıza Abone olmak için buraya tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.