İşlem Stratejisi

Bu yazımda size price action metodunu kullanan traderların ve özellikle de kendi yaptığım işlemlerde de sık sık kullandığım grafik ve mum formasyonları ile İşlem Stratejisi ni anlatacağım. Stratejimize başlamadan formasyonun tanımını yapalım.

Formasyon: Oluşan fiyat hareketlerinin birbirine ardına gelmesi ile oluşan görsel diyebiliriz.

Grafik ve mum formasyonlarını işle stratejinizde birleştirmek kolay gibi gözükebilir. Fakat görsel hafıza olarak grafik ve mum formasyonlarına çok hakim olmanız gerekir. Grafiğe baktığınıza zaman istemsiz olarak formasyonları tanımanız gereklidir.  Bütün mum ve grafik formasyonlarını ’Bullekon Grafik ve Mum Formasyonları’’ posterimizde bulabilirsiniz.

İşlem Stratejisi Oluşturma

1.Grafik Formasyonunu Bulun!

2.Mum Formasyonunu Bulun!

3.Risk Yönetimini Yapın! (Risk yönetimi yazım için buraya tıklayınız.)

Boğa mum formasyonları genellikle karşımıza diplerde çıkarken, ayı mum formasyonları da karşımıza tepelerde çıkmaktadır. Fakat unutmamamız gereken bir nokta varki, aslında bu işin püf noktası olarak geçer. Trend dönüşlerinde, destek/direnç kırılımlarında, pullback gibi oluşumlarda da karşılabiliriz. O yüzden sadece kendinizi tepeler ve dipler olarak sınırlamayın.

Örnek -1

İlk örneğimizde 3’lü dip formasyonu oluşumu mevcuttur. Formasyonumuz oluştuktan sonra fiyatlar direnç noktamıza kadar gelmiş güzel bir kırılım gerçekleşmiştir. Kırılım gerçekleştikten sonra da karşımıza Pullback oluşumu çıkmıştır. Pullback oluşumu sırasında da karşımıza YUTAN BOĞA mum formasyonu çıkmıştır. Bu bize fiyatların yükseleceğini söylemektedir ve nitekim de bu şekilde gerçekleşmiştir. Fakat burada kesin fiyatlar yükselecek demek doğru değildir bu yüzden de Stop Loss seviyemizi belirlemeyi unutmuyoruz.

İşlem Stratejisi

Örnek – 2

Gelin şimdi de aynı analizimizi farklı bir formasyon üzerinde yapalım. Örnekte simetrik üçgen formasyonu oluşmuş ve güçlü bir kırılım gerçekleşmiştir. Fakat kırılımdan sonra Retest sırasında yükselişin habercisi olan DOJİ SABAH YILDIZI mum formasyonu oluşumu olmuştur. Sonrasında da fiyatlar yükselmiştir.

Örnek – 3

Çoğu trader piyasaların çift yönlü çalıştığı unutup sadece yükseliş için pozisyon alırlar. Fakat gerçekte durum çok farklıdır. Piyasalarda satım pozisyonu alarak da kazanç sağlamak mümkündür. Peki bunu grafik ve mum formasyonları ile nasıl yaparız?  Yazının başında anlattığım işlem stratejisini aynı şekilde oluşturmamız lazım. Grafik formasyonun bul, mum formasyonunu bul ve riskini yönet.

Aşağıdaki örnekte TERS V TEPE oluşumu vardır. Bu oluşumun tepesinde ise  YUTAN AYI mum formasyonu oluşmuştur. Bu bize fiyatların düşeceğini işaret etmektedir ve nitekim de öyle olmuştur.

Yazımızı bitirmeden önce hocam iyi de bunlar gerçek piyasada olmazki dediğiniz duyar gibiyim. Aşağıdaki örnekte yakın zamanda gerçekleşmiş bir TERS V TEPE VE YUTAN AYI mum formasyonunu görebilirsiniz.  Bu örnek ise tam eğitimlik örnektir.

Bu yazımda size Grafik ve Mum Formasyonları ile işlem yapmanın inceliklerini anlattım. Tekrar ediyorum bu tarz bir işlem stratejisini uygulamak için Grafik ve Mum Formasyonlarını ezbere bilmeniz veya hepsinin gözünüzün önünde olması lazım. Hiçbir formasyon %100 güvenilir değildir ve kesinlikle riskinizi yönetmeyi unutmayın.

Yazı serimizin devamı gelsin istiyorsanız, istediğiniz konuları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bullekon Grafik ve Mum Formasyonları Posteri için Buraya Tıklayınız.

Bullekon Geniş Kapsamlı Teknik Analiz Eğitimi İçin Buraya Tıklayınız.

Özel Finans İpuçları Alın
Finans alanında daha profesyonel olmak için bizlerden e-posta alın.
icon

Yorumlara Kapalıdır.